Niecodzienny sojusz

9 lutego 2007 (artykuł sprzed 13 lat)
ms
Niecodzienny sojusz związkowców, sportowców i artystów zawiązał się, by pomóc dwóm zadłużonym szpitalom z Gdańska i Wrocławia. Wspólnie organizują imprezę artystyczną, z której dochód trafi do małych pacjentów obu placówek. Festyn "Gdańsk Dzieciom" odbędzie się w sobotę 24 lutego, na terenie Stoczni Gdańsk.

Na początku lutego z konta Akademickiego Szpitala we Wrocławiu zajęto na poczet długów ok. 9 milionów zł, które miały być przeznaczone na leczenie pacjentów. Przez Polskę przetoczyła się dyskusja o pazerności komornika, która może doprowadzić do tragedii wielu pacjentów tego szpitala.

Zbigniew Stefański, stoczniowy malarz-konserwator, zwany także "bardem Solidarności" nie wziął udziału w dyskusji o problemach szpitalnictwa. Zamiast tego postanowił faktycznie pomóc pacjentom z Wrocławia, oraz leczącym się w równie zadłużonym Akademickim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

- Każdy z nas tak samo myśli, jak widzi, co dzieje się z tym szpitalem, z tymi dzieciakami. Trzeba pomóc! - mówił Stefański kilka dni temu Gazecie Wyborczej. - Przecież to jest totalna bzdura, że kiedyś wyciągano od nas pieniądze, a teraz ich nie ma, nie ma za co leczyć ludzi. Nie potrafię tego pojąć!

Stefański nie jest politykiem, więc przekucie słów w czyn nie zajęło mu wiele czasu. Wraz z "Solidarnością" Stoczni Gdańsk i Akademii Medycznej, związkowcami z pomorskiej policji, lekkoatletami i rugbistami z Lechii oraz artystami z Ośrodka Teatru Znak postanowili zorganizować imprezę, z której dochód przekazany zostanie lekarzom na sfinansowanie konkretnych potrzeb oddziałów onkologii obu szpitali.

24 lutego na terenie stoczni odbędzie się więc festyn "Gdańsk Dzieciom". Będą zajęcia plastyczne i teatralne dla dzieci organizowane przez artystów z Teatru Znak, loteria fantowa
z gadżetami ufundowanymi przez zawodników Lechii Gdańsk oraz pokazy sprzętu policyjnego. Zagrają Zbigniew Stefański, zespoły hip-hopowe (Kontrabanda) i rockowe (m.in. Jarek Janiszewski z Bielizny).

Ważnym elementem festynu będzie aukcja dzieł sztuki: ceramiki, rzeźby i obrazów wykonanych przez artystów Znaku i uczestników Studia Sztuki Znak. Do kupienia będą rzeźby "Centaur" i "Anubis", prace malarskie Magdy Golon (absolwentka ASP w Gdańsku), Agnieszki Gajewskiej i Justyny Kuklo (stypendystki Ministra Kultury i Sztuki, studentki IV roku ASP).

Organizatorzy zdają sobie sprawę, że nie uzbierają kwoty niezbędnej do pokrycia długów obu szpitali, ale słusznie przekonują: - Każdy grosz się liczy!
Impreza "Gdańsk Dzieciom" to
54%

najlepszy przejaw dobrze rozumianej solidarności

38%

dobra inicjatywa, która jednak nic nie zmieni

8%

utopijny pomysł

zakończona

łącznie głosów: 349

ms