Nielegalna wycinka 55 drzew przy plaży w Jelitkowie

21 stycznia 2022, 15:45
Ewelina Oleksy

Nieznane osoby wycięły 55 drzew przy ul. JantarowejMapka w Jelitkowie. O sprawie policję poinformował w piątek rano pracownik Urzędu Morskiego w Gdyni. Pod topór poszły m.in. olchy, klony i kasztanowiec. Jedna z możliwych hipotez zakłada, że powodem wycinki mogło być odsłonięcie widoku na morze pobliskim budynkom, w tym hotelom. Trwa poszukiwanie sprawców.Do wycinki drzew doszło tuż przy Potoku OliwskimMapka, na terenie między wydmami a plażą.

O sprawie poinformowali nas poruszeni tym faktem czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Za wszystkie zgłoszenia dziękujemy.

Nielegalna wycinka kępy drzew

Na wydmach w Jelitkowie przy ujściu potoku. Urząd morski nie wie, kto to zrobił.


Zniszczono 55 drzew- W piątek, przed godz. 11 policjanci z komisariatu na Przymorzu odebrali zgłoszenie od pracownika Urzędu Morskiego w Gdyni, że przy ul. Jantarowej w Gdańsku z terenu pomiędzy wydmami a plażą, nieznany sprawca wyciął 55 drzew, czym działał na szkodę Skarbu Państwa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do zdarzenia doszło pomiędzy 20 stycznia a 21 stycznia 2022 roku, a podczas zdarzenia uszkodzone zostało także ogrodzenie terenu wartości 750 zł - informuje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy KMP w Gdańsku.

Policja szuka sprawcy wycinkiNa miejscu zdarzenia pracują policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej i technik kryminalistyki.

- Funkcjonariusze rozmawiają z osobami, które mogą mieć informację na temat tego zdarzenia lub jego sprawcy. Policjanci sprawdzają też teren pod kątem obecności kamer monitoringu. Funkcjonariusze ustalają dokładne szczegóły i okoliczności tego zdarzenia, czynności w tej sprawie trwają - wskazuje Ciska.

Zielona Fala ma swoje podejrzeniaSprawa jest natomiast znana aktywistom z Zielonej Fali-Trójmiasto. Ich zdaniem wycinkę zlecił właściciel jednego z pobliskich hoteli.

- Wcześniej robił kilka podejść do wycinki w tym miejscu, ale nie dostawał na nią zgody - wskazują.
Prawdopodobnym powodem wycinki mogła być chęć odsłonięcia widoku na morze budynkom stojącym z tyłu. Z relacji osób, które już po wycince były na miejscu, wynika, że została ona przeprowadzona "na szybko", czyli niedbale.

O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy Urząd Morski w Gdyni, który zawiadomił o niej policję.

Nie wpłynął wniosek ws. zezwolenia na wycinkę- Wycinka przy Potoku Oliwskim nie została przeprowadzona przez Urząd Morski w Gdyni. Do Urzędu Morskiego w Gdyni nie wpłynął również żaden wniosek o uzgodnienie projektu decyzji, zezwalającej na usunięcie drzew z tej działki. Z takim wnioskiem, zgodnie z obowiązującymi przepisami i z uwagi na fakt, iż działka znajduje się w pasie technicznym, występuje do nas właściwy organ ochrony przyrody - w tym przypadku Prezydent Miasta Gdańska, do którego z kolei wniosek o wydanie decyzji kieruje podmiot zamierzający przeprowadzić wycinkę - tłumaczy Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego.
Wycinkę zauważyli i zgłosili pracownicy ochrony wybrzeża.

- Dokonano również wstępnego obmiaru wyciętych drzew i zabezpieczenia terenu. Stwierdzono wycięcie ok. 55 drzew (olcha, klon, wierzba i kasztanowiec) - mówi rzeczniczka - Działka jest własnością Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Prezydenta Miasta Gdańska.

Miasto wyjaśnia sprawę, ale to potrwaO sprawie poinformowaliśmy też gdański magistrat. Urzędnicy deklarują, że będą ją dogłębnie wyjaśniać, ale potrzebują na to czasu. Na oględziny został już wysłany pracownik magistratu.

Trzeba też m.in. sprawdzić wszystko od strony formalnej, co wymaga uzgodnień między kilkoma urzędami. Decyzję ws. zgody na wycinkę może wydawać bowiem nie tylko Urząd Miejski, ale też Urząd Marszałkowski lub Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Do tematu wrócimy.
Jesteś świadkiem wycinki drzew. Co robisz?
23%

nagrywam to i wysyłam do mediów

42%

powiadamiam policję lub urząd

9%

tylko się przyglądam

26%

nic, ignoruję to

zakończona

łącznie głosów: 2558

Opinie wybrane


wszystkie opinie (923)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.