Niepotrzebny spór w Śródmieściu Gdańska

5 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Szymon Zięba
Wojciech Siółkowski, rzecznik SM informuje, że w tej sprawie strażnicy nie mieli podstaw do podjęcia interwencji Więcej zdjęć (1)

Wojciech Siółkowski, rzecznik SM informuje, że w tej sprawie strażnicy nie mieli podstaw do podjęcia interwencji

fot. Moje miasto/Facebook

Wojciech Siółkowski, rzecznik SM informuje, że w tej sprawie strażnicy nie mieli podstaw do podjęcia interwencji

fot. Moje miasto/Facebook

Jedni twierdzili, że przejechać mogą swobodnie, drudzy - że ruch w tym miejscu jest ograniczony. U zbiegu ulic Grząskiej, Mokrej i Mariackiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku doszło do spięcia między kierowcami a mieszkańcami. Ci drudzy zablokowali wjazd w ulicę Mokrą twierdząc, że nie wolno w nią wjeżdżać pojazdom. Uniemożliwiać miał to tymczasowy plastikowy słupek, który kierowcy mieli samowolnie usunąć. Okazuje się, że w tym sporze obie strony miały rację.Konflikt między mieszkańcami okolicy Grząskiej, Mokrej i Mariackiej a kierowcami odbił się echem na Facebooku. Na problem zwrócili uwagę m.in. administratorzy profilu Moje Miasto. My o incydent zapytaliśmy w gdańskiej Straży Miejskiej oraz GZDiZ.

Wojciech Siółkowski, rzecznik SM potwierdza, że do sporu między kierowcami oraz mieszkańcami doszło. Zaznacza jednak przy tym, że mundurowi - choć pojawili się na miejscu - to nie mieli podstaw, by wszcząć interwencję.

- Ponieważ w miejscu tym nie ma znaków drogowych zakazujących wjazdu lub ruchu, a jedyne ograniczenie dla kierowców stanowi Strefa Ograniczonej Dostępności, więc może poruszać się po niej każdy, kto ma odpowiedni identyfikator, strażnicy nie mieli podstaw do podjęcia interwencji - wyjaśnia rzecznik SM. - Strażnicy doprowadzili natomiast do pojednania zwaśnionych stron a kierowca, który zgłosił problem, na prośbę strażników wycofał się. Potem poinformowali mieszkańców, jakie kroki powinni podjąć, aby na ich ulicy obowiązywała taka organizacja ruchu, jakiej by sobie życzyli. W tej sprawie muszą się zwrócić do zarządcy terenu.

Mieszkańcy wywalczyli wolniejszy ruch na al. Piłsudskiego w Gdyni


GZDiZ: zapadł się fragment jezdni na ul. KleszejZ kolei Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ poinformowała, że zgodnie z zatwierdzonym projektem ruch drogowy w relacji Chlebnicka/Piwna - Św. Ducha odbywa się ulicami Kozią oraz ul. Kleszą i Krowią.

- Równoległa do wyżej wymienionych ulic ul. Mokra jest drogą bez przejazdu, co uniemożliwiają słupki blokujące - informuje.
Rzecznik GZDiZ wskazuje, że 14 czerwca, wskutek awarii wodociągowej, zapadł się fragment jezdni na ul. Kleszej zobacz na mapie Gdańska, przez co droga ta musiała zostać zamknięta dla ruchu kołowego.

- W celu odciążenia jedynego wyjazdu z tego rejonu, jakim byłaby ul. Kozia zobacz na mapie Gdańska, na ul. Mokrej zostały usunięte słupki blokujące, co umożliwiło przejazd tą ulicą. 28 czerwca 2019 r. ul. Klesza została naprawiona i ruch został na niej przywrócony. Tymczasowy "słupek" - tablica kierująca - został ustawiony w związku z koniecznością ponownej instalacji stałych słupków blokujących - mówi Magdalena Kiljan.
Co ważne, słupki zostały ponownie ustawione we wtorek, 2 lipca.

Obecnie, jak wskazuje GZDiZ, na ul. Mokrej nie ma żadnych ograniczeń w poruszaniu się pojazdów. A słupki blokujące, ustawione na wysokości "parku" zarówno od strony ul. Św. Ducha zobacz na mapie Gdańska jak i ul. Mokrej są ustawione od kilku lat i usuwane w przypadku tymczasowej organizacji ruchu drogowego (np. awarie), naprawy nawierzchni, Jarmarku św. Dominika.
Czy samochody powinny wjeżdżać do centrum Gdańska?
19%

tak, bez ograniczeń, znajdzie się miejsce i dla samochodów, i dla pieszych

36%

ruch samochodowy powinien zostać, ale należy mocno go ograniczyć

45%

nie, centrum miasta powinno być zamknięte dla ruchu samochodowego

zakończona

łącznie głosów: 2422

Opinie (123) 7 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Z babcią-szeryfem z balkonikiem lepiej nie zadzierać

  • 130 8

 • (6)

  Nie mam zdania.

  • 45 8

  • szanuję

   • 3 2

  • Ech, ten Gdańsk i jego wielkie problemy...

   • 1 2

  • a może choć 3 grosze ?

   • 2 0

  • Ja tam nic nie myślę. (1)

   mnie myślenie złości.

   • 3 0

   • Kocham Cię bardzo mocno

    • 1 0

  • Ja np nic ni wiem, nic nie sądzę, nie sądzę nawet, ze nic nie wiem

   • 0 0

 • ulica Grząska boczna od Mariackiej (w stronę Chlebnickiej)

  a nawierzchnia ulicy to płyty typu yomb i asfalt

  • 26 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.