Nietypowe Budowle Trójmiasta. Akademik i hotel przy plaży w Gdyni

28 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik
aktualizacja:19:21 (28 grudnia 2019)

Dwa trójkąty to Mały i Duży Żagiel. Biorąc pod uwagę lokalizacje przy gdyńskiej plaży, trudno o bardziej adekwatną nazwę.

W cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta wyjaśniamy czym są obiekty o niecodziennej architekturze, które mijamy codziennie poruszając się po Trójmieście. Dzisiaj prezentujemy trójkątny budynek przy gdyńskiej plaży miejskiej. W poprzednim odcinku pokazywaliśmy dawny zbiornik gazu w Gdańsku. Za miesiąc zaprezentujemy zabytkowe chłodnie przy Nabrzeżu Angielskim w Gdyni.Dwa trójkątne budynki przy ulicy Sędzickiego 19 w Gdyni przez dzisięciolecia wpisały się w krajobraz miasta. Gdynianie i turyści korzystający z miejskiej plaży często zastanawiają się co właściwie znajduje się w budynkach o tak niecodziennej architekturze.

Budynki zwyczajowo nazywane są Dużym i Małym Żaglem. Ich właścicielem jest Uniwersytet Morski, który prowadzi tutaj Studencki Dom Marynarza nr 2.

Żagle zostały wybudowane w 1968 roku. Architektura tych obiektów nawiązywać ma do nadmorskiej lokalizacji, położenia tuż obok mariny, a przede wszystkim specyfiki i profilu uczelni morskiej.

- Duży Żagiel podczas roku akademickiego jest wykorzystany w całości jako akademik. Zamieszkuje w nim 178 studentów. Jest to lokalizacja bardzo atrakcyjna ze względu na bliskość budynku Wydziału Nawigacyjnego, znajdującego się dosłownie o kilka minut spacerem od akademika - informuje Agnieszka Czarnecka, pełnomocnik rektora ds. mediów. - W sezonie letnim pokoje studenckie są wynajmowane, w cenie od 65 zł za osobę.
W części zwanej Duży Żagiel znajduje się także hotel Błękitny Żagiel, który jest niezależnym przedsięwzięciem niezwiązanym z Akademią Morską w Gdyni. Znajdują się w nim 24 pokoje dla 54 osób oraz sala weselna dla 100 osób i taras, na którym regularnie odbywają się śluby.

- Obiekt jest butikowym trzygwiazdkowym hotelem z restauracją rybną i śródziemnomorską - informuje Patrycja Dombrowska, dyrektor zarządzający hotelu.
Natomiast Mały Żagiel od 2012 roku pełni rolę hostelu. Są w nim 34 pokoje z 72 miejscami noclegowymi.

Dużym atutem obiektu jest lokalizacja przy samej plaży miejskiej w Śródmieściu Gdyni oraz widok z okien wprost na port jachtowy i Półwysep Helski na widnokręgu. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu odbywają się największe imprezy kulturalne oraz sportowe organizowane w Gdyni: Festiwal Filmów Fabularnych, Lady's Jazz Festival, Cudawianki, Iron Man, pokazy lotów Red Bull, pokazy lotnicze Aerobaltic, Mistrzostwa Świata w półmaratonie czy Bieg Niepodległości.

- Uczelnia nie planuje zmiany funkcji ani wyglądu budynku. Jest on wpisany w zespół zabytkowy Kamiennej Góry, dlatego też nie możemy diametralnie zmieniać jego bryły. Natomiast od kilku lat sukcesywnie remontujemy pokoje studencie i podwyższamy standard ich wyposażenia - informuje Agnieszka Czarnecka.
W następnym odcinku z zewnątrz i od wewnątrz pokażemy zabytkowe chłodnie na tzw. pirsie dalmorowskim w Śródmieściu Gdyni. Te budynki widoczne są ze skweru Kościuszki.

Zobacz też archiwalne materiały cyklu: Niezwykłe Świątynie Trójmiasta
Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia
Zastanawiasz się czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić co to takiego.

inwestycje@trojmiasto.pl
Czy zwracasz uwagę na architekturę mijanych budynków?
61%

tak, bardzo często

27%

tak, ale tylko jeśli mają coś wyjątkowego

4%

tak, ale tylko kiedy jestem w innym mieście lub zagranicą

4%

rzadko

4%

raczej tego nie dostrzegam

zakończona

łącznie głosów: 1922