Niewielki biurowiec na Dolnym Mieście, wkrótce budynki mieszkalne

21 września 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Metamorfoza kamienic na Dolnym Mieście

We wtorek oficjalnie oddano do użytku kolejny mały budynek biurowy na Dolnym Mieście. Inwestorem jest miejska spółka TBS Motława, a oferta najmu skierowana jest m.in. do niewielkich, dopiero wchodzących na rynek firm, którym niepotrzebne są wielkie powierzchnie. W planach spółki jest budowa nowych budynków mieszkalnych w tej części Gdańska.Kieturakisa 8/10 zobacz na mapie Gdańska to budynek, który powstał w miejscu istniejących wcześniej dwóch kamienic. Z zewnątrz zachowano podziały w elewacji, wynikające z historycznej zabudowy - pod "dziesiątką" architektura jest współczesna, zaś pod "ósemką" odtworzona została dawna elewacja frontowa oraz stolarka okienna i drzwiowa. We wnętrzu przestrzeń jest spójna - z jednym korytarzem i klatką schodową.

Całkowita powierzchnia użytkowa jest niewielka - wynosi zaledwie 569 m kw. Dla porównania, powstające w Oliwie biurowce liczą po 39-43 tys. m kw. przeznaczonych na wynajem. Koszt inwestycji na Dolnym Mieście wyniósł 2,9 mln zł i został pokryty ze zwrotnych środków Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Jessica.

- W budynku przy ul. Kieturakisa powstały 23 pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna, kuchnia, zaplecze sanitarne. Wykonano ogrzewanie centralne z kotłowni gazowej oraz klimatyzację - mówi Tadeusz Mękal, prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego Motława.
Budynek połączony został z wcześniej oddanym do użytku biurowcem pod adresem Reduta Wyskok 2 zobacz na mapie Gdańska, ułatwiając tym samym korzystanie ze wspólnych pomieszczeń i współpracę najemców.

Czytaj też: TBS Motława sprzedaje atrakcyjny teren w centrum Gdańska

Za wynajem powierzchni w nowej inwestycji odpowiada Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, kojarzona przede wszystkim ze znacznie większym biurowcem Starter przy ul. Lęborskiej zobacz na mapie Gdańska.

- Na Dolnym Mieście próbujemy kreować hub interaktywny, skupiając firmy z branży multimediów, grafiki, architektury itd., ponieważ te firmy będą mogły ze sobą współpracować i wzajemnie się wspierać - mówi Joanna Grandzicka, wiceprezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości - Pomieszczenia są różnej wielkości, w tym też adresowane do początkujących firm (startupów) o powierzchni od 7-12 m kw. na jedno-dwa biurka.
Zainteresowanie działalnością w nowym biurowcu wyraziło dotychczas siedem firm. Pierwszym najemcą będzie CTAdventure - firma, która rozpoczynała swoją działalność od Startera na Przymorzu, a obecnie ma biura w budynku przy ul. Reduta Wyskok 2. Zajmuje się ona tworzeniem edukacyjnych aplikacji i programów, ale również pracuje nad narzędziem wspomagającym diagnostykę medyczną w badaniach jelita cienkiego.

Czytaj też: Od gry edukacyjnej do endoskopii kapsułkowej. Kolejny sukces CTAdventure

TBS Motława w kolejnych latach zrealizuje na Dolnym Mieście także obiekty mieszkalne. Spółka posiada już pozwolenie na budowę dla budynku liczącego 22 mieszkania i stara się o pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego, która jest niezbędna dla tego przedsięwzięcia. Budynek powstanie tuż obok oddanego właśnie do użytku biurowca.

- W przygotowaniu mamy jeszcze jeden budynek mieszkalny z 32 mieszkaniami, który dopełni całą pierzeję ul. Kieturakisa - zapowiada Mękal - Dodatkowo, wyremontowaliśmy już kamienicę przy ul. Wróblej 24 zobacz na mapie Gdańska.
Czytaj też: Nowe mieszkania na Dolnym Mieście

Po całkowitej zabudowie działek w kwartale ulic Kieturakisa - Reduta Wyskok - Szczygla - Wróbla, czyli wzniesieniu łącznie pięciu budynków mieszkalnych i trzech biurowych, planowane jest rozpoczęcie prac w sąsiednim kwartale w kierunku ul. Kurzej zobacz na mapie Gdańska.

Obecnie trwa tutaj burzenie oficyn. Kamienice stojące bezpośrednio przy ulicy pozostaną - na ich rozbiórkę nie zgadza się konserwator zabytków.

- Jeżeli ekspertyzy potwierdzą odpowiedni stan techniczny, to będziemy je remontowali z uwzględnieniem współczesnych norm i przepisów - zapowiada prezes zarządu TBS Motława.
Czytaj też: Kwartał widmo na Dolnym Mieście. Co da się ocalić?

TBS Motława w chwili obecnej realizuje także dwa budynki mieszkalne przy ul. Piotrkowskiej zobacz na mapie Gdańska, gdzie powstanie 85 mieszkań. W planach jest budowa jeszcze 110 mieszkań w pobliżu.

Materiał Archiwalny
Czy chciał(a)byś pracować lub prowadzić własną firmę na Dolnym Mieście?
54%

tak, to bardzo dobra i niedoceniana lokalizacja

15%

tak, ale wyłącznie w nowym i zadbanym biurowcu

18%

nie, ponieważ Dolne Miasto ma wciąż złą opinię

13%

nie, zupełnie nie podoba mi się ta część Gdańska

zakończona

łącznie głosów: 358