stat

Niezwykły wyścig w centrum Gdyni

22 września 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Zobacz, jakie rowery pojawią się niedługo na ulicach Gdyni

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbył się w Gdyni niezwykły wyścig. Na krótkim odcinku ul. Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni ścigali się użytkownicy dwóch rowerów: ręcznego - tzw. handbike'a - oraz towarowego - tzw. cargobike'a. Drobne z pozoru wydarzenie było zapowiedzią nowej usługi, z której gdynianie będą mogli skorzystać nieodpłatnie już w przyszłym roku.Przez ostatni tydzień obchodziliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zwany również Europejskim Tygodniem Mobilności. Związane z nim atrakcje opisaliśmy w osobnym artykule: Umiesz być mobilny bez samochodu?

Celem kampanii - organizowanej w krajach UE już od 2002 roku - jest zachęcenie mieszkańców miast do wybierania alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy rowerem, korzystania z komunikacji miejskiej czy od niedawna współdzielonych samochodów.

Prezentacja dwóch rodzajów rowerówW środowy wieczór na ulicy Starowiejskiej w centrum Gdyni zorganizowano niezwykły wyścig, który był jednym z elementów wspomnianej kampanii. Na krótkim, liczącym nie więcej niż 100 m odcinku, ścigali się użytkownicy dwóch rodzajów rowerów, które - przynajmniej na razie - nie są zbyt popularne. Mowa o tzw. handbike'u, czyli rowerze ręcznym oraz tzw. cargobike'u, czyli rowerze towarowym.

- Cargobike to rower z dużą przestrzenią bagażową z przodu. Rozróżniamy rodzaje dwu- i trzykołowe. Skrzynie bagażowe mają pojemność aż do 100 kg. Można w nich przewozić różnego rodzaju przedmioty, ale również dzieci, gdyż są wersje z ławeczkami i pasami bezpieczeństwa. Wszystkie modele są oczywiście wspomagane elektrycznie i umożliwiają jazdę do 25 km/h. Handbike to rower napędzany siłą rąk, w zależności od wersji użytkownik siedzi albo leży. To rowery stworzone przede wszystkim z myślą o niepełnosprawnych, ale tak naprawdę każdy może z nich korzystać - mówi Paweł Kimel z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, współorganizator zawodów.

Wyjątkowa wypożyczalniaNiecodzienne zawody były tak naprawdę pretekstem do prezentacji wspomnianych rowerów i zademonstrowania ich zalet. Wydarzenie zostało przygotowana we współpracy z fundacją "Aktywnie do przodu!", która zajmuje się szeroko pojętą aktywizacją osób niepełnosprawnych. W tym miejscu warto wspomnieć, że to właśnie reprezentant fundacji na rowerze ręcznym zwyciężył uliczny pojedynek. Uczestnicy wydarzenia mogli się również dowiedzieć, że nie muszą kupować wspomnianego roweru, gdyż w Trójmieście istnieje już wypożyczalnia handbike'ów.

- Naszym wielkim osiągnięciem jest otwarcie otwarcie pierwszej w północnej Polsce i drugiej w całej Polsce wypożyczalni handbike'ów. Mieści się ona przy ul. Północnej 5 w Brzeźnie. Aby wypożyczyć rower, wystarczy do nas zadzwonić pod nr 605 366 356 i umówić się na przejażdżkę. Z handbike'ów korzystają przede wszystkim osoby trwale niepełnosprawne, ale zachęcamy również osoby tymczasowo borykające się z niepełnosprawnością nóg, np. po złamaniach czy operacjach - zachęca Michał Antoniuk, prezes fundacji "Aktywnie do przodu!".

Rowery towarowe będą do wypożyczeniaJuż na początku przyszłego roku każdy chętny będzie mógł na własnej skórze - czy raczej nogach - przetestować zalety rowerów towarowych. Miasto Gdynia zakupiło już bowiem takie jednoślady i zamierza je udostępnić mieszkańcom.

- Gdynia bierze udział w projekcie unijnym, którego celem jest propagowanie rowerów towarowych. Od przyszłego sezonu rowerowego, celujemy w marzec lub kwiecień, gdynianie będą mieli do dyspozycji 10 takich rowerów. Będą mogły je wypożyczać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Osoby prywatne będą mogły wypożyczyć rowery na okres od jednego do trzech dni, a przedsiębiorcy do czterech tygodni. Będzie to usługa zupełnie bezpłatna - zapowiada Kimel.
Co sądzisz o pomyśle miejskiego systemu rowerów towarowych?
30%

świetna inicjatywa, na pewno z niej skorzystam

21%

słuszny pomysł, ale zapowiadana liczba rowerów jest niewystarczająca

49%

bezsens, nie wróżę mu żadnego sukcesu

zakończona

łącznie głosów: 517