Nocne hałasy z Forum Gdańsk mają zostać ograniczone

28 lipca 2020, 7:00
Ewelina Oleksy

Forum Gdańsk obiecuje, że ograniczy hałasy, które co najmniej od 1,5 roku spędzają sen z powiek mieszkańcom Biskupiej Górki i Śródmieścia. O wyjaśnienia w tej sprawie, po regularnych skargach sąsiadów centrum handlowego, poprosiły ostatnio właściciela obiektu władze miasta. A ten poinformował, że wyłączy część urządzeń generujących hałas. Ma się on już nie wydobywać poza budynek galerii handlowej, by sąsiedzi mogli spać spokojnie.Wycie syren, głośne komunikaty głosowe i trzaski wydobywające się w środku nocy z Forum Gdańsk od dawna uprzykrzały życie okolicznym mieszkańcom.

O sprawie po raz pierwszy informowaliśmy już w lutym ubiegłego roku, ale problem dotychczas nie został rozwiązany, a skargi mieszkańców na nocne hałasy z Forum Gdańsk, w ostatnich tygodniach się nasiliły.

W lipcu alarmy, komunikaty i szum jak z horrorów- Oprócz alarmów i komunikatów, które okoliczni mieszkańcy dobrze znają, pojawił się nowy rodzaj uciążliwego hałasu. Nagrał go w nocy z 2 na 3 lipca bieżącego roku jeden z mieszkańców Piaskowni, którego ten szum obudził o godz. 2:50 i nie pozwolił zasnąć do godz. 4. -wskazuje Krystyna Ejsmont ze Stowarzyszenia Biskupia Górka - W nocy z 20 na 21 lipca bieżącego roku od godz. 01:58 do 3:30 Forum Gdańsk znowu przeprowadzało testy systemów alarmowych. Pierwsze 20 minut to były bardzo głośne sygnały dźwiękowe i komunikaty, a następnie taki szum, jak w nagraniu z nocy z 2 na 3 lipca.
Nagranie z lipca 2020:


Forum Gdańsk dotychczas tłumaczyło, że testy systemu, związane z nocnymi hałasami, to konieczność wynikająca z przepisów dotyczących bezpieczeństwa.

- Bezpieczeństwo klientów i okolicznych mieszkańców jest dla nas priorytetem. Aby mieć 100 proc. pewności, że system działa, wykonujemy testy. Prawidłowo przeprowadzona próba obejmuje komunikaty głosowe. Testy wykonywane są bez udziału osób postronnych. Taką gwarancję mamy wyłącznie nocą. Zdajemy sobie sprawę, że próby mogą być uciążliwe, natomiast bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze - podkreślali przedstawiciele Forum Gdańsk.

Centra handlowe w TrójmieścieCierpliwość mieszkańców ostatnio się jednak wyczerpała. Do akcji wkroczył też miejski radny Przemysław Majewski, który w lipcu w interpelacji do władz Gdańska zapytał, czy miasto, które posiada udziały w spółce Forum Gdańsk, zamierza podjąć kroki w celu zmniejszenia "uciążliwości alarmów dla okolicznych mieszkańców".

Forum Gdańsk wyłączyła część urządzeń, które generowały hałasTeraz pojawiła się nadzieja, że problem w końcu zostanie skutecznie rozwiązany.

Czytaj też: Kłopotliwy przystanek przy Forum Gdańsk

Miasto zwróciło się do Forum Gdańsk o podjęcie działań, które wyciszą nocne hałasy.

- Mając na uwadze powstałe niedogodności, spółka Forum Gdańsk podjęła decyzję o wyłączeniu części urządzeń w obszarze parkingu, które ze względu na otwarty charakter parkingu generowały znaczny hałas oraz pouczyła wykonawców, żeby przeprowadzali testy w sposób, który pozwoli ograniczyć hałas i uniemożliwi wydostawanie się dźwięków poza budynek centrum handlowego - poinformował w odpowiedzi na interpelację radnego Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

Testy mają być prowadzone tak, by nie zaburzać snu sąsiadówJak mówi nam Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk mieszkańcy za zaistniałą sytuację zostali przeproszeni.

- Jednocześnie informuję, iż część urządzeń w obszarze parkingu została wyłączona. Pouczyliśmy również wykonawców, aby przeprowadzali testy w sposób, który nie będzie zaburzał snu sąsiadujących z nami mieszkańców - mówi Magdalena Gibney - Warto zaznaczyć, iż prawidłowo przeprowadzone testy pozwalają zapobiegać sytuacjom niebezpiecznym. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo zarówno osób przebywających w Forum Gdańsk, jak i okolicznych mieszkańców. Każdego dnia na terenie Forum Gdańsk przebywa kilkanaście tysięcy osób, a tunelem znajdującym się pod centrum handlowym przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów. Prawidłowo działający system bezpieczeństwa na terenie Forum Gdańsk pozwala szybko i sprawnie reagować na potencjalne zagrożenie - dodaje.
Mieszkańcy Biskupiej Górki i okolic mają nadzieję, że te zmiany okażą się skuteczne i problem z zakłócaniem ciszy nocnej zniknie.

W sierpniu ubiegłego roku doszło do zapalenia auta w tunelu pod Forum Gdańsk. Dzięki sprawnie działającemu systemowi bezpieczeństwa, pożar udało się szybko opanować

Nieruchomości Biskupia Górka

Super 2 pokoje Gdańsk. 5 min SKM/ we speak english
1 700 zł
Gdańsk Biskupia Górka
2 oddzielne pokoje/ blisko
1 700 zł
Gdańsk Biskupia Górka
Duże, klimatyczne mieszkanie w Gdańsku
1 500 zł
Gdańsk Biskupia Górka
Czy w twoim sąsiedztwie zakłócana jest cisza nocna?
34%

tak, regularnie

28%

tak, ale rzadko

38%

nie, nie mam takiego problemu

zakończona

łącznie głosów: 1355