Nocny montaż łuków na wiadukcie Biskupia Górka

30 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat

Druga nitka wiaduktu Biskupia Górka gotowa w 70 proc.

Ruszyły widowiskowe prace przy budowie wiaduktu Biskupia Górka zobacz na mapie Gdańska - rozpoczął się montaż łuków. Wcześniej trzeba było odłączyć trakcję kolejową. Prace przy montażu kolejnych elementów konstrukcyjnych będą prowadzone jeszcze w tym tygodniu.W nocy z wtorku na środę zamontowana została pierwsza belka wraz z łukami wiaduktu Biskupia Górka w pobliżu ul. Augustyńskiego. Konstrukcja stalowa przybyła do Gdańska w ponad 20 wielkogabarytowych transportach. Obecnie trwa scalanie części elementów, które sukcesywnie będą montowane w tym tygodniu.

- Do akcji został użyty żuraw o wysięgu 100 metrów, który znajduje się na terenie budowy - mówi Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.
Aby montaż stalowych elementów był możliwy, o północy zostało wyłączone zasilanie w sieci trakcyjnej na kolei, a ruch kolejowy został wstrzymany.

Potężny żuraw na gąsienicach w celu dostarczenia belki musiał poruszać się po specjalnie przygotowanej nawierzchni. Łącznie do pokonania miał niemal 100 m trasy. Jego podróż trwała kilkadziesiąt minut.Przypomnimy, budowa nowego wiaduktu Biskupia Górka rozpoczęła się w drugiej połowie marca 2018 r.

W jej ramach powstaną:

  1. nowy wiadukt drogowy nad torami kolejowymi,
  2. wielopoziomowy parking przy Urzędzie Wojewódzkim,
  3. nowy układ drogowy.


Najpierw, obok istniejącego obiektu, powstanie fragment nowego wiaduktu. Gdy będzie on mógł przejąć ruch samochodów, stara część zostanie rozebrana. Wtedy zacznie powstawać druga, równoległa konstrukcja. Budowlańcy zastrzegają, że prace są niezwykle trudne, bowiem odbywają się na styku z czynną linią kolejową. Z tego powodu część prac jest wykonywanych nocą, gdy ruch na linii kolejowej jest mniejszy.

Tak powstaje trasa tramwajowa na StogachWiadukt jesienią, a nie latem 2019 r.Początkowo termin zakończenia inwestycji ustalono na koniec lipca 2019 roku. Teraz wiadomo, że z powodu odkrycia obiektów historycznych i zmian w projektach, wszystko opóźni się o kilka miesięcy. Prawdopodobnie nowym wiaduktem pojedziemy jesienią 2019 r.

Miasto na realizację przebudowy wiaduktu otrzymało dofinansowanie w wysokości 113,9 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace wykonuje firma Budimex za kwotę 143 mln zł.

Uważasz, że więcej prac drogowych powinno być wykonywanych nocą?
90%

tak, to mogłoby przyśpieszać remonty

10%

nie, takie prace są zbyt drogie i mogą być uciążliwe dla mieszkańców

zakończona

łącznie głosów: 1286