stat

Nowa Warszawska w Gdańsku: przetarg na budowę trasy tramwajowej

14 czerwca 2019, 16:30
Michał Stąporek

Trasa tramwajowa Nowa Warszawska w Gdańsku będzie liczyć niemal 2 km, połączy powstającą Nową Bulońską zobacz na mapie Gdańska z al. Havla zobacz na mapie Gdańska, znajdą się na niej trzy przystanki a wzdłuż niej powstanie droga dla rowerów. Właśnie ogłoszono przetarg na jej budowę. Może być gotowa za dwa lata.Tramwaj na Nowej WarszawskiejTrasa tramwajowa wzdłuż ul. Warszawskiej będzie zwornikiem, który połączy powstającą ul. Nową Bulońską, biegnącą z Moreny na Ujeścisko, z istniejącą już trasą tramwajową w ciągu al. Vaclava Havla. Tramwaj wyruszy z węzła na Nowej Bulońskiej, pasażerowie będą mogli skorzystać z przystanków na wysokości planowanej ul. Nowej Unruga, przy Piotrkowskiej (koło pętli autobusowej) oraz na Havla. Tam płynnie włączy się do linii łączącej pętlę Świętokrzyska-Łostowice z Chełmem i śródmieściem Gdańska.

Trasa tramwajowa Nowa Bulońska będzie dłuższaNowa Warszawska razem z drogą rowerowąNowa trasa tramwajowa Nowa Warszawska będzie miała długość około 2 km i pobiegnie na południe od istniejącej ul. Warszawskiej. Wzdłuż torowiska powstanie także droga dla rowerów oraz droga technologiczna.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie fragment torowiska i układu drogowego na al. Havla, tak aby można było "wpiąć" nową linię. Skrzyżowanie z ul. Łódzką zaprojektowano jako trójwlotowe, a odcinek ul. Nowej Warszawskiej między skrzyżowaniem z al. Havla jako drogę dwujezdniową. Ponadto projekt przewiduje przebudowę liczącego ok. 200 metrów odcinka ul. Piotrkowskiej, tak, aby dostosować ją do nowego układu drogowego.

Nowa Warszawska: prace potrwają do 2021 r.Przetarg na jej budowę ogłosiła właśnie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Oferty w przetargu powinniśmy poznać we wrześniu. Budowa ma potrwać 20 miesięcy. Prace powinny więc zakończyć się w 2021 roku.

Nowa Warszawska w ramach GPKM IV ABudowa Nowej Warszawskiej jest jednym z elementów programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej (etap IV A), który jest współfinansowany z funduszy unijnych. Z projektu GPKM IVA obecnie powstaje także Nowa Bulońska Północna. W pierwszej połowie 2020 roku powstanie nowa droga, linia tramwajowa oraz ścieżka rowerowa, która połączy istniejącą ul. Myśliwską z ul. Jabłoniową.
Czy nowe trasy tramwajowe poprawią atrakcyjność dzielnic na południu Gdańska?
63%

zdecydowanie, gdyż komunikacja to ich nawiększy problem

19%

tak, będzie lepiej, choć wciąż nie idealnie

8%

to zależy od częstotliwości i niezawodności obsługujących je tramwajów

10%

nie, ponieważ drogi i tak pozostaną zakorkowane

zakończona

łącznie głosów: 3105