Nowa atrakcja w zoo: "lunch z szympansem"

14 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski

Jak wygląda posiłek szympansów, co jedzą i co smakuje im najbardziej? Tego, a także wielu innych ciekawostek na temat tych wyjątkowych zwierząt dowiecie się codziennie o godz. 14 - Gdański Ogród Zoologiczny zobacz na mapie Gdańska właśnie uruchomił nową atrakcję: "lunch z szympansami". W najbliższą niedzielę (15 lipca) zoo zaprasza też na "dzień bez telefonu". W programie plenerowe gry i zabawy dla dzieci oraz dorosłych.Mimo że szympansy są karmione kilka razy dziennie, to dotychczas odwiedzający Gdański Ogród Zoologiczny nie mieli okazji przyglądać się temu niecodziennemu widowisku. By zwiększyć atrakcyjność zoo, jego zarządcy postanowili, że w okresie wakacyjnym (niemal) codziennie o godz. 14 będzie się odbywał tzw. "lunch z szympansami" (w deszczowe dni publiczne karmienia nie będą się odbywać).

- Największe zainteresowanie wzbudzają właśnie szympansy. Myślę, że to ze względu na to, że zwierzęta te mają 99 proc. tych samych genów, co człowiek - mówi Michał Cichoń, opiekun małp.

Co czeka na zwiedzających podczas "lunchu z szympansami"?Przede wszystkim trwające 15 minut naprawdę ciekawe widowisko zobacz na mapie Gdańska - warzywa rzucane przez opiekunów szympansy łapią rękoma i nogami, a następnie konsumują je. Co poza tym? Opiekun szympansów opowiadać będzie też o życiu i zwyczajach tego niezwykłego gatunku.

- Szympansy to najbardziej podobne do nas zwierzęta, widać to na pierwszy rzut oka. Zwiedzający zawsze większość czasu spędzonego w zoo poświęcają właśnie szympansom. Nieco krępuje nas ich zachowanie, ale też śmieszy - opowiada Michał Cichoń. - Większość ich diety to warzywa, owoce, kasza, jogurt i niekiedy mięso. Jurek - przywódca stada - uwielbia pory, z kolei dziewczyny lubią bakłażany i cukinię.

Szympansy są silniejsze od ludziChociaż ich zachowanie nas śmieszy, to należy pamiętać o tym, że szympansy są trzy-cztery razy silniejsze od dorosłego człowieka, mają długie ramiona i potrafią zrobić krzywdę. Dlatego zakazane jest podawanie im czegokolwiek przez odwiedzających.

15 lipca dzień bez telefonu w gdańskim zooGra terenowa "Halo zebra? Halo słoń?", łowienie ryb "na sucho", sprawdzian w pajęczynie, głuchy telefon, odkrywanie świata w skali mikro - w najbliższą niedzielę w gdańskim zoo na placu rekreacyjnym przy wybiegu kucy szetlandzkich (za żyrafami, zebrami, w okolicach lwiarni zobacz na mapie Gdańska) w godz. 11-15 odbędą się wspólne zabawy i gry edukacyjne.

- W naszym ogrodzie stanęła specjalna puszka, do której każdy z was może przynieść i wrzucić nieużywany lub zepsuty telefon komórkowy, tablet, MP3, GPS. Gdy już puszka się zapełni, przekażemy ją firmie wyspecjalizowanej w recyclingu urządzeń elektronicznych, a środki zebrane ze zbiórki przeznaczone zostaną na ratowanie pingwinów tońców z RPA, ochronę okapi w Kongo, hodowlę oryksów i adaksów w Afryce Północnej oraz ochronę manatów afrykańskich i fenków w ich naturalnym środowisku - mówi Emilia Salach z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Bywasz w gdańskim zoo?
21%

tak, odwiedzam je dość często

67%

tak, ale sporadycznie

12%

nie, wolę inne formy rozrywki

zakończona

łącznie głosów: 858