Nowa marina w Brzeźnie i wejście na plażę na Stogach. Wizje studentów i plany miasta

30 czerwca 2020, 14:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Odważne pomysły studentów architektury na Gdynię

Centralny Port Jachtowy w Brzeźnie oraz nowe oblicze kąpieliska morskiego na Stogach - to tematyka tegorocznego konkursu dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, zorganizowanego przy współpracy z Wydziałem Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego. Prace mają być wstępem do planowanych działań inwestycyjnych w tych nadmorskich dzielnicach Gdańska.Konkurs adresowany do studentów Wydziału Architektury PG został podzielony na dwa zagadnienia:
  1. opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centralnego Portu Jachtowego w Brzeźnie (wpłynęło 13 prac),
  2. opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kąpieliska morskiego Stogi (wpłynęło 15 prac).

Brzeźno: dwie prace zajęły ex aequo I miejsceW przypadku Brzeźna jury konkursowe zdecydowało się przyznać dwie nagrody I stopnia w wysokości 4,5 tys. zł każda.

Projekt autorstwa Anny Kamińskiej, Anny Kuchty, Joanny Strahl oraz Dawida Zielke zyskał uznanie sądu konkursowego za "śmiałą wizję wykreowania nowej dzielnicy na wodzie, spójną i czytelną formę". Uwagę zwróciła również brama morska utworzona ze strzelistych wieżowców.

Ex aequo pierwszą nagrodę przyznano zespołowi Barbary Kobusińskiej, Kamila Jagódzkiego i Adriana Karpińskiego. Sąd konkursowy docenił m.in. optymalne wykorzystanie przestrzeni poprzez różnorodne funkcje przystani, zróżnicowanie miejsca postoju jednostek (podział na strefy dla dużych/średnich/małych jachtów) oraz ciekawą formę architektoniczną hotelu.

Ponadto wyróżniono (nagroda 1 tys. zł) pracę Anny Olszewskiej, Patrycji Philipp oraz Musy Tekdala. W ocenie jury przedstawia ona interesującą, współczesną propozycję hotelu, który znajduje się w centralnej części przystani oraz zawiera atrakcyjne zagospodarowanie zaplecza gastronomiczno-rozrywkowego.

Stogi: nagroda I i II stopnia oraz dwa wyróżnieniaW kategorii dotyczącej kąpieliska na Stogach zdecydowano się przyznać jedną nagrodę I stopnia (4,5 tys. zł) Paulinie Kwiatkowskiej oraz Szymonowi Kulikowskiemu. Głównym atutem przygotowanej przez nich pracy jest, w ocenie sądu konkursowego, atrakcyjny układ budynków oraz całość oddająca charakter nadmorskiej zabudowy kurortowej w otoczeniu lasu nadmorskiego, jednocześnie nawiązującego do historycznej zabudowy kurortu sprzed 1945 roku.

Drugą nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł otrzymał zespół: Jakub Kruk, Damian Laskowski i Szymon Łydkowski za propozycję schowania kubatury z funkcją użytkową pod dużymi obszarami wznoszącej się w kierunku morza trawników, jednocześnie nie zakłócając widoków na morze.

Przyznano również dwa wyróżnienia w wysokości 1 tys. zł zespołom w składzie:
  • Ross Buckle, Adèle Charraut i Monika Wiśniewska za interesującą kompozycję zabudowy wokół wewnętrznego placu oraz wykorzystanie ażurowej architektury w dobrych proporcjach i skali,
  • Malina Tężycka i Alicja Zielińska za rozwiązania oparte na istniejącej infrastrukturze z zabudową, która tworzy atrakcyjne wejście.

Projekty studentów wirtualne, plany miasta niekoniecznie- Podziwiam rozmach, szczegółowe podejście do tematu oraz pomysły na zagospodarowanie przestrzeni z korzyścią dla użytkowników - ocenia prace Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji - Dziękuję za zaangażowanie i pracę, jaka została włożona w przygotowanie tych koncepcji. Mam nadzieję, że chociaż część studentów po ukończeniu studiów pozostanie w Gdańsku i swoją wizję miasta będzie faktycznie realizowała.
Warto dodać, że tematyka konkursu nie była przypadkowa. Miasto przygotowuje się bowiem do konkursu na długoletnią dzierżawę strefy wejścia na plażę na Stogach oraz zamierza szukać inwestora do budowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego nowej mariny w Brzeźnie (pod uwagę brany jest również wariant rozbudowy o marinę mola w Brzeźnie). Projekty studentów mogą być zatem inspiracją dla zawodowych architektów, którzy będą odpowiadali za docelowy wygląd nowej zabudowy.

Na razie władze nie podają szczegółowych informacji w zakresie nowego zagospodarowania pasa nadmorskiego. Wiadomo jednak, że działania mają być podejmowane jeszcze w bieżącej kadencji prezydent miasta.

Czytaj też:

Tramwaj wraca na Stogi, zmiany w ruchu dla kierowców


Analizujemy projekt planu dla pasa nadmorskiego w BrzeźnieSkład sądu konkursowego oceniającego prace studentów:

  • Maciej Jacaszek (Restudio Architektury),
  • Mateusz Gzowski (Gzowski Architekci),
  • Anita Żebrowska (Gdański Ośrodek Sportu),
  • Bazyli Domsta (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej),
  • Marek Gawdzik (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej) - przewodniczący,
  • Andrzej Kwieciński (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej).
Materiał archiwalny z 2019 r.

Ogłoszenia - wynajem krótkoterminowy: Gdańsk Stogi, Brzeźno

Czy gdańskie kąpieliska potrzebują zmian?
59%

tak, potrzebne są nowe inwestycje

24%

tak, ale nie w takiej skali, jak proponują to studenci

17%

nie, obecne zagospodarowanie nie wymaga zmian

zakończona

łącznie głosów: 806