Nowa przystań na Wyspie Sobieszewskiej nabiera kształtów

14 czerwca 2021, 7:00
Rafał Borowski
Zobacz, jak wygląda obecnie plac budowy.

Konstrukcje obu budynków już stoją, na jednym z nich rozpoczęto wykonywanie elewacji. Przy ul. NadwiślańskiejMapka na Wyspie Sobieszewskiej trwa budowa nowej przystani żeglarskiej i bosmanatu. Warte 6,5 mln zł prace idą zgodnie z harmonogramem i powinny zakończyć się w sierpniu.Przypomnijmy: o planie budowy nowej przystani jachtowej na Wyspie Sobieszewskiej informowaliśmy w kwietniu ubiegłego roku. Będzie ona składać się z trzech prefabrykowanych pomostów pływających, które utworzą zamknięty port w kształcie litery "C", co umożliwi zacumowanie tutaj 73 jednostek.

Na nabrzeżu mają powstać dwa budynki - w pierwszym znajdzie się bosmanat, w drugim zaplecze socjalne dla żeglarzy, wyposażone w toalety i prysznice.

Ponadto projekt zakłada wyposażenie nabrzeża m.in. w wytyki cumownicze, slip dla jednostek o wymiarach 6 x 6,5 m, drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koła ratunkowe czy postumenty oświetleniowe.

Czytaj więcej: Przystań żeglarska w Sobieszewie gotowa za rok

Zgodnie z pierwotnymi założeniami przystań na Wyspie Sobieszewskiej miała być gotowa jeszcze przed tegorocznym latem, czyli w czerwcu. Tego terminu nie udało się dotrzymać, gdyż oferty złożone w przetargu na wykonanie inwestycji okazały się zbyt wysokie. Po otwarciu kopert w lipcu ubiegłego roku okazało się, że różnica pomiędzy budżetem a najniższą ofertą wyniosła blisko milion złotych.


Przetarg został powtórzony, tym razem z budżetem dostosowanym do rynkowych realiów. Najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez spółkę Elzambud z Elbląga. Podpisana z nią w listopadzie umowa opiewa na bez mała 6,5 mln zł.

Czytaj więcej: Za drogie oferty na przystań w Sobieszewie

Jak widać na załączonych do artykułu filmie i zdjęciach, budowa przystani przy ul. Nadwiślańskiej idzie pełną parą. Konstrukcje obu budynków są już niemal gotowe, a na wodzie pojawiły się pomosty pływające. Obecnie nic nie wskazuje na to, by nie udało się dotrzymać terminu ukończenia inwestycji, który został wyznaczony na sierpień.

- Na obu obiektach wykonano dach. Obecnie na jednym z budynków rozpoczynają się prace związane z wykonaniem elewacji. Wykonywane są także wjazdy i dojścia piesze - informuje Agnieszka Zakrzacka, rzecznik prasowy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.
Tak będzie wyglądać nowa marina na Wyspie Sobieszewskiej. Więcej zdjęć (5)

Tak będzie wyglądać nowa marina na Wyspie Sobieszewskiej.

mat pras. DRMG

Tak będzie wyglądać nowa marina na Wyspie Sobieszewskiej.

mat pras. DRMG

Czy korzystasz z trójmiejskich przystani?
16%

tak, każdego roku

12%

tak, ale jedynie okazyjnie

72%

nie, w ogóle nie żegluję

zakończona

łącznie głosów: 582

Opinie wybrane


wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.