Nowa stacja sprawdza, jak bardzo samochody zanieczyszczają powietrze

22 lipca 2021, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Jak Trójmiasto likwiduje kopciuchy?
Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Więcej zdjęć (2)

Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nową stację monitorującą jakość powietrza uruchomiono przy ul. Słowackiego w Gdańsku, obok Ronda im. Jacka KaczmarskiegoMapka na Matarni. Będzie zbierać dane dotyczące zanieczyszczeń emitowanych przez jeżdżące tamtędy pojazdy. To pierwszy tego typu punkt na Pomorzu.Choć Trójmiasto regularnie chwali się najczystszym powietrzem w Polsce , ale nie oznacza to, że problem smogu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie w ogóle nie istnieje.

Widać i przede wszystkim czuć go np. zimą, gdy w ruch idą tzw. "kopciuchy", czyli piece węglowe, do których niektórzy wrzucają wszystko co popadnie.

Gdańsk w środę uruchomił na Matarni nową stację do monitorowania jakości powietrza. Jak podkreślają urzędnicy rozbudowywanie sieci takich czujników pomoże w walce ze smogiem, bo pozwoli bardziej precyzyjnie wskazać jego źródła. Łączny koszt inwestycji to prawie 600 tys. zł.

Ciągły monitoring jakości powietrza w Trójmieście prowadzi Fundacja ARMAG. W szczególności bada ona stężenie takich zanieczyszczeń jak: dwutlenków siarki, tlenków azotu, pyłów zawieszonych, tlenku węgla, ozonu czy benzenu. Fundacja przygotowuje i upowszechnia w różnych formach informacje o stanie powietrza atmosferycznego.

Tu znajdziesz informacje z certyfikowanych czujników o stanie powietrza w TrójmieścieW sumie stacji kontrolujących stan powietrza w całym Trójmieście jest dziewięć. W samym Gdańsku, licząc nowe urządzenia na Matarni, jest już sześć takich punktów pomiarowych.

- Urządzenia zgromadzone w nowym punkcie przy ul. Słowackiego zbierają dane, dotyczące przede wszystkim zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy. Jest to możliwe dzięki specyficznej lokalizacji. Stacja znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum, a tym samym od innych niż komunikacyjne źródeł zanieczyszczeń. Jednocześnie, jest ona położna przy ruchliwej ulicy, na pasie zieleni pomiędzy dwoma pasami ruchu. W tym miejscu większość zanieczyszczeń atmosferycznych emitowana jest przez pojazdy. To pierwsza tego typu stacja na Pomorzu. Nowy punkt został włączony do sieci Fundacji ARMAG na początku lipca - informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zanieczyszczenia pochodzące z ruchu pojazdów zawierają bardzo dużo szkodliwych związków.

Sytuacja jest szczególnie zła pod względem zanieczyszczenia:

  • pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5
  • najbardziej toksycznymi dla zdrowia związkami tj. węglowodorami, tlenkami azotu i węgla.

Cząstki stałe PM (ich podstawowym składnikiem jest sadza) to produkty wydostające się z układu wylotowego silnika zawierające m.in. pewną ilość cząstek węgla, związków siarki i azotu, metali oraz ciężkich węglowodorów. Długo utrzymują się w atmosferze i są łatwo wchłaniane.

Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Więcej zdjęć (2)

Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Przedstawiciele Fundacji ARMAG podkreślają, że z niecierpliwością czekają więc na pierwsze wyniki pomiarów z nowej stacji.

- Pomiar dedykowany tego rodzaju emisji jest bardzo ważny. Jest konieczny do przeprowadzenia różnego rodzaju analiz, do zarządzania ruchem oraz do przygotowywania strategii transportu dla miasta - wyjaśnia Magdalena Haas, dyrektor Fundacji ARMAG - Oczywiście te wyniki będziemy musieli przeanalizować, zgodnie z danymi meteo, które będziemy zbierać równolegle. Dopiero wtedy będziemy mogli właściwie zinterpretować ten pomiar - mówi.

Różne sposoby na badanie jakości powietrzaZakres i sposób badania powietrza określają prawo ochrony środowiska wraz z rozporządzeniami Ministerstwa Środowiska. Zajmują się tym m.in. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Metody - w zależności od potrzeb - są różne. Jak podaje Airly (firma zajmująca się badaniem zanieczyszczeń powietrza i inwestuje w sieć czujników w całej Polsce i nie tylko) wykorzystuje się m.in.: wysokiej jakości pomiary automatyczne ciągłe, pomiary manualne ciągłe, pomiary manualne cyklicznie, pomiary wskaźnikowe pasywne, a także modelowanie matematyczne i obiektywne metody szacowania.

Palenie śmieciami to wciąż duży problem w TrójmieścieW ten sposób można badać zawartość na przykład pyłów PM10 I PM2.5, których normy w Polsce są przekraczane zwłaszcza w okresie grzewczym w dniach bezwietrznych. W przypadku metody automatycznej stosuje się mierniki, które na bieżąco mierzą stężenie zanieczyszczeń, co umożliwia przekazywanie pomiarów w trybie online i informowanie o aktualnym stanie na portalach inspekcji ochrony środowiska.

Domowy sposób badania jakości powietrzaAirly podpowiada, jak w prosty, bo domowy sposób możemy zbadać jakoś powietrza, którym oddychamy. Wystarczy wystawić na zewnątrz odkurzacz, przyłożyć do rury wacik kosmetyczny i pozostawić tak na około pięć minut. Jeśli w tym czasie wacik przybierze czarny kolor, powinna się nam zapalić alarmowa lampka w głowie.

Warto zainstalować też w telefonie jedną z wielu aplikacji, które podają dane nt. jakości powietrza w okolicy, w której aktualnie przebywamy. Na rynku są też dostępne czujniki jakości powietrza, które można zakupić i prywatnie zainstalować np. we własnym ogrodzie.
Sprawdzasz wyniki pomiarów jakości powietrza w twoim mieście?
19%

tak, codziennie

46%

sporadycznie

4%

nie, ale planuję zacząć

31%

nie, nie interesuję się tym

zakończona

łącznie głosów: 355

Opinie wybrane


wszystkie opinie (164)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.