stat

Nowa trasa linii 172 zamiast szkolnego autobusu na Chwarznie

25 lutego 2020, 11:30
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Współpraca z PKP warunkiem powstania kolei na zachód Gdyni

Czy skrócenie trasy autobusów linii 172 łączącej przez lata Wiczlino ze śródmieściem Gdyni najpierw do przystanku PKM Karwiny, a później pętli przy Tesco oznacza przymiarki do wygaszenia połączenia? Władze Gdyni zapewniają, że nie ma takich planów. Linia przejęła zadania uruchomionej rok temu linii szkolnego autobusu 272, który miał wozić dzieci w obrębie Chwarzna i Wiczlina.Linia 172 przez dziesięciolecia stanowiła połączenie Wiczlina-Niemotowa ze śródmieściem Gdyni, a pojazdy komunikacji miejskiej jeździły między tymi punktami przez Dąbrowę, Orłowo i Redłowo. Omijając Chwarzno-Sokółkę i Witomino stanowiły alternatywę komunikacyjną dla mieszkańców zachodniej części miasta.

Gdy w maju 2019 roku wprowadzono trolejbusową linię 27 na trasę pomiędzy Wzgórzem św. Maksymiliana i Karwinami, jednocześnie skrócono trasę linii 172 z Wiczlina-Niemotowa do PKM Karwiny.

Rozkład ZKM Gdynia


Coraz mniej osób w autobusieOd początku roku autobusy kursują jedynie do pętli Karwiny Tesco, co zaniepokoiło mieszkańców obawiających się likwidacji linii i interweniujących w tej sprawie m.in. u radnych miasta.

- Można się spodziewać wkrótce całkowitej likwidacji linii, zważywszy na jej malejącą przydatność dla mieszkańców całego Wiczlina i w rezultacie możliwe obniżenie frekwencji pasażerów - wskazuje Paweł Stolarczyk, radny PiS.
Władze miasta przyznają, że powodem skrócenia linii tylko do Karwin Tesco jest fakt, że pierwotna wersja skróconej trasy linii 172 z Karwin PKM do Wiczlina-Niemotowa nie zapewniła odpowiedniego poziomu popytu.

Węzeł przesiadkowy z korzyścią dla pasażerów- Dla pasażerów linii 172 pętla ta oraz bliżej położony zespół przystanków Dąbrowa Centrum stanowią dogodne węzły przesiadkowe, służące podróżom w różnych relacjach. Węzły te są obsługiwane przez kilka linii, w tym linie o wysokich częstotliwościach kursowania pojazdów - tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, dodając, że nie ma planów likwidacji połączenia.
Przy rozpatrywaniu zasadności kursowania linii 172 nie bez znaczenia jest fakt, że przy zmianie trasy przejęła ona zadania szkolnego autobusu 272, obejmując swoim przebiegiem Chwarzno Sokółkę.

Linia dzielnicowa jeździła przez rokPrzypomnijmy, że szkolna linia ruszyła rok temu. Jeżdżący w dni nauki szkolnej od godz. 7 do 16 w obrębie Chwarzna i Wiczlina autobus był uruchamiany i prezentowany jako pierwszy autobus w Gdyni jeżdżący w obrębie jednej dzielnicy.

Linia miała pomóc przede wszystkim w dojazdach do przedszkola i szkoły podstawowej nr 37 przy ul. Wiczlińskiej (rozkład był dostosowany do planu lekcji), zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i dać szansę rodzicom pozostawienia samochodu w domu.
Czy śledzisz zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej?
62%

tak, regularnie

16%

rzadko

22%

nie, nie śledzę

zakończona

łącznie głosów: 582