Nowe Podwale Grodzkie od kuchni. W sobotę utrudnienia na Hucisku

23 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Maciej Korolczuk

W piątek inwestor pokazał postępy na budowie Nowego Podwala Grodzkiego zobacz na mapie Gdańska. Nowa droga o długości 1,5 km ma służyć nie tylko kierowcom omijającym skrzyżowania na Hucisku czy węźle Unii Europejskiej, ale i dostawcom do sklepów znajdujących się w centrum handlowym Forum Gdańsk. Z kolei w sobotę, w związku z pracami nad zmianą sygnalizacji świetlnej, kierowców czekają utrudnienia w ruchu na Hucisku.Dwupasmowa ulica jest już niemal gotowa. Obecnie służy jako zaplecze budowy, trwają też ostatnie prace wykończeniowe przy układaniu chodników ewakuacyjnych i dwóch strefach dostaw z 10 dokami rozładunkowymi. Przed wjazdami do tunelu stanęły już maszty z elektronicznymi tablicami, informującymi kierowców o utrudnieniach i zamknięciu tunelu.

- W sytuacji zagrożenia, awarii, wypadku bądź pożaru, droga zostanie zamknięta. Szlaban przy wjeździe do strefy będzie opuszczany automatycznie - mówi Krzysztof Kolasa, menadżer projektu. - W tym samym momencie zapali się czerwone światło sygnalizacji świetlnej, prowadzącej do nowej drogi, a auta zostaną przekierowane na Wały Jagiellońskie.

Samochody dostawcze będą wjeżdżać do tunelu tylko od strony Traktu św. Wojciecha, a wyjeżdżać przy Dworcu Głównym i Hotelu Central. Co ważne, wszystkie dostawy mają być awizowane i odbywać się nocą. Inwestor liczy, że w ten sposób uda się uniknąć zatorów i zamykania tunelu na czas dostaw. Warto też podkreślić, że ruch pieszych w tunelu będzie zakazany.

Wstrzymania ruchu uniknąć się jednak nie da, bo na czas wyjazdu dostawczaków ze strefy dostaw dla pozostałych kierowców jadących od strony Traktu zapalać się będzie czerwone światło. W przeciwnym kierunku (od dworca w stronę Pruszcza Gdańskiego) kierowcy mają się poruszać płynnie, co ma z kolei odkorkować Podwale Grodzkie, Wały Piastowskie i Błędnik.

Oba skrzyżowania (przy budynku prokuratury i na Trakcie św. Wojciecha) zostaną włączone do systemu Tristar i mają zostać otwarte w dniu otwarcia całego centrum. Wstępnie planowane jest to na drugą połowę maja, ale na razie inwestor nie chce deklarować konkretnej daty otwarcia Forum Gdańsk.


W sobotę utrudnienia na HuciskuW sobotę 24 marca w godz. 6-16 nastąpi tymczasowe wyłączenie sygnalizacji świetlnej w rejonie skrzyżowania ulic Wały Jagiellońskie i Hucisko zobacz na mapie Gdańska. To przedostatni etap prac związanych z włączeniem sygnalizacji świetlnej wokół Forum Gdańsk do systemu miejskiego. Ruchem w tym miejscu będzie sterować policja.

Obecnie sygnalizacja na Węźle Hucisko oraz na tzw. "nawrotce" przy ul. Bogusławskiego pracuje na jednym sterowniku. Po zmianie każda lokalizacja będzie posiadała niezależny sterownik.

- Po realizacji tych zmian pozostanie tylko uruchomienie wjazdów i sygnalizacji związanej z otwarciem Forum Gdańsk - mówi Wojciech Bróż z Doraco, firmy, która na zlecenie Forum Gdańsk wybudowała węzeł Śródmieście.
Ponadto przez kilka dni (24-31 marca) z ruchu będzie wyłączony pas przeznaczony do zawracania na ulicy Okopowej w rejonie skrzyżowania z ul. Bogusławskiego (okolice budynku gdańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego).
Jak Nowe Podwale Grodzkie wpłynie na ruch w centrum Gdańska?
27%

zmniejszy korki na Podwalu Grodzkim, Wałach Piastowskich i Błędniku

17%

kierowcy nie odczują żadnych zmian

56%

zatory będą większe, bo ruch będzie generować centrum handlowe

zakończona

łącznie głosów: 1725