stat

Nowe altany śmietnikowe staną do grudnia

1 września 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Segregacja śmieci bez tajemnic. W sobotę specjalne warsztaty

W 13 punktach Gdańska do 18 grudnia mają stanąć estetyczne altany śmietnikowe. W poniedziałek natomiast ustawiono na Głównym Mieście trzy nowoczesne pojemniki na odpady, wyposażone w system wysyłający sms-a, gdy trzeba będzie je opróżnić.W lutym zapowiadaliśmy, że miasto planuje ustawienie w 13 punktach miasta, szczególnie tam, gdzie obecnie nie ma ich wcale, zupełnie nowych altan śmietnikowych. Obecnie Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych ogłosił przetarg na ich zaprojektowanie i budowę. Na oferty czeka do 9 września, a altany mają powstać najpóźniej do 18 grudnia tego roku.

Staną w następujących lokalizacjach: ul. Chodkiewicza 11, ul. Grodza Kamienna 2, ul. Legnicka 1-3, ul. Marynarki Polskiej 24, ul. Na Zaspę 5, ul. Na Zaspę 25, ul. Pod Zrębem 16, ul. Rogaczewskiego 44, ul. Rzeźnicka 65, ul. Trakt Św. Wojciecha 22-28, ul. Trakt Św. Wojciecha 32-36, ul. Żuławska 12, ul. Kilińskiego 36.

Mają to być gotowe altany, które można dowolnie rozbudowywać, dostawiając do nich kolejne moduły. Podstawowy moduł altany umożliwia umieszczenie w niej dwóch pojemników o pojemności 1100 l.

Wersja złożona z dwóch modułów mieści cztery takie pojemniki oraz dwa mniejsze pojemniki 240-litrowe. Miałyby one konstrukcję stalową w kolorze grafitowym, drewniane szczeble i zamykaną na klucz furtkę. Ich zalety to łatwy montaż i odporność na dewastację. Teren pod wiatami i w ich pobliżu byłby utwardzony. Szacunkowy koszt jednej wiaty, w zależności od wielkości, to 20 tys. zł.

Na tym nie koniec, sms-owe pojemniki

Przy ul. Dzianej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku stanęły właśnie trzy pojemniki na odpady (o pojemności 7 m sześc.), które zastąpiły sześć zwykłych pojemników na kółkach (pojemność 6,6 m sześc.).

Nowe są znacznie ładniejsze od klasycznych kubłów na odpady, obłożone drewnem i wyposażone w system XTrack, czyli monitoring aktualnego zapełnienia pojemników (system powiadamia sms-em firmę odbierającą odpady, wcześniej rejestruje poziom zapełnienia, mierząc odległość między czujnikiem a warstwą odpadów poprzez ultradźwięki).

Pojemniki opróżnia się przy użyciu HDS (hydraulicznego dźwigu samochodowego). Znajdują się w nich trzywarstwowe worki. Gdy worek znajduje się nad samochodem odbierającym odpady, pracownik otwiera dno pojemnika i śmieci lądują na pace.

Zamontowano je, bo stare pojemniki stały w pasie drogowym, co uniemożliwiało budowę tam altany śmietnikowej. Ponadto ze względu na sieć uzbrojenia nie było tam możliwości montażu podziemnych zbiorników.

- Gdy się sprawdzą, będzie ich więcej na Głównym Mieście - zapowiada Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Obecnie z dystrybutorem pojemników zawarto umowę najmu na trzy miesiące z możliwością ich zakupu. Koszt zakupu trzech pojemników to ok. 19 tys. zł netto.
Czy masz zamykaną altanę śmietnikową?
47%

tak

5%

mam śmietnik podziemny

27%

nie mam wcale

21%

mam otwartą altanę

zakończona

łącznie głosów: 492