Nowe budynki przy Chwarznieńskiej. Otwarcie centrum sąsiedzkiego za rok

18 października 2021, 20:30
Patryk Szczerba

Nieco ponad 7 mln zł kosztuje budowa centrum sąsiedzkiego na skrzyżowaniu ulic Rolniczej i ChwarznieńskiejMapka w Gdyni. W środku pnących się w górę budynków znajdą się m.in. sale warsztatowe, sale ćwiczeń i biblioteka. Za rok otwarcie.



Centrum sąsiedzkie Widna 2A powstanie ze wsparciem unijnym, bowiem budowa jest elementem prowadzonej w Gdyni rewitalizacji miasta, współfinansowanej ze środków UE. To dlatego przed rozpoczęciem prac były prowadzone konsultacje z mieszkańcami, którzy do budowy nie podchodzili w pełni entuzjastycznie.

Bali się większego zakorkowania ulicy i podawali w wątpliwość sens tworzenia miejsca spotkań. Władze Gdyni twierdziły, że centrum jest jednak potrzebne. Na potrzeby budowy budynków zmieniono także plan miejscowy.

Gdynia zmienia plan, by zbudować centrum sąsiedzkie



Kwota wyższa od planowanej



W listopadzie ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy. Zgłosiło się osiem chętnych firm, wszystkie zaproponowały dużo wyższą cenę od 4,8 mln zł, czyli kwoty, jaką była w stanie zapłacić Gdynia.

Wybrano najtańszą ofertę z przesłanych. Budowa Przystani Widna 2A kosztuje ostatecznie 7,2 mln zł. Za prace odpowiada firma Budrem-Rybak z Luzina. Budowa trwa już prawie pół roku. W poniedziałek nad budynkami zawisła wiecha.

- Myślę, że bez wątpienia taka przestrzeń, w której zarówno osoby starsze, jak i młodsze będą mogły korzystać z animacji, spędzania czasu, organizacji, będzie ciepło przyjęta przez mieszkańców - zapewnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Dwa budynki, w jednym biblioteka



Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji wielofunkcyjną salę sąsiedzką, kuchnię przeznaczoną na warsztaty kulinarne i sale do ćwiczeń. W drugim budynku znajdzie się druga co do wielkości w Gdyni biblioteka. Z kolei na terenie między budynkami pojawi się dużo zieleni, gdzie będą mogły być organizowane plenerowe wydarzenia. Będą miejsca do siedzenia wraz z dodatkową małą architekturą oraz tryskacze posadzkowe - podobne do fontanny na pl. Kaszubskim.

Budynki wyróżni jasna elewacja, osłonięta od strony skrzyżowania drewniana, ażurowa kurtyna oraz duże okna. Łączna powierzchnia użytkowa obu budynków to blisko 900 m kw. Dojazd będzie możliwy od ul. Widnej. Kierowcy zaparkują na 12 dodatkowych miejscach parkingowych. Budowa potrwa ok. półtora roku.

Otwarcie centrum sąsiedzkiego za rok



W budynku Domu Sąsiedzkiego trwają roboty murowe, rozpoczęto prace branży elektrycznej, w budynku biblioteki prowadzone są prace przy ścianach nadziemia i szybie windy oraz szalowanie stropu nad piętrem.

Na terenie zewnętrznym powstają sieci teletechniczne oraz przyłącze ciepłownicze.

- Do odwiedzin Domu Sąsiedzkiego i Biblioteki Gdynia zaprosimy państwa w przyszłym roku, ale już dziś zachęcam do dołączenia do facebookowej grupy Przystań Widna 2A. Możliwość spotkań i aktywności już teraz budzi ogromne zainteresowanie. Osoby należące do ponad 300-osobowej już grupy dzielą się pomysłami na to, jakie zajęcia mogłyby się odbywać w Domu Sąsiedzkim, i proponują te, które sami mogliby prowadzić. Bardzo mnie to cieszy - dodaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Czy centrum sąsiedzkie na Witominie będzie cieszyło się popularnością?
20%

tak i to od pierwszego dnia

25%

tak, ale to będzie proces

55%

nie, jedynie w bibliotece będą pojawiać się ludzie

zakończona

łącznie głosów: 571

Opinie wybrane


wszystkie opinie (132)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.