stat

Nowe inwestycje na forcie Góry Gradowej

22 lutego 2017, 6:00
Michał Brancewicz

Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się remont Wozowni Artyleryjskiej zobacz na mapie Gdańska, którą Centrum Hewelianum zaadaptuje na lokal gastronomiczny i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. W połowie roku gotowy będzie z kolei projekt przebudowy Redity Napoleońskiej zobacz na mapie Gdańska. Natomiast na drugą połowę 2017 zaplanowano modernizację i rozbudowę oświetlenia w parku, w tym o nową iluminację Krzyża Milenijnego zobacz na mapie Gdańska.Zbudowana w latach 70. XIX wieku Wozownia Artyleryjska zlokalizowana jest na zboczu Góry Gradowej w Gdańsku. Zabytkowy budynek od kilku lat stoi pusty i niszczeje. Jego wygląd nie przystoi do sąsiadujących z nim obiektów Centrum Hewelianum, które doczekały się już remontu.

Ponieważ wozownia leży na terenie Centrum, jego dyrekcja od dawna planowała przystosować nieużytkowany budynek do swoich celów. W końcu uda się ten pomysł wcielić w życie.

Właśnie podpisana została umowa z firmą Restauro z Torunia, która wyremontuje i zaadaptuje wnętrza Wozowni Artyleryjskiej. Na parterze powstanie całoroczny lokal gastronomiczny, a na pierwszym i drugim piętrze znajdą się dwie sale wystawienniczo-konferencyjne. Te prace pochłoną ponad 7,6 mln zł.

- Prace budowlane zakończą się na przełomie roku. Potem rozpocznie się wyposażanie wnętrz oraz zostanie ogłoszony konkurs na aranżację mebli miejskich przed budynkiem. Planujemy udostępnić Wozownię gościom jesienią 2018 roku - zapowiada Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum.
W sumie cała inwestycja pochłonie ponad 10 mln zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie niemal 4,9 mln zł.

Kolejną, jeszcze bardziej kosztowną inwestycją będzie przebudowa Redity Napoleońskiej zobacz na mapie Gdańska. To najstarszy murowany obiekt na terenie fortyfikacji zaadaptowanych na centrum nauki Hewelianum. Potężna, dwukondygnacyjna i pięcioboczna budowla została wybudowana w latach 1811-1812.

Według szacunków rewaloryzacja całego zespołu zabudowań obejmującego nie tylko reditę, ale i suchą fosę, przeciwskarpę z Galerią Przeciwskarpową, podziemne korytarze łączące reditę z przeciwskarpą, Bramę Północną, wartownię oraz dawne biura za murem Carnota, będzie kosztować ok. 20 mln zł.

- Będziemy szukali różnych źródeł dofinansowania dla tego przedsięwzięcia - zapowiada Guzow.
Jednak zanim to nastąpi, potrzebny jest gotowy projekt. Za jego opracowanie odpowiada ArC2 Fabryka Projektowa z Wrocławia, która wygrała konkurs na koncepcję zagospodarowania tego miejsca.

Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali zrewitalizowanie obiektów zespołu Redity Napoleońskiej oraz utworzenie współczesnej, w dużym stopniu przeszklonej kubatury, ulokowanej w nasypie Galerii Przeciwskarpowej. Byłaby ona połączona ze wszystkimi historycznymi obiektami zespołu.

Sąd konkursowy nie podszedł bezkrytycznie do nagrodzonej pracy i zalecił rezygnację z uznanego za kontrowersyjny tarasu widokowego, co musi zostać uwzględnione przez projektantów.

- Chodzi przede wszystkim o przeszklenie nad majdanem, które za bardzo ingerowało w przestrzeń - wyjaśnia dyrektor Centrum Hewelianum. - Projekt ma być gotowy w połowie roku.
Z kolei w drugim półroczu 2017 ruszy zapowiadana niedawno modernizacja i rozbudowa oświetlenia na ponad 20 ha parku.

W ramach projektu wymienionych zostanie 200 lamp znajdujących się na głównych ciągach pieszych oraz ponad 60 lamp podświetlających zabytkowe budynki. Nową iluminację zyska m.in. Krzyż Milenijny zobacz na mapie Gdańska.
Jak często odwiedzasz forty Góry Gradowej?
8%

często, nawet kilka razy w miesiącu

55%

kilka razy do roku

24%

byłem / byłam tam raz w życiu

13%

nigdy tam nie byłem / byłam

łącznie głosów: 695