Nowe malowanie śmigłowców Brygady Lotnictwa

25 lutego 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Jakub Gilewicz

Zamiast biało-czerwonego szary kadłub z czerwonymi, czarnymi i żółtymi elementami. Tak wygląda nowy wzór malowania śmigłowców W-3, które należą do Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Nowy wygląd maszyn ma sprawić, że będą one mniej widoczne zarówno na tle nieba, jak i wody. Ponadto jaskrawe fragmenty - w razie konieczności - mogą zostać łatwo zamalowane.- Decyzja związana jest z dążeniem do ujednolicenia barw samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego, zgodnego ze standardami typowymi dla wojskowych statków powietrznych - wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Jak dodaje komandor, podobne malowania mają bowiem również śmigłowce SH-2G czy Mi-2, a także samoloty patrolowe i transportowe Bryza. Jako pierwsze wśród śmigłowców W-3 należących do brygady nowy wygląd zyskały maszyny, które wysłano w celu przebudowy do PZL-Świdnik.

- Nanoszenie nowych barw odbywa się w ramach procesu modernizacji śmigłowców W-3, który z założenia wiązał się również z wykonaniem nowej powłoki lakierniczej na kadłubach modyfikowanych maszyn. Autorem projektu nowego malowania jest oficer jednej z jednostek BLMW kpt. Mariusz Kalinowski - opowiada kmdr ppor. Cichy.
Dotychczas śmigłowce SAR Marynarki Wojennej miały biało-czerwone kadłuby. Więcej zdjęć (4)

Dotychczas śmigłowce SAR Marynarki Wojennej miały biało-czerwone kadłuby.

fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Dotychczas śmigłowce SAR Marynarki Wojennej miały biało-czerwone kadłuby.

fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Inspektorat Uzbrojenia - jak podaje GBLMW - umowę na przebudowę maszyn podpisał z PZL-Świdnik (obecnie własność koncernu Leonardo) jeszcze w 2014 r. Dotyczyła ona modernizacji pięciu najstarszych śmigłowców: trzech ratownictwa morskiego W-3RM do wersji W-3WARM i dwóch transportowych W-3T do wersji W-3WA.

Śmigłowce miały otrzymać cyfrowy system sterowania silnikami w miejsce analogowego, nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami (szperaczami), a także nowe wyposażenie ratownicze. Ponadto wszystkie maszyny wyposażone miały zostać w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających.

W tym tygodniu pierwszy ze zmodernizowanych śmigłowców trafił do Gdyni. Na lotnisku w Babich Dołach wylądował W-3WA.

Przeczytaj też: Akcje ratownicze śmigłowców Brygady Lotnictwa MW

Jak widać na zdjęciach, śmigłowce mają szare kadłuby. Czerwone są m.in. felgi kół, pyłofiltry i końcówki stateczników poziomych. Z kolei czarna farba posłużyła do namalowania choćby kotwicy i pasa za rurami wylotowymi. Napis SAR (Search and Rescue) jest natomiast żółty.

Przeczytaj również: Jakie śmigłowce SAR dla Marynarki Wojennej?

- Śmigłowce w nowych barwach mają być mniej widoczne zarówno na tle zarówno nieba, jak i wody, a w razie konieczności jaskrawe elementy mogą być łatwo zamalowane - tłumaczy kmdr ppor. Czesław Cichy.
Docelowo wszystkie śmigłowce, które służą w Gdyńskiej Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej będą miały takie samo malowanie.
Zobacz pokaz śmigłowca ratowniczego. Materiał z 2012 r.
Co sądzisz o nowym malowaniu śmigłowców?
45%

bardzo mi się podoba

17%

jest dobre, ale mogło być jeszcze lepsze

29%

nie podoba mi się

9%

trudno jest mi ocenić

zakończona

łącznie głosów: 635