Nowe oblicza znanych centrów handlowych

28 marca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Czy na Oruni potrzebne jest nowe centrum handlowe?


Począwszy od kwietnia znane trójmiejskie obiekty handlowe zaczną udostępniać klientom swoje przebudowane wnętrza. Zrobi tak m.in. Auchan Gdańsk zobacz na mapie Gdańska i ETC zobacz na mapie Gdańska, które przy okazji zmieni nazwę na Galeria Zaspa. Jeszcze przed wakacjami nowym wyglądem pochwali się Galeria Morena zobacz na mapie Gdańska, a pod koniec roku nastąpi otwarcie centrum meblowego Top Shopping zobacz na mapie Gdańska pod nową nazwą City Meble.Wspomniane centra handlowe mają już swoje lata. Wystarczy wspomnieć, że najmłodsza w tym gronie Galeria Morena ma niespełna 15, a najstarsze ETC ponad 20. Dlatego konieczna była modernizacja, by podnieść ich atrakcyjność i dostosować do współczesnych standardów.

I to właśnie jedno z najstarszych centrów handlowych przeszło największą metamorfozę. Wraz ze zmianą wyglądu, zmieni się także nazwa. ETC zastąpi Galeria Zaspa.

- Nowa nazwa nawiązuje do lokalizacji obiektu. Ponadto słowo "galeria" dużo lepiej oddaje obecny charakter tego miejsca po modernizacji. Galeria Zaspa to zupełnie nowa jakość, to nowoczesny obiekt handlowy dla dzielnicy Zaspa i okolicznych osiedli - wyjaśnia Marcin Juszczyk, dyrektor ds. inwestycji w firmie Capital Park.
Przebudowa rozpoczęła się w lipcu 2015 roku. Inwestorami są firmy Capital Park (odpowiada także za adaptację budynku kina Neptun na hotel) i Akron Group.

Dawne ETC zmieniło się diametralnie. Przebudowane zostały wnętrza budynku, zmieniono plan podziału lokali oraz układ komunikacyjny. Wzmocniona została także konstrukcja nośna budynku, a elewacja zyskała nowy wygląd.

W galerii zostały zamontowane nowe ruchome schody, zainstalowano także windy. Wewnątrz centrum wygospodarowano więcej miejsca, by poszerzyć korytarze i stworzyć punkt odpoczynku na wygodnych kanapach.

W odnowionej Galerii Zaspa na powierzchni ok. 8,8 tys. m kw. znajdzie się 37 lokali: 24 na parterze, 13 na piętrze oraz trzy wyspy handlowe w częściach wspólnych.

Wśród nowych najemców znajdzie się m.in. drogeria Rossmann, sklep zoologiczny Zoo Karina oraz Textil Market. Powstanie także fitness club Calypso.

Dla klientów centrum dostępny będzie parking z 215 miejscami postojowymi dla samochodów oraz stojaki na rowery.

Również na kwiecień zaplanowane jest otwarcie nowej części Centrum Handlowego Auchan Gdańsk. Aktualnie dobiega końca drugi z trzech etapów rozbudowy. Na finiszu są prace budowlane związane z rozbudową centralnej części obiektu. Wśród nowych najemców znajdą się takie marki jak Terranova oraz Media Expert.

- Poziom komercjalizacji powierzchni najmu drugiego etapu przebudowy obiektu wynosi 99 proc. - mówi Ada Walentek, dyrektor komercjalizacji Immochan.
W ramach prac, które rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku, powstała również nowa, poszerzona strefa restauracyjna, strefy wypoczynku oraz plac zabaw dla dzieci.

Zarządzająca centrum handlowym spółka Immochan już przymierza się do ostatniego etapu prac. W styczniu złożony został wniosek o pozwolenie na dalszą rozbudowę. Realizacja wkrótce ruszy i zakończy się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Prace obejmą południową (prawą) część centrum.

Po rozbudowie powierzchnia najmu zwiększy się o 5,3 tys. m kw. i o 20 lokali.

Cały kompleks Auchan Gdańsk, na który składa się także m.in. Leroy Merlin i Decathlon, posiada 2260 miejsc parkingowych, w tym 20 dla osób niepełnosprawnych.

Z kolei w drugim kwartale tego roku zakończy się ostatnia faza rozbudowy i modernizacji Galerii Morena. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji firmy Carrefour w Polsce w 2016 roku.

Powierzchnia handlowa w obiekcie zwiększy się z 17,5 do ponad 33 tys. m kw., a liczba sklepów wzrośnie z 60 do 80. Na dzisiaj wiadomo, że nowymi najemcami zostaną tam takie marki, jak Molton, Tatuum, Unisono, Venezia, Monnari oraz KappAhl.

- Dzięki temu poziom komercjalizacji obiektu zbliżył się do 95 proc. - informuje biuro prasowe.
W Galerii Morena działać będzie także kino Cinema 3D, liczące 6 sal i 1100 miejsc. Powstanie sala zabaw dla dzieci Kinderplaneta oraz nowoczesny fitness klub Calypso.

Na klientów czekać będzie również nowa strefa gastronomiczna, multimedialne strefy rozrywki i relaksu oraz przestronny, odkryty taras służący jako miejsce wypoczynku.

Na dwupoziomowym parkingu podziemnym oraz parkingu naziemnym oddanych zostanie 1900 miejsc parkingowych. Będzie też 50 miejsc dla rowerów.

Obecnie w trakcie realizacji jest przebudowa centrum meblowego Top Shopping, które - oprócz zmiany wizualnej - zyska także nową nazwę - City Meble. Obiekt zostanie rozbudowany o dodatkowy element, a dzięki zmniejszeniu części wspólnych powierzchnia handlowo-ekspozycyjna wzrośnie w sumie do ponad 20 tys. m kw. (wcześniej było 14 tys. m kw.). Na terenie centrum powstanie ok. 100 lokali.

Warta 20 mln zł modernizacja potrwa niemal do końca roku.
Zobacz rozbudowę Centrum Handlowego Morena z perspektywy żurawia budowlanego. Nagranie z września 2015 r.
Czy modernizowanie starszych obiektów handlowych ma sens?
76%

tak, stosunkowo niewielkim kosztem można znacząco podnieść ich atrakcyjność

17%

trudno powiedzieć, ale wydaje się, że to i tak nie przywróci im dawnej popularności

7%

nie, lepiej wybudować coś zupełnie nowego

zakończona

łącznie głosów: 1216