Nowe oblicza znanych centrów handlowych

28 marca 2016 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Brancewicz

Począwszy od kwietnia znane trójmiejskie obiekty handlowe zaczną udostępniać klientom swoje przebudowane wnętrza. Zrobi tak m.in. Auchan Gdańsk zobacz na mapie Gdańska i ETC zobacz na mapie Gdańska, które przy okazji zmieni nazwę na Galeria Zaspa. Jeszcze przed wakacjami nowym wyglądem pochwali się Galeria Morena zobacz na mapie Gdańska, a pod koniec roku nastąpi otwarcie centrum meblowego Top Shopping zobacz na mapie Gdańska pod nową nazwą City Meble.Wspomniane centra handlowe mają już swoje lata. Wystarczy wspomnieć, że najmłodsza w tym gronie Galeria Morena ma niespełna 15, a najstarsze ETC ponad 20. Dlatego konieczna była modernizacja, by podnieść ich atrakcyjność i dostosować do współczesnych standardów.

I to właśnie jedno z najstarszych centrów handlowych przeszło największą metamorfozę. Wraz ze zmianą wyglądu, zmieni się także nazwa. ETC zastąpi Galeria Zaspa.

- Nowa nazwa nawiązuje do lokalizacji obiektu. Ponadto słowo "galeria" dużo lepiej oddaje obecny charakter tego miejsca po modernizacji. Galeria Zaspa to zupełnie nowa jakość, to nowoczesny obiekt handlowy dla dzielnicy Zaspa i okolicznych osiedli - wyjaśnia Marcin Juszczyk, dyrektor ds. inwestycji w firmie Capital Park.
Przebudowa rozpoczęła się w lipcu 2015 roku. Inwestorami są firmy Capital Park (odpowiada także za adaptację budynku kina Neptun na hotel) i Akron Group.

Dawne ETC zmieniło się diametralnie. Przebudowane zostały wnętrza budynku, zmieniono plan podziału lokali oraz układ komunikacyjny. Wzmocniona została także konstrukcja nośna budynku, a elewacja zyskała nowy wygląd.

W galerii zostały zamontowane nowe ruchome schody, zainstalowano także windy. Wewnątrz centrum wygospodarowano więcej miejsca, by poszerzyć korytarze i stworzyć punkt odpoczynku na wygodnych kanapach.

W odnowionej Galerii Zaspa na powierzchni ok. 8,8 tys. m kw. znajdzie się 37 lokali: 24 na parterze, 13 na piętrze oraz trzy wyspy handlowe w częściach wspólnych.

Wśród nowych najemców znajdzie się m.in. drogeria Rossmann, sklep zoologiczny Zoo Karina oraz Textil Market. Powstanie także fitness club Calypso.

Dla klientów centrum dostępny będzie parking z 215 miejscami postojowymi dla samochodów oraz stojaki na rowery.

Również na kwiecień zaplanowane jest otwarcie nowej części Centrum Handlowego Auchan Gdańsk. Aktualnie dobiega końca drugi z trzech etapów rozbudowy. Na finiszu są prace budowlane związane z rozbudową centralnej części obiektu. Wśród nowych najemców znajdą się takie marki jak Terranova oraz Media Expert.

- Poziom komercjalizacji powierzchni najmu drugiego etapu przebudowy obiektu wynosi 99 proc. - mówi Ada Walentek, dyrektor komercjalizacji Immochan.
W ramach prac, które rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku, powstała również nowa, poszerzona strefa restauracyjna, strefy wypoczynku oraz plac zabaw dla dzieci.

Zarządzająca centrum handlowym spółka Immochan już przymierza się do ostatniego etapu prac. W styczniu złożony został wniosek o pozwolenie na dalszą rozbudowę. Realizacja wkrótce ruszy i zakończy się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Prace obejmą południową (prawą) część centrum.

Po rozbudowie powierzchnia najmu zwiększy się o 5,3 tys. m kw. i o 20 lokali.

Cały kompleks Auchan Gdańsk, na który składa się także m.in. Leroy Merlin i Decathlon, posiada 2260 miejsc parkingowych, w tym 20 dla osób niepełnosprawnych.

Z kolei w drugim kwartale tego roku zakończy się ostatnia faza rozbudowy i modernizacji Galerii Morena. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji firmy Carrefour w Polsce w 2016 roku.

Powierzchnia handlowa w obiekcie zwiększy się z 17,5 do ponad 33 tys. m kw., a liczba sklepów wzrośnie z 60 do 80. Na dzisiaj wiadomo, że nowymi najemcami zostaną tam takie marki, jak Molton, Tatuum, Unisono, Venezia, Monnari oraz KappAhl.

- Dzięki temu poziom komercjalizacji obiektu zbliżył się do 95 proc. - informuje biuro prasowe.
W Galerii Morena działać będzie także kino Cinema 3D, liczące 6 sal i 1100 miejsc. Powstanie sala zabaw dla dzieci Kinderplaneta oraz nowoczesny fitness klub Calypso.

Na klientów czekać będzie również nowa strefa gastronomiczna, multimedialne strefy rozrywki i relaksu oraz przestronny, odkryty taras służący jako miejsce wypoczynku.

Na dwupoziomowym parkingu podziemnym oraz parkingu naziemnym oddanych zostanie 1900 miejsc parkingowych. Będzie też 50 miejsc dla rowerów.

Obecnie w trakcie realizacji jest przebudowa centrum meblowego Top Shopping, które - oprócz zmiany wizualnej - zyska także nową nazwę - City Meble. Obiekt zostanie rozbudowany o dodatkowy element, a dzięki zmniejszeniu części wspólnych powierzchnia handlowo-ekspozycyjna wzrośnie w sumie do ponad 20 tys. m kw. (wcześniej było 14 tys. m kw.). Na terenie centrum powstanie ok. 100 lokali.

Warta 20 mln zł modernizacja potrwa niemal do końca roku.
Zobacz rozbudowę Centrum Handlowego Morena z perspektywy żurawia budowlanego. Nagranie z września 2015 r.
Czy modernizowanie starszych obiektów handlowych ma sens?
76%

tak, stosunkowo niewielkim kosztem można znacząco podnieść ich atrakcyjność

17%

trudno powiedzieć, ale wydaje się, że to i tak nie przywróci im dawnej popularności

7%

nie, lepiej wybudować coś zupełnie nowego

zakończona

łącznie głosów: 1216

Opinie (172) 2 zablokowane

 • (23)

  Galeria Morena ? Gdzie to się mieści , w Brętowie?

  • 41 197

  • Jestes nudny (18)

   • 79 8

   • (17)

    Czemu nudny zawsze carrefour był na Pieckach!

    • 12 61

    • Mieszkam w Gdańsku od 36 lat, od urodzenia.. (16)

     I od zawsze używam nazwy Morena.. Masz jakiś kompleks związany z odejściem od LWSM?

     • 78 10

     • (15)

      Właśnie mieszkasz 36 lat w blokach w spółdzielni morena ! Teren nazywa sie Piecki-Migowo ze wsi Piecki i Migowo utworzono dzielnice Gdańska o nazwie Piecki-Migowo! Historie regionu ludzie zakłamują nawet nazwy są

      Właśnie mieszkasz 36 lat w blokach w spółdzielni morena ! Teren nazywa sie Piecki-Migowo ze wsi Piecki i Migowo utworzono dzielnice Gdańska o nazwie Piecki-Migowo! Historie regionu ludzie zakłamują nawet nazwy są przekręcane!To samo się tyczy niedźwiednika nie ma dzielnicy niedźwiednik tylko Brętowo! Ja rozumiem,że większość ludności tam zamieszkałej i ich potomków to ludność napływowa na teren Gdańska,ale wypadałoby uzywać poprawnej nazwy! Potocznie się mówiło o skinhedach siedzących na początku lat 90-tych na ławkach przy kinie neptun dawnym leningrad ,że są z moreny!Rozumiesz? Idzie lato i mieszkańcy blokowiska LWSM powinni dostać i nosić obowiązkowo koszulki z dużym napisem jestem z Piecek-Migowa! A własciciele klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk powinni ufundować dużą flage wieszaną na każdym meczu , Lechia Piecki-Migowo .Szaliki też !Np łączone Lechi ze Śląskiem .Np WKS Ślask Popowice a z drugiej strony BKS Lechia Piecki-Migowo!

      • 21 76

      • No i widzisz misiu, błąd! (13)

       Urodziłem się w Gdańskim Brzeźnie, a po skończeniu pierwszego roku życia mieszkam na Gdańskim Niedźwiedniku.. I wiem, że Morena to Piecki-Migowo, z tym, że nie znam osoby która używa tej nazwy.. Wszyscy których znam mówią Morena..

       • 64 6

       • (7)

        Wszyscy twoi znajomi mówią niedźwiednik i morena? Widocznie zadajesz się z nieodpowiednim towarzystwem! Tramwaj nr.12 jeździ do moreny? Nie!Tramwaj nr.12 jeździ do migowa! Niedźwiednik jest to ulica w Brętowie! Blokersi i ich slang pseudo-miejski!

        • 8 72

       • I znowu błąd misiu.. (3)

        Brętowo to wspólna nazwa Dolnego Migowa, Matemblewa, Niedźwiednika, Trawek i Srebrników... A twój argument o nazwie przystanku jest inwalidą.. PKM Brętowo i PKM Niedźwiednik to dwie różne stacje, a przecież twierdzisz,

        Brętowo to wspólna nazwa Dolnego Migowa, Matemblewa, Niedźwiednika, Trawek i Srebrników... A twój argument o nazwie przystanku jest inwalidą.. PKM Brętowo i PKM Niedźwiednik to dwie różne stacje, a przecież twierdzisz, że nie ma Niedźwiednika... Tramwaj nie może jechać na Morenę, bo musieliby pociągnąć tory od Suchanina poprzez Jaśkową i Myśliwskie Wzgórze i na Dolnym Migowie kończąc...

        • 25 2

       • (2)

        Nie ma takiej dzielnicy w Gdańsku jak Niedźwiednik! Jest Brentowo! Niedźwiednik, morena , to wymysł samozwańczy przez mieszkańców , Brentowa i Piecek Migowa! Tak samo nie ma dzielnicy starówka tylko Śródmieście.

        Nie ma takiej dzielnicy w Gdańsku jak Niedźwiednik! Jest Brentowo! Niedźwiednik, morena , to wymysł samozwańczy przez mieszkańców , Brentowa i Piecek Migowa! Tak samo nie ma dzielnicy starówka tylko Śródmieście. Piecki-Migowo poprawna nazwa dzielnicy !Okręgi wyborcze do samorządów też są pod nazwą Piecki-Migowo! Autobus 184 jeździł na Piecki-Migowo! Niedźwiednik jest to taka uliczka z domkami jednorodzinnymi!

        • 5 34

       • Dzielnicy Brentowo też pryszczu nie ma (1)

        jest Brętowo...

        • 20 0

       • dobrze

        ze jest Przymorze

        • 2 0

       • (2)

        chory człowieczku. Proponuję wizytę u dobrego specjalisty...

        • 9 1

       • (1)

        Zapisze się na wizytę w przychodni w Pieckach-Migowie.

        • 6 7

       • Masz namyśli nzoz morena przy jaśkowej dolinie? No wiesz, jak jedziesz w górę wiaduktem obok ch morena (taki duży budynek z napisem morena).

        • 3 0

       • brzeźno to taka sama (3)

        wiocha jak morena i niedzwiednik

        • 11 15

       • (2)

        Ty pewnie się wychowałeś na olszynce! Piecki-Migowo to nie wiocha ale w latach 80-90 największe skupisko pracowników mundurówki i temidy.Byłeś kiedyś w Pieckach- Migowie? Jak nie to weź lornetkę,przekąski , piwo idź obserwować, podziwiać tą perełkę Gdańska!

        • 8 18

       • ale (1)

        jak mówimy "Morena" mamy na myśli osiedle, tak samo jak w przypadku Niedźwiednika. inne przykłady? Jak mieszkasz na Oruni Górnej, to raczej nie mówisz, że mieszkasz na Chełmie, a jak mieszkasz na Szadółkach, to raczej nie mówisz, że mieszkasz na Jasieniu.

        • 9 0

       • jak mieszka

        ktoś na Szadołkach to raczej sie nie przyznaje bo tam śmierdzi

        • 2 1

       • Nie ma takiej miejscowości "Londyn". Jest Lądek, Lądek Zdrój...

        Krótko mówiąc: na kretynów którzy nie przyjmują do wiadomości, że jak się jedzie z Niedźwiednika do Gdańska, to po drodze jest Wrzeszcz albo Morena, a najbliższe Śródmieście i Centrum znajduje się w Gdyni - nie ma rady! Ignorować tumanów, nie karmić trolli!

        • 24 0

      • nawet Trojmisto.pl w filtrze ofert nieruchomości ma Morena i Niedźwiednik:)

       • 5 0

  • W Gierzwałdzie za mostem w lewo, (1)

   później koło hydrantu prosto i później 2 w lewo - na bank trafisz! Daj znać jak dojedziesz!

   • 37 2

   • w Gietrzwałdzie, bo w Gierzwałdzie nie ma hydrantów :)

    • 3 0

  • w Brętowskim Kanionie

   drogi Watsonie

   • 7 1

  • W Bąkowie

   • 1 0

 • Nic nowego (1)

  Nic nowego, nic ciekawego. Spędzamy czas produktywniej, a od razu poprawi się humor :)

  • 43 16

  • karmicie nas klamstwami czemu nie piszecie prawdy o centrum morena? mieli nakaz zabudowy gdzie pierwotnie mialo byc kino basen! tylko carefour myslal ze ktos o tym zapomnial. portal trojmiasto zapomnial jak o tym pisal? wstyd drodzy panstwo

   • 13 2

 • to samo robią z SKM (3)

  wiecznie odnawiają a w środku syf.
  W normalnych krajach burzy się i stawia nowe obiekty.
  No ale tu całe życie musimy oszczędzać !! i tak aż do śmierci.

  • 66 42

  • (2)

   Postawili w Sopocie i wyszlo jak wyszlo haha

   • 20 2

   • jak? (1)

    :)

    • 1 0

    • ch...wo

     bardzo ch...wo!!

     • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.