Będzie nowe przejście naziemne w centrum Gdańska

24 listopada 2020, 7:00
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Cisowa: "inteligentne" przejście, które nie blokuje ruchu

Wiosną przyszłego roku rozpocznie się budowa naziemnego przejścia przez Wały JagiellońskieMapka zlokalizowanego między Bramą Wyżynną a budynkiem LOT-u. Piesi zyskają dostęp do przystanków tramwajowych bez konieczności schodzenia pod ziemię. Zyskają też kierowcy, bowiem poprawie ulegnie fragment nawierzchni Wałów Jagiellońskich przy Forum Gdańsk.Jeszcze w maju nie było wiadomo, kiedy dojdzie do realizacji przejścia naziemnego prowadzącego od Bramy Wyżynnej do Forum Gdańsk. Chociaż propozycja pojawiła się już ponad trzy lata temu, a sam projekt był gotowy w połowie 2019 r., to jednak pandemia koronawirusa wpłynęła na weryfikację priorytetów inwestycyjnych miasta.

Ten projekt jednak nie wypadł z listy zadań przewidzianych do realizacji. Okazuje się, że przejście naziemne wraz z sygnalizacją świetlną ma zacząć powstawać wiosną przyszłego roku.

- Mamy środki i zgodę miasta. Na początku przyszłego roku ogłosimy przetarg, a roboty ruszą w drugim kwartale - zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Powstanie przejścia wiązać się będzie ze zwężeniem pasów jezdni na Wałach Jagiellońskich z 3,5 do 3 metrów. Dzięki temu powstanie miejsce na stworzenie naziemnego dojścia do peronów tramwajowych.

Dodatkowo przedsięwzięcie obejmie również poprawę nawierzchni jezdni Wałów JagiellońskichMapka na odcinku od przystanku autobusowego przy Forum Gdańsk (razem z jego zatoką) do skrzyżowania z al. Armii Krajowej i wjazdu na estakadę prowadzącą w stronę Podwala Przedmiejskiego.

Czytaj też: Kłopotliwy przystanek przy Bramie Wyżynnej

Obecnie to zadanie czeka na wydanie przez wojewodę tzw. ZRiD-u, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie przyszłego roku zacznie powstawać przejście naziemne w okolicach dworca Gdańsk Główny przez Podwale GrodzkieMapka. Przeprawa ma być gotowa w 2022 r.
Czy powinno powstać przejście naziemne przez Wały Jagiellońskie?
62%

nie

38%

tak

zakończona

łącznie głosów: 3597