Nowe przystanki autobusowe na Cygańskiej Górze

20 września 2020, 15:00
Arnold Szymczewski

W najbliższych dniach uruchomione zostaną dwa nowe przystanki autobusowe na Cygańskiej GórzeMapka w Gdańsku. - Prosili o nie mieszkańcy tej ulicy. Będą one obsługiwane przez autobusy linii 115 i 131 - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM.Na budowie nowych przystanków trwają już ostatnie prace porządkowe, które zostaną zakończone w poniedziałek, 21 września. Mimo to mieszkańcy będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość przez kilka dni, bo ZTM musi przygotować rozkład jazdy uwzględniający nowe przystanki. Wtedy też Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeprowadzi ostatnie prace polegające na wykonaniu oznakowania poziomego i pionowego, czyli linii i słupków przystankowych.

- Wykonaliśmy dwa nowe perony łącznie z dojściami do nich na ul. Cygańska Góra. Jeden w kierunku ul. Powstańców Warszawskich, a drugi w kierunku ul. Sobieskiego. Nawierzchnia peronów przystankowych oraz dojścia do nich wykonane są z płytek chodnikowych o wymiarach 30x30 cm. Przystanki autobusowe znajdują się na ulicy, dlatego nawierzchnia samej jezdni nie została przebudowana - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Czytaj także: Będzie 30 nowych wiat na przystankach

Odległość do najbliższego przystanku skróci się z 0,5 km do zaledwie 50 mNowe przystanki powstają z inicjatywy mieszkańców ul. Cygańska Góra. Dotychczas mieszkańcy budynku najdalej położonego od najbliższego przystanku musieli pokonać dystans ok. 0,5 km. Teraz będzie to zaledwie 50 m.

- Przystanki będą obsługiwane przez autobusy linii 115 i 131. O tym, że potrzeba ich utworzenia była jak najbardziej uzasadniona świadczy fakt, że np. mieszkańcy budynku nr 10Mapka do najbliższego przystanku linii 115 w kierunku Jaworzniaków mieli około 500 metrów. Teraz ten dystans zmniejszy się do zaledwie ok. 50 metrów - mówi Zygmunt Gołąb.

Kolejny nowy przystanek w tej okolicy ma pojawić się jesieniąZygmunt Gołąb zdradza także, że jesienią br. planowana jest realizacja kolejnego przystanku w okolicy - również dla linii 115, w pobliżu Pomorskich Szkół RzemiosłMapka.
Jak daleko masz do najbliższego przystanku komunikacji miejskiej?
21%

do 50 m

39%

od 50 do 200 m

24%

od 200 do 500 m

16%

powyżej 500 m

zakończona

łącznie głosów: 858