stat

Nowe skrzyżowanie z al. Grunwaldzką w Oliwie

5 czerwca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

Miasto szuka wykonawcy projektu fragmentu ul. Nowej Opackiej zobacz na mapie Gdańska, która włączy się w al. Grunwaldzką zobacz na mapie Gdańska i ułatwi dojazd mieszkańcom budowanego tam osiedla. Powstanie w ten sposób kolejne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na krótkim odcinku głównej arterii Trójmiasta. Realizacja rozpocznie się nie wcześniej niż w drugiej połowie 2019 roku.Głównym zadaniem tego fragmentu Nowej Opackiej będzie ułatwienie wjazdu i wyjazdu z powstającego osiedla Harmonia Oliwska. By tak się stało, potrzebne jest wybudowanie ok. 260-metrowego odcinka ulicy, który włączy się w al. Grunwaldzką i połączy się z istniejącym odcinkiem wybudowanym przez dewelopera Inpro.

Czytaj też: Szlaban strzeże jedynego wjazdu na osiedle

Czy Inpro dołoży się do kosztów miejskiej inwestycji?

- Zgodnie z umową deweloper będzie partycypował w kosztach dokumentacji projektowej oraz realizacji robót - informuje Agnieszka Zakrzacka z DRMG.
Potwierdza to również deweloper.

- W ramach realizowanej inwestycji powstanie układ drogowy usprawniający obsługę komunikacyjną dzielnicy wykonany i finansowany przez Inpro. Jest to dowód na odpowiedzialne inwestowanie, wsłuchanie się w potrzeby mieszkańców i dobrą współpracę z miastem - mówi Krzysztof Maraszek, wiceprezes zarządu Inpro S.A.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozpoczęła poszukiwania firmy, która wykona projekt brakującego odcinka Nowej Opackiej wraz ze skrzyżowaniem z al. Grunwaldzką. Ma ono zostać tak zaprojektowane, by umożliwić wyjazd z osiedla zarówno w stronę centrum Gdańska, jak i Sopotu. Powstanie też lewoskręt z Grunwaldzkiej w Nową Opacką. To wszystko wymagać będzie wprowadzenia tam sygnalizacji świetlnej.

Firma, która wygra przetarg będzie miała rok na stworzenie projektu i uzyskanie niezbędnych zezwoleń, tak by realizacja mogła rozpocząć się w drugiej połowie 2019.

Warto zauważyć, że nowe skrzyżowanie powstanie pomiędzy oddalonym o ok. 200 m dużym skrzyżowaniem Grunwaldzka - Opacka - Pomorska zobacz na mapie Gdańska i znajdującymi się ok. 400 m dalej w kierunku Sopotu światłami na przejściu dla pieszych zobacz na mapie Gdańska, które ułatwiają dotarcie m.in. na tereny AWF-u. Może ono utrudnić płynność przejazdu na tym fragmencie al. Grunwaldzkiej.
Czy nowe skrzyżowanie utrudni poruszanie się po al. Grunwaldzkiej?
71%

tak

15%

trudno powiedzieć

14%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1684