stat

Nowe stacje paliw w Trójmieście

12 grudnia 2011 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Sielski, Maciej Naskręt

W Gdyni już niedługo będziemy mogli kupić paliwo na nowej stacji, która od kilku miesięcy była gotowa. Nie pozwalali jednak na to mieszkańcy. W Gdańsku dwie gotowe stacje paliw też czekają na otwarcie od miesięcy.W Gdyni na Witominie stacja benzynowa "Pod żaglami" przy ul. Małokackiej zobacz na mapie Gdyni gotowa jest od wielu miesięcy. Ale wciąż nie może ruszyć. Dlaczego? Nie wszystkim mieszkańcom podobało się jej sąsiedztwo.

- Procedury są, niestety, takie, że nawet bezzasadny protest jednej osoby sprawia, że praktycznie wszystkie prace z dokumentami trzeba rozpocząć od nowa - mówi Michał Rutkowski, kierownik stacji paliw w gdyńskiej firmie Sanipor.

Sanipor otwiera już trzecią stację paliw w Gdyni, główny biznes firmy to wywóz odpadów komunalnych.

- Witomino to nie wysypisko, a zafundowali nam stację benzynową w samym sercu dzielnicy. Przecież w promieniu 2-3 kilometrów są inne stacje - mówi pan Marian, mieszkający nieopodal stacji.

Wszystkie procedury już się jednak zakończyły i w styczniu stacja paliw zacznie działać. Jeszcze w grudniu w zbiornikach pojawi się paliwo, ale potem znowu trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie się decyzji zezwalającej na jego sprzedaż.

- De facto moglibyśmy zacząć nawet tuż po świętach Bożego Narodzenia, ale na spokojnie ruszymy 1 stycznia. Oczywiście będziemy wtedy oferowali znaczne upusty, by przyciągnąć klientów - zapewnia Michał Rutkowski.

Mimo powszechnego przekonania, że handel paliwem to złoty interes, niełatwo znaleźć chętnego, który podejmie ryzyko prowadzenia stacji paliw. W Gdańsku na ajenta niemal od roku czeka stacja koncernu Statoil przy Trakcie św. Wojciecha zobacz na mapie Gdańska. Poprzedniemu zarządcy obiektu prowadzenie działalności w tym miejscu się po prostu nie opłacało, mimo że jest to stacja niemal w sercu Gdańska.

Pod znakiem zapytania wciąż pozostaje otwarcie stacji koncernu Lukoil przy ul. Elbląskiej zobacz na mapie Gdańska, tuż obok siedziby spółki Grupa Lotos. Stacja, mimo że kosztowała koncern 3,8 mln zł - wykonane zostały nawet zjazdy z krajowej "siódemki" - nie może doczekać się pierwszych klientów. Władze koncernu nie chciały podać nam nawet orientacyjnego terminu otwarcia stacji.

Trojmiasto.pl zatankuje twój samochód. Wystarczy regularnie aktualizować ceny paliw z trójmiejskich stacji. Otrzymasz za to bon na tankowanie. Kliknij, by sprawdzić szczegóły.
Czy zgodziłbyś się na budowę stacji paliw w okolicy swojego mieszkania?
38%

tak, przecież mieszkamy w mieście

34%

nie byłbym zachwycony, ale bym nie protestował

14%

nie, bo to większe korki i więcej spalin

14%

nie, bo to niebezpieczne

łącznie głosów: 1523