Nowe szaty gmachu Politechniki Gdańskiej

14 lipca 2020, 7:00
Krzysztof Koprowski
Budynek Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG obecnie oraz po zaplanowanej modernizacji, która nada mu m.in. nową kolorystykę. fot. Krzysztof Koprowski/materiały przetargowe

Jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów Politechniki Gdańskiej - Wydział Oceanotechniki i OkrętownictwaMapka - zyska nową elewację. W ramach termomodernizacji przewiduje się m.in. nadanie mu biało-szarej kolorystyki, likwidację balkonów oraz montaż nowej stolarki okiennej. Zachowane zostaną mozaiki zdobiące front budynku.Budynek Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa powstał w 1978 r. W 2015 r. rozbudowano go o nowy basen modelowy, ale inwestycji tej nie towarzyszyły większe prace w pozostałej części obiektu.

Politechnika Gdańska obecnie poszukuje wykonawcy, który w gmachu OiO podejmie się m.in.:
  • docieplenia ścian zewnętrznych, przyziemia, stropów i stropodachu,
  • przygotowania projektu i realizacji nowej instalacji odgromowej,
  • naprawy pomieszczeń technicznych na dachu,
  • remontu schodów do wentylatorni,
  • montażu nowej stolarki okiennej oraz drzwiowej, wymiany rynien i rur spustowych.
Szkoły wyższe w Trójmieście - baza uczelni wyższychLikwidacja balkonów w złym stanie technicznymZgodnie z nowym schematem malowania budynek po zakończeniu prac budowlanych będzie utrzymany w biało-szarej kolorystyce. Z budynku znikną balkony, których stan techniczny określono w dokumentacji jako "zły". Zastąpione zostaną tzw. portfenetrami, czyli otwieranymi drzwiami balkonowymi z barierą.

Tymczasowy demontaż mozaik z elewacji frontowejElewację frontową nadal będą zdobić dwie mozaiki, umieszczone na części gmachu, w której mieszczą się audytoria. Najpierw jednak zostanie wykonana ich dokładna dokumentacja fotograficzna, a następnie będą tymczasowo zdemontowane na czas prowadzenia prac dociepleniowych.

Po przygotowaniu ścian, zostaną naniesione w dotychczasowych miejscach, przy czym jednocześnie znikną obustronne pasy wykonane z luksferów (ta część elewacji zostanie zamurowana).

Prace budowlane także na dziedzińcu gmachuPrace budowlane obejmą również dziedziniec budynku, gdzie nie przewiduje się większych zmian poza wymianą stolarki, dociepleniem ścian i nową kolorystyką elewacji.

Trzy kryteria wyboru wykonawcy robót budowlanychO wyborze wykonawcy zdecydują kryteria: najniższej ceny (60 proc.), terminu wykonania zamówienia (15 proc.; nie dłużej niż 12 miesięcy od podpisania umowy) oraz czas udzielonej gwarancji i rękojmi (25 proc.).

Basen modelowy na Wydziale OiO. Materiał z 2015 r.
Czy warto obecnie studiować na politechnice?
39%

tak, to przepustka do dobrze płatnej pracy

43%

tak, ale pod warunkiem, że nas to interesuje

4%

nie, lepiej wybrać inny rodzaj szkoły wyższej

14%

nie, wykształcenie wyższe w obecnych czasach nie ma znaczenia

zakończona

łącznie głosów: 1028