Na Ołowiance powstanie aleja i tereny zielone

26 lutego 2020, 13:30
as

Wielogatunkowa kompozycja krzewów iglastych i liściastych, a także trzy gatunki traw ozdobnych oraz aleja spacerowa - do końca 2020 r. północny cypel Ołowianki zyska nowy wygląd.



Obszar północnego cypla wyspy Ołowianka znajdujący się za przepompownią ścieków to atrakcyjne miejsce, które jednak jest rzadko odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Urzędnicy mają pomysł, by to się zmieniło.

Czytaj też: Mało znana promenada na północnym cyplu Ołowianki

- Powstanie tam nowy teren spacerowy o powierzchni prawie 5 tys. m kw. - informuje Krzysztof Molęda, dyrektor ds. techniczno-operacyjnych Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej. - W najbliższych dniach rozpocznie się porządkowanie terenu i istniejącej zieleni, a w drugim kwartale bieżącego roku przystąpimy do nowych nasadzeń.
Na nowym terenie spacerowym zaprojektowano układ zieleni, w którym główną rolę odegrają wielogatunkowe kompozycje krzewów iglastych i liściastych, a także trzy gatunki traw ozdobnych.

- W północnej części cypla powstanie także aleja, składająca się z trzech części - alei włazów historycznych, pochodzących z różnych okresów dziejów Gdańska, włazów pochodzących z różnych miast Polski oraz włazów z zagranicy. Wszystkie aleje mają zamkniętą kompozycję, poza aleją włazów zagranicznych, która będzie uzupełniana o kolejne eksponaty pozyskane w przyszłości - mówi Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK.
Szacowany koszt przedsięwzięcia to 1,5 mln zł netto.
Czy byłe(a)ś kiedykolwiek na północnym cyplu Ołowianki?
58%

tak

42%

nie

zakończona

łącznie głosów: 910

as