Nowe toalety na gdańskich plażach

3 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Powstaną kolejne toalety przy plaży w Gdańsku

Zobacz, gdzie będzie można skorzystać z toalet na gdańskich plażach

Mają formę parterowych budynków, w których mieszczą się po trzy kabiny - dla kobiet, mężczyzn i osób niepełnosprawnych - a na zewnątrz stanowiska prysznicowe. Pod koniec marca zapowiadaliśmy oddanie do użytku czterech miejskich toalet na plażach w Brzeźnie (wejścia nr 46 zobacz na mapie Gdańska, 48 zobacz na mapie Gdańska i 50 zobacz na mapie Gdańska) i Jelitkowie (wejście nr 63 zobacz na mapie Gdańska). Na chwilę obecną czynna jest ostatnia z nich, lada dzień będą dwie kolejne. Budowa czwartej rozpocznie się we wrześniu.Na wydmach, w nadmorskim lesie czy - nie ukrywajmy - w morskiej wodzie. W taki właśnie sposób część trójmiejskich plażowiczów załatwia swojej potrzeby fizjologiczne. Powód tych kłopotliwych zwyczajów jest prozaiczny - niewystarczająca liczba miejskich toalet plażowych.

Teraz nareszcie ma to się zmienić, a przynajmniej na plażach w Brzeźnie i Jelitkowie. Pod koniec marca informowaliśmy o rozpoczęciu budowy w tych miejscach czterech solidnych rozmiarów sanitariatów. Będą one miały formę parterowych budynków - o powierzchni 35 m kw. każdy - zlokalizowanych przy wejściach nr 46, 48 i 50 (plaża brzeźnieńska) oraz 63 (plaża jelitkowska).

Terminy oddania kolejnych toaletNa razie czynna jest jedynie ostatnia z wymienionych toalet. Na pozostałe trzeba będzie jeszcze poczekać. Dwie z toalet w Brzeźnie zostaną oddane do użytku w ciągu najbliższych dni, a trzecia dopiero w listopadzie. Tymczasem w marcowym artykule napisaliśmy, że wszystkie mają być gotowe przed tegorocznym sezonem letnim, czyli przed początkiem lipca. Jednak jak tłumaczy inwestor budowy plażowych sanitariatów - Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem.

- Nie ma żadnego opóźnienia w budowie toalet. Do końca czerwca miała zakończyć się budowa trzech toalet, co nie jest równoznaczne z oddaniem ich do użytku. To muszą poprzedzić jeszcze procedury odbiorów robót budowlanych, które właśnie trwają w przypadku toalet przy wejściach nr 50 i nr 46. Pierwsza z nich zostanie oddana do użytku 4 lipca, druga 16 lipca. Funkcjonująca już toaleta w Jelitkowie przy wejściu nr 63 została oddana 18 czerwca. Budowa czwartej toalety, przy wejściu nr 48, rozpocznie się we wrześniu i zakończy w listopadzie. Wynika to z umowy dzierżawy, która dotyczy terenu, na którym będzie powstawał sanitariat - mówi Agnieszka Zakrzacka, rzecznik prasowy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Wyposażenie sanitariatówKażda toaleta będzie wyposażona w trzy kabiny - damską, męską oraz dla osób niepełnosprawnych. W tej ostatniej umieszczono również stanowisko do przewijania niemowląt. Natomiast na zewnątrz budynków będą znajdować się prysznice, przebieralnie oraz szafki depozytowe. Każda z toalet będzie znajdować się pod opieką obsługi i będzie czynna codziennie w godz. 8-20.

Jednorazowa opłata za skorzystanie z toalety wynosi 2 zł. Opłaty należy dokonać w automacie, który znajduje się na zewnątrz budynku. Automat wydaje bilet, który po zeskanowaniu go w czytniku otwiera drzwi wejściowe. Jeśli chcemy przechować coś w szafce depozytowej, również należy przygotować monetę dwuzłotową, ale po oddaniu kluczyka otrzymujemy ją z powrotem. Natomiast korzystanie z przebieralni i natrysków jest bezpłatne.

Wszystkie toalety zostaną zbudowane przez konsorcjum firm, którego liderem jest F.B. Ekoinbud Sp. z o.o. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 3,7 mln zł. Natomiast użytkownikiem toalet, czyli ich administratorem, będzie zakład komunalny Gdańskie Nieruchomości.
Czy jesteś skłonny(a) płacić za toaletę przy plaży?
60%

tak, ale pod warunkiem, że jest czysto

40%

nie, takie rzeczy powinny być za darmo

zakończona

łącznie głosów: 1755