stat

Nowe trolejbusy na liniach ZKM w przyszłym roku

5 października 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Do końca roku do zajezdni trolejbusowej w Gdyni ma trafić 20 z 30 zakupionych przez miasto trolejbusów. Do regularnej eksploatacji będą trafiały od stycznia.Przypomnijmy, że zakup trolejbusów był możliwy dzięki wsparciu unijnemu. W ramach projektu do Gdyni trafi do marca przyszłego roku 16 przegubowych i 14 standardowych pojazdów firmy Solaris. 21 starszych pojazdów zyska z kolei nowe baterie litowo-jonowe. Łączna wartość zamówienia to 95 mln zł.

Czytaj też: Gdynia zyska nowe trolejbusy

- Do końca roku w zajezdni trolejbusowej przy ul. Zakręt do Oksywia powinno pojawić się sześć przegubowych, 18-metrowych i czternaście 12-metrowych trolejbusów - mówi Tomasz Labuda, wiceprezes PKT Gdynia.

Nowe trolejbusy na liniach ZKM w 2019 rokuPojazdy po przejściu homologacji wyjadą na ulice Gdyni w ramach testów na różnych liniach. Do regularnej eksploatacji wszystkie wejdą w przyszłym roku.

Przegubowe trolejbusy zostaną skierowane na linię 27. Będąca obecnie uzupełnieniem ważniejszych połączeń w mieście linia ma zyskać na znaczeniu. Po zmianach będzie kursowała na trasie Cisowa SKM - Kacze Buki, nową trasą prowadzącą w obydwu kierunkach m.in. ulicami: Stryjską, Łużycką i Górskiego obok C.H. Riwiera, Hali Sportowo-Widowiskowej i Łużycka Office Park.

Jeden z przegubowców w styczniu zacznie także kursować na linii 181, a drugi w lipcu.

Nowa linia z Demptowa, elektryczne pojazdy to trolejbusyDo końca roku ZKM Gdynia planuje uruchomić nową linię z Demptowa do Węzła Cegielskiej. Trolejbusy oznaczone numerem 34 pojadą w relacji: Demptowo - Węzeł F. Cegielskiej, z trasą prowadzącą m.in. ulicami Skarbka, Kartuską, Morską, Podjazd, 10 Lutego i Władysława IV.

W planach jest także zwiększenie częstotliwości kursowania trolejbusów na linii 29, wydłużenie trasy linii 21 do Dworca Morskiego oraz uruchomienie nowej linii trolejbusowej 32 z Grabówka na skwer Kościuszki.

Potwierdziły się także nasze informacje dotyczące zakupu w ciągu dwóch lat sześciu elektrycznych autobusów w ramach programu "Gepard". Tak jak pisaliśmy, będą to trolejbusy, które oficjalnie mogą być określane jako "autobusy zeroemisyjne". Ich koszt to ok. 15,5 mln zł. 5 mln zł z tej kwoty będzie pochodziło z Ministerstwa Środowiska.

Czytaj również: Sześć nowych "elektryków" w Gdyni

- Pojazdy te będą jeszcze bardziej innowacyjne, gdyż umożliwią już obsługę ponad połowy obsługiwanej trasy bez dostępu do sieci trakcyjnej - zapewnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Jak oceniasz plany Gdyni związane z trolejbusami?
78%

pozytywnie, cieszy rozwój tego środka transportu

13%

poczekam z oceną na realizację

9%

negatywnie, zyskują nie te dzielnice, co powinny

zakończona

łącznie głosów: 873