Nowe wiadukty Biskupia Górka bez unijnego wsparcia?

16 stycznia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat Koniec budowy wiaduktu Biskupia Górka
W ramach inwestycji istniejąca konstrukcja miała być zastąpiona jezdniami na dwóch nowych wiaduktach. Więcej zdjęć (2)

W ramach inwestycji istniejąca konstrukcja miała być zastąpiona jezdniami na dwóch nowych wiaduktach.

mat. BPBK/graf. Trojmiasto.pl

W ramach inwestycji istniejąca konstrukcja miała być zastąpiona jezdniami na dwóch nowych wiaduktach.

mat. BPBK/graf. Trojmiasto.pl

Maleją szanse na szybką budowę nowych wiaduktów Biskupia Górka zobacz na mapie Gdańska, na których realizację chciano uzyskać 85-procentowe finansowe wsparcie UE. Na liście rankingowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych projekt uzyskał odległą 21. pozycję na łącznie 26 zgłoszonych zadań.Dwa nowe wiadukty nad torami kolejowymi oraz parking kubaturowy przy Urzędzie Wojewódzkim - taką inwestycję planowano w Gdańsku od kilku lat.

Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na ok. 138,4 mln zł, z czego ok. 117,7 przewidywano pozyskać ze środków unijnych.

Kilka dni temu Centrum Unijnych Projektów Transportowych, podległe Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa, przedstawiło listę rankingową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020 w ramach działania na rzecz "zwiększenia dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenia miast od nadmiernego ruchu drogowego".

Projekt "Wiadukt Biskupia Górka w Gdańsku" uzyskał 57 z możliwych 80 punktów. Przełożyło się na 21. pozycję na całej liście. Nie tylko trafił w ten sposób na listę projektów rezerwowych, ale w tej kategorii zyskał gorszą ocenę niż pomysły transportowe Bielska-Białej oraz Poznania, otrzymując identyczną liczbę punktów, co projekty z Katowic oraz Torunia.

To oznacza, że szanse na pozyskanie wnioskowanej kwoty są niewielkie, bo nawet jeśli zwolnią się środki z innych inwestycji, to Gdańsk nie będzie pierwszym miastem na liście rezerwowej.

Czy zatem miasto odstąpi od rozbudowy układu drogowego w południowej części Śródmieścia?

- Czekamy na oficjalną informację z CUPT. Będziemy ją analizowali i skorzystamy z procedury odwoławczej. Realizacja tego zadania bez dofinansowania z UE stawia ją pod dużym znakiem zapytania - mówi Michał Piotrowski z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego - Na razie skupiamy się na merytorycznej dyskusji z Warszawą, zgodnie z procedurami dla projektów europejskich.
Zobacz całą listę rankingową Centrum Unijnych Projektów Transportowych (pdf)

Istniejący wiadukt Biskupia Górka. Po prawej widoczny fragment gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, przed którym przewidziano budowę parkingu. Więcej zdjęć (2)

Istniejący wiadukt Biskupia Górka. Po prawej widoczny fragment gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, przed którym przewidziano budowę parkingu.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Istniejący wiadukt Biskupia Górka. Po prawej widoczny fragment gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, przed którym przewidziano budowę parkingu.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Najwyższą ocenę i 85-procentowe dofinansowanie, uzyskały projekty: przebudowy drogi krajowej nr 73 do drogi krajowej nr 94 w Tarnowie (73 punktów, łączny koszt ok. 36,4 mln zł), przebudowy drogi krajowej nr 12 w Lesznie (70 punktów, ok. 69 mln zł) oraz budowa bezkolizyjnego węzła drogowego w rejonie ul. Turyńskiej i Oświęcimskiej wraz z przebudową ul. Oświęcimskiej w Tychach (68 punktów, ok. 207,4 mln zł).

Ponadto na liście dofinansowania w wysokości 85 proc. uwzględniono inwestycje z Zamościa, Rybnika, Bydgoszczy, Częstochowy, Łomży, Wałbrzycha, Krakowa i Gliwic. Tabelę zamyka najdroższy ze wszystkim projektów - budowa tunelu pod Świną w Świnoujściu, którą wyceniono na prawie 912,6 mln zł.

Dodatkowo uwzględniono jeszcze wnioski czterech samorządów: Nowego Sącza, Torunia, Sosnowca oraz Gorzowa Wielkopolskiego, ale obniżono ich dofinansowanie do poziomu 27 proc.

Niżej od gdańskiego projektu na liście rezerwowej znalazły się inwestycje Konina, Szczecina, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Wrocławia.

Materiał archiwalny z 2014 r.
Jaką decyzję powinny podjąć władze miasta Gdańsk?
61%

walczyć do końca o podwyższenie pozycji na liście rankingowej

24%

sfinansować budowę w całości z budżetu miasta

15%

zrezygnować z tej inwestycji drogowej

zakończona

łącznie głosów: 941