stat

Nowe wyposażenie gdańskich punktów widokowych

21 stycznia 2020, 12:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Waży się przyszłość wieży widokowej na Witominie

Specjalne oznakowanie i tablice informacyjne pojawiły się już na terenie dwóch gdańskich punktów widokowych. Na kolejnych nowe wyposażenie pojawi się w najbliższych miesiącach. Dzięki niemu zwiedzanie tych miejsc stanie się ciekawsze.Jako pierwsze oznakowanie i tablice informacyjne otrzymały dwa punkty widokowe we Wrzeszczu: Widoki na Podleśnej Polanie przy ul. Podleśnej oraz nad tzw. Kaczym Dołkiem na Górze Jana przy ul. Jaśkowa Dolina. Drugi projekt zrealizowano z inicjatywy i we współpracy z Radą Dzielnicy Wrzeszcz Górny, która współfinansowała prace na Górze Jana.

- Na drodze do każdego z punktów ustawiono po trzy słupy kierunkowe, a na szczycie tablicę informacyjną. Zawiera ona krótki opis historyczny widoku, a także zaznaczone charakterystyczne miejsca, które można z niego dostrzec - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Dodatkowo w ciągu ścieżki prowadzącej do miejsca widokowego nad Kaczym Dołkiem zbudowano niewielkie schody terenowe wraz z poręczami, które ułatwiają dotarcie do punktu. Wszystkie elementy wyposażenia wykonane są z drewna modrzewiowego i dębowego o dużej twardości i odporności na wilgoć.

Punkty widokowe w Trójmieście


GZDiZ zapowiada, że w kolejnych miesiącach planowany jest montaż podobnych elementów małej architektury w pozostałych punktach widokowych.

- Oprócz tablic informacyjnych i drogowskazów, w zależności od potrzeb, pojawią się tam barierki ochronne, wiaty, altany i ławki. Tam, gdzie jest taka konieczność, wykonane zostaną schody terenowe - zapowiada Kiljan.
W 2020 roku w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk" planowane jest otwarcie kolejnych punktów widokowych.

Czytaj też: W parku Oruńskim powstanie wieża widokowa

W ubiegłym roku do dyspozycji mieszkańców Gdańska oddane zostały dwa punkty - w czerwcu w parku Brzeźnieńskim im. J.J. Haffnera oraz w październiku we Wrzeszczu przy ul. Arciszewskiego. Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" realizowany jest przez GZDiZ od 2016 roku. W sumie udostępnionych zostało już 15 punktów widokowych.
Widok z punktu przy Zbiorniku Sobieski we Wrzeszczu. Film z 2018 roku
Odwiedzasz punkty widokowe?
66%

tak, to dobre miejsca na spacery

19%

dopiero zamierzam się wybrać

15%

nie

zakończona

łącznie głosów: 742