Nowe znaki na gdańskich drogach

3 listopada 2020, 15:30
szym
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia zachęca na znakach: "pocałuj i jedź"

W Gdańsku pojawią się nowe znaki. Urzędnicy wymienią także starsze bramownice na nowe, wykonane z trwalszych i bezpieczniejszych materiałów. Znaki będą również posiadać folie odblaskowe, dzięki którym będą lepiej widoczne po zmroku.Jak tłumaczy Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, układ drogowy Gdańska podlega zmianom i modernizacjom - powstają nowe drogi, tworzone są nowe korytarze tranzytowe. W ślad za tym dostosowywane i ujednolicane jest również oznakowanie.

- Nowy schemat sieci drogowej wymaga spójnego i logicznego oznakowania wjazdowego i wyjazdowego, by kierowca nieznający miasta mógł przejechać przez nie, korzystając tylko z ustawionych znaków i podanych na nich informacji. Celem jest usprawnienie przejazdu przez miasto, jak również ułatwienie dotarcia do ważnych punktów użyteczności publicznej, obiektów handlowych czy atrakcji turystycznych - wyjaśnia.
Nowy system drogowskazowy zakłada wymianę starszych konstrukcji na nowe, wykonane z trwalszych i bezpieczniejszych materiałów. Znaki muszą posiadać folie odblaskowe, które sprawią, że będą one lepiej widoczne po zmroku.

Drogowcy rozpoczęli już praceW pierwszych dniach listopada w pięciu lokalizacjach Gdańska rozpoczęły się już prace przygotowawcze: wykonano fundamenty pod nowe konstrukcje wsporcze i bramownice, na których umieszczone zostaną drogowskazy.

Pierwsze efekty prac drogowców obserwować można już na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej - ul. Miszewskiego - ul. Do Studzienki. Na nowej bramownicy umieszczone zostaną drogowskazy kierujące do centrum Gdańska oraz prowadzące na drogę wojewódzką nr 468 do Sopotu i Gdyni.

W tej lokalizacji wymieniona zostanie także konstrukcja linowa dla drogowskazów znajdujących się nad al. Grunwaldzką.

Z kolei na skrzyżowaniu Wałów Jagiellońskich - Huciska i Targu Drzewnego wymieniona zostanie bramownica nad ul. Wały Jagiellońskie (w kierunku Dworca PKP). Umieszczony tam zostanie nowy drogowskaz kierujący do stadionu Energa Gdańsk oraz Amber Expo. Prace przygotowawcze do wdrożenia docelowej organizacji ruchu w tym miejscu toczyć się będą jeszcze z 4 na 5 listopada przy wyłączeniach fragmentów prawego oraz lewego pasa ruchu.

Utrudnienia na wysokości 3 Maja i DąbrowskiegoNa skrzyżowaniu 3 Maja i Dąbrowskiego istniejąca w tym miejscu bramownica zostanie zdemontowana. Ustawiony zostanie tam nowy zestaw znaków prowadzących do Centrum Hevelianum. Prace związane z demontażem bramownicy realizowane będą w godzinach nocnych z 6 na 7 listopada przy zajęciu fragmentu prawego pasa ul. 3 Maja.

Na ul. Elbląskiej wymieniona zostanie bramownica, na której umieszczony zostanie nowy zestaw drogowskazów prowadzących w kierunku Gdyni, Łodzi, Szczecina, na autostradę A1 oraz w kierunku Portu Lotniczego. Pojawią się tam również drogowskazy prowadzące do centrum oraz na Przeróbkę.

- Oprócz nowej bramownicy na ul. Elbląskiej pojawi się nowy zestaw znaków wskazujących drogę na Olszynkę, do komisariatu Straży Miejskiej oraz na stadion żużlowy - zapowiada Magdalena Kiljan.

Nocne roboty przy ul. Elbląskiej i zamknięty pas na al. Armii KrajowejRoboty drogowe zmierzające do wymiany bramownicy na ul. Elbląskiej planowane są na dwie noce - z 4 na 5 listopada oraz z 5 na 6 przy zawężeniu ruchu na prawym i lewym pasie.

Zmiany dotkną także okolicę al. Armii Krajowej - w stronę Obwodnicy Trójmiasta. Tam dotychczasowa bramownica zostanie zdemontowana. Nowa konstrukcja zostanie ustawiona w nowej lokalizacji - będzie ona odsunięta od skrzyżowania. Dzięki temu kierowcy będą mieli więcej czasu na zmianę pasa ruchu w zależności od wybranego kierunku jazdy.

- Na nowej bramownicy umieszczone będą drogowskazy na wybrane miejscowości (Kartuzy, Łódź, Warszawa, Szczecin) oraz do dzielnic (Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Chełm, Ujeścisko), jak również do Portu Lotniczego i na cmentarz Łostowicki - mówi Magdalena Kiljan.
Z kolei na jezdni al. Armii Krajowej w stronę centrum na istniejącej bramownicy zawieszone zostaną nowe drogowskazy prowadzące do dzielnic (centrum, Wzgórze Mickiewicza, Chełm, Ujeścisko, Suchanino), a także na cmentarz Łostowicki, na stadion Energa Gdańsk, do Amber Expo i do Europejskiego Centrum Solidarności.

Nowe drogowskazy zostaną także zawieszone na istniejących bramownicach na ul. Łostowickiej. Wskazywać będą drogę na Kartuzy, Łódź, Warszawę i Szczecin oraz dojazd na Chełm i Ujeścisko.

Na tym skrzyżowaniu prace związane z wymianą bramownicy toczyć się będą w nocy z 5 na 6 listopada oraz z 6 na 7. Prace będą wymagały zajęcia fragmentów prawego i lewego pasa jezdni al. Armii Krajowej w kierunku drogi S6.

Nowe znaki ustawiane od 2014 r.Wdrażanie nowego systemu drogowskazowego na gdańskich ulicach zapoczątkowane zostało w 2014 r. Wówczas nowe znaki pojawiły się na sześciu skrzyżowaniach. Drugi etap zmian przeprowadzony został w grudniu 2018 r. - wówczas istniejące drogowskazy zostały zastąpione nowymi w kolejnych sześciu lokalizacjach. W trzecim etapie do wymiany zakwalifikowane zostały drogowskazy w sumie na 14 skrzyżowaniach.

- Do jego realizacji przystąpimy na początku grudnia 2020 r. - podsumowuje Magdalena Kiljan.
Jak oceniasz oznakowanie dróg w Trójmieście?
27%

większość miejsc jest dobrze i logicznie oznakowana

14%

w centrum miast jest to dobrze rozwiązane, gorzej wygląda to na obrzeżach

50%

jest kiepsko - dla nowych kierowców czy osób spoza Trójmiasta oznakowanie może być nielogiczne

9%

oznakowanie jest dobre, gorzej z trwałością znaków - zwłaszcza poziomych

zakończona

łącznie głosów: 630

szym