Nowego dowodu osobistego od wtorku nie załatwisz już przez internet

26 lipca 2021, 11:00
Ewelina Oleksy
Od 27 lipca 2021 r. będzie można składać wniosek o dowód w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. Ale osobiście. Więcej zdjęć (2)

Od 27 lipca 2021 r. będzie można składać wniosek o dowód w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. Ale osobiście.

fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Od 27 lipca 2021 r. będzie można składać wniosek o dowód w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. Ale osobiście.

fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Już tylko dziś, do północy, można złożyć przez internet wniosek o wyrobienie dowodu osobistego. Zmieniają się ogólnopolskie przepisy w tej sprawie. Od wtorku, 27 lipca, nowy dokument tożsamości w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będzie można załatwić już tylko osobiście.Pandemia, a wraz z nią tryb pracy zdalnej wprowadzony na długi czas w urzędach, sprawiły, że załatwianie spraw online stało się bardzo popularne. Przez internet można było złożyć chociażby wniosek o wyrobienie lub wymianę dowodu osobistego. Od wtorku, 27 lipca, nie będzie to już możliwe.

- W związku ze zmianami przepisów ustawy o dowodach osobistych tylko do 26 lipca 2021 r., do godz. 23:59, można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, korzystając z drogi elektronicznej - za pośrednictwem platformy ePuap na stronie obywatel.gov.pl. Począwszy od 27 lipca osoba ubiegająca się o dowód będzie musiała osobiście złożyć wniosek o jego wydanie w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju - informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Nowe dowody z odciskami palcówOd 2 sierpnia miały wejść w życie nowe przepisy dotyczące dowodów osobistych. Nowy dowód ma posiadać dane biometryczne w postaci odcisków palców, stąd brak możliwości składania wniosków elektronicznie.

Urzędy i instytucje w Trójmieście - lista wszystkichRząd czasowo wstrzymał wprowadzenie nowych dowodów, bo zastrzeżenia co do zamieszczania w nich odcisków miała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ale podtrzymała wymóg składania wniosków o nowy dowód wyłącznie poprzez osobistą wizytę w urzędzie.

Wyrobienie dowodu osobistego od 27 lipca będzie wymagało osobistej wizyty w urzędzie. Więcej zdjęć (2)

Wyrobienie dowodu osobistego od 27 lipca będzie wymagało osobistej wizyty w urzędzie.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Wyrobienie dowodu osobistego od 27 lipca będzie wymagało osobistej wizyty w urzędzie.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Gdańsk uruchamia więcej stanowiskW samym tylko Gdańsku wymienianych jest około tysiąc dowodów osobistych tygodniowo. Brak możliwości złożenia wniosku online sprawił, że już od poniedziałku, 26 lipca, miasto uruchomiło dodatkową obsługę mieszkańców, którzy chcą wyrobić nowy dowód.

Więcej stanowisk dla wnioskujących o dowód, bez konieczności wcześniejszego umawiania się na wizytę, działa w:
  • ZOM 1 ul. Partyzantów 74,
  • ZOM 3 ul. Nowe Ogrody 8/12,
  • ZOM 4 ul. Wilanowska 2a.

- Z myślą o mieszkańcach, którym zależy, by odebrać nowy dowód jak najszybciej, uruchomiliśmy możliwość odbioru dokumentu bez zapisu na wizytę. Wystarczy przyjść do naszego urzędu przy ul. Nowe Ogrody 8/12 i pobrać bilet kolejkowy, aby odebrać swój dowód - mówi Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.
Jak wolisz załatwiać urzędowe sprawy?
67%

przez internet

15%

osobiście

18%

to zależy od rodzaju sprawy

zakończona

łącznie głosów: 1332

Opinie wybrane


wszystkie opinie (105)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.