Nowoczesny tramwaj, biletów brak

9 października 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Koprowski

Testowany obecnie tramwaj Moderus Gamma okazał się zbyt nowoczesny dla gdańskich rozwiązań. Nie przewidziano w nim możliwości sprzedaży biletów przez motorniczego. Pasażerowie muszą pamiętać o kupnie biletu przed podróżą, aby uniknąć opłaty manipulacyjnej za wystawienie mandatu.Tramwaj Moderus Gamma wielkopolskiego Modertransu został zaprezentowany pod koniec września na targach Trako, po czym trafił na testy na gdańskie tory tramwajowe. Wcześniej testowano go również w Poznaniu, który zamówił 50 fabrycznie nowych pojazdów Modertransu.

Pojazd w Gdańsku można było spotkać na linii 9 (Strzyża zobacz na mapie Gdańska - Przeróbka zobacz na mapie Gdańska), a od poniedziałku wykonuje kursy na linii 6 (Łostowice Świętokrzyska zobacz na mapie Gdańska - Jelitkowo zobacz na mapie Gdańska przez Wrzeszcz - Oliwę).

Pasażerowie zainteresowani podróżą Gammą muszą jednak pamiętać, by kupić wcześniej bilet. W tramwaju tym nie ma bowiem możliwości sprzedaży biletów przez motorniczego (brakuje otworu w szybie kabiny), ponieważ w większości dużych miast tego typu rozwiązanie odeszło już dawno do lamusa. Bilety kupuje się w biletomatach (na przystankach, jak i w pojazdach) oraz przez aplikację na telefon komórkowy.

- Tramwaj został wyprodukowany dla Poznania, gdzie nie ma możliwości zakupu biletów u motorniczego, dlatego takie rozwiązanie nie zostało przewidziane przez producenta. Zdecydowana większość pasażerów w Gdańsku korzysta jednak z biletów okresowych - uspokaja Alicja Mongird, rzecznik spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. - Mieliśmy do wyboru: dopuszczenie do ruchu liniowego Gammy albo całkowitą rezygnację z testów nowego tramwaju. Zdecydowaliśmy się na opcję pierwszą, dzięki której gdańszczanie mogą korzystać z jednego z najnowocześniejszych tramwajów w Polsce.
Czytaj też: Komunikacja miejska w telefonie komórkowym

Czy to oznacza, że kontrolerzy będą mogli wystawiać mandaty pasażerom, którzy wsiedli do Gammy i próbowali bezskutecznie kupić bilet na przejazd? Niekoniecznie.

Po naszym artykule z 2009 r. radni miasta jeszcze tego samego roku postanowili usunąć z uchwały zapis, który w takich sytuacjach nie zwalniał pasażera z obowiązku posiadania biletu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mandat zostanie anulowany po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej w wysokości kilkunastu złotych.

Czytaj też: Porównujemy ceny biletów w Trójmieście i innych metropoliach

Rozkład jazdy tramwaju Moderus Gamma na linii 6 w dn. 9 października:

Odjazdy z pętli Jelitkowo: 4:31, 6:57, 9:28, 12:08, 14:47, 17:08, 19:19
Odjazdy z pętli Łostowice Świętokrzyska: 5:44, 8:04, 10:54, 13:34, 15:54, 18:15
W jaki sposób najczęściej kupujesz bilety jednorazowe na komunikację miejską?
25%

w kiosku lub sklepie

40%

przez biletomat

16%

u kierującego pojazdem

19%

przez telefon komórkowy

zakończona

łącznie głosów: 2433