stat

Powstanie biurowy sąsiad ECS-u

11 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Brancewicz

Wkrótce rozpocznie się zabudowa terenów wokół Europejskiego Centrum Solidarności. Jako pierwszy powstanie 30-metrowy biurowiec o powierzchni 7 tys. m kw., którego budowa ma ruszyć wczesną jesienią i potrwać przez rok. W planach są kolejne obiekty biurowe oraz - być może - hotel.Inwestorem, który rozpoczyna zabudowę terenów przystoczniowych jest spółka Eternum, powiązana z RWS Group, która specjalizuje się w budowie centrów handlowo-usługowych. Teraz ma w planach wejście na rynek biurowy, mieszkaniowy i hotelowy.

Pierwszą inwestycją zwiastującą te zamierzenia jest właśnie budowa biurowca u zbiegu ulic Nowomiejskiej i Jaracza. zobacz na mapie Gdańska Na działce o powierzchni ok. 1115 m kw. powstanie obiekt składający się z ośmiu kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej.

- Jego łączna powierzchnia wyniesie ok. siedmiu tysięcy metrów kwadratowych. Na parterze znajdą się usługi, a pozostałe piętra zaaranżowane zostaną na biura. Wnętrza będą nawiązywały do klimatu stoczniowego. Na podziemnym parkingu będzie miejsce dla 35 samochodów - wylicza Wojciech Sypniewski, prezes Eternum i współwłaściciel RWS Group. - Biurowiec będzie obiektem najwyższej klasy A z certyfikatem BREEAM [system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko - red.] na poziomie bardzo dobrym (very good).
Nowy biurowiec i inne inwestycje wokół ECS
Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na przełom września i października. Inwestor zakłada, że budowa potrwa przez ok. 12 miesięcy. Obecnie trwa wybór generalnego wykonawcy, co potrwa do końca sierpnia. Przedsięwzięcie będzie realizowane w oparciu o projekt warszawskiej pracowni architektonicznej APA Wojciechowski. Spod ręki jej projektantów wyszedł m.in. kompleks biurowy Alchemia w Oliwie.

- Nasza inwestycja jest przemyślana pod każdym względem. Mamy świadomość, że Młode Miasto to dzielnica przyszłości, która właśnie teraz zaczyna się rozwijać i my chcemy w tym uczestniczyć - mówi Sypniewski.
RWS jest również właścicielem sąsiedniej działki zobacz na mapie Gdańska, którą planuje zagospodarować w niedalekiej przyszłości. Obecnie trwają analizy, co miałoby tam powstać.

- Wstępnie szacujemy, że na tym terenie uzyskamy ok. 11 tys. m kw. powierzchni biurowej lub hotelowej - dodaje prezes Eternum.
Przy okazji warto wspomnieć, że kolejne dwa budynki biurowe w sąsiedztwie ECS-u planuje firma Echo Investment, która wybudowała Trytona. Deweloper posiada teren o powierzchni 0,85 ha na tyłach tego obiektu zobacz na mapie Gdańska, gdzie powstaną dwa 30-metrowe budynki. Rozpoczęcie realizacji zaplanowane jest na wiosnę przyszłego roku, a jej zakończenie w trzecim kwartale 2019.
Jaka zabudowa powinna dominować wokół ECS-u?
16%

biurowa

9%

hotelowa

8%

mieszkaniowa

2%

handlowa

65%

mieszana, łącząca kilka funkcji

zakończona

łącznie głosów: 1076