Nowy dyrektor Muzeum II WŚ: rewolucji nie będzie

6 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny
Dr Karol Nawrocki, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dotychczas naczelnik pionu edukacji w gdańskim IPN. Więcej zdjęć (1)

Dr Karol Nawrocki, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dotychczas naczelnik pionu edukacji w gdańskim IPN.

fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Dr Karol Nawrocki, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dotychczas naczelnik pionu edukacji w gdańskim IPN.

fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Karol Nawrocki, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zapowiada, że nie zamknie muzeum, zaprasza na wystawę i apeluje, by darczyńcy nie zabierali swoich eksponatów. Byłym władzom muzeum zaproponował nowe warunki pracy.Bilety przez Internet chwilowo niedostępne

Internetowa sprzedaż biletów do Muzeum II Wojny Światowej jest zawieszona. Wszystko przez kłopoty związane z reorganizacją. Nowa placówka nie ma bowiem jeszcze numeru NIP, który jest niezbędny do takich transakcji. Na razie w kasach muzeum będą więc wydawane bilety bezpłatne.


Następnego dnia po ogłoszeniu postanowienia NSA, że Muzeum II Wojny Światowej może być połączone z Muzeum Westerplatte I Wojny 1939, decyzją ministra kultury, dr Karol Nawrocki, dotychczasowy naczelnik pionu edukacji gdańskiego IPN, został nominowany na p.o. dyrektora nowo utworzonego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Obecny statut nowej instytucji łączy zadania obu dotychczasowych placówek i przewiduje w jej strukturze oddział pod nazwą Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

- Będę realizował misję, aby dotychczasowe MIIWŚ, jak i muzeum Westerplatte w sposób symbiotyczny, już w jednej instytucji, ze sobą współpracowały - podkreślał w czwartek dr Karol Nawrocki. - Przede wszystkim chcę zapewnić, że MIIWŚ będzie funkcjonować w ten sam sposób, jak funkcjonowało do tej pory i zapraszam wszystkich gdańszczan oraz gości z Polski i zagranicy do zwiedzania wystawy, która będzie czynna tak, jak dotychczas.
Nowy dyrektor w czwartek około południa przybył do muzeum i spotkał się dotychczasowym dyrektorem Pawłem Machcewiczem oraz z jego zastępcami. Odbyło się również wspólne spotkanie z kierownikami poszczególnych działów oraz z Komisją Zakładową Solidarności.

Odwiedzający Muzeum II Wojny Światowej.


Czy wystawa w przyszłości będzie zmieniana?

- Jest oczywiste, że dzieła naukowe podlegają recenzjom, także ze strony opinii publicznej, więc nie zamykam się na to, że naukowcy i opinia publiczna wskaże rzeczy, które w przyszłości należałoby poprawić czy zmienić. Nie wchodzę tu obecnie w kwestie prawne. Ustawienie narracji, wskazującej na to, że nic nie można zmienić, jest niestosowne. Jednak na dziś nie przychodzę z takim zadaniem, by cokolwiek w tej wystawie zmieniać lub ją zamykać - zapewniał Nawrocki.
Zapowiedział też powołanie nowej rady programowej muzeum, swoich zastępców, w razie potrzeby wystąpienie z interwencją o dotacje na funkcjonowanie muzeum do ministerstwa.

Nie planuje też zwolnień pracowników muzeum - wręcz przeciwnie, wie że są braki kadrowe i będzie poszukiwał osób chętnych do współpracy.

Co z dotychczasowymi władzami Muzeum II Wojny?

- Prof. Paweł Machcewicz dostał propozycję pozostania w zespole, nie na funkcji dyrektora czy w dyrekcji. Miałby zostać pracownikiem muzeum w dziale naukowym. Jeśli chciałby współpracować, podobnie jak dr Janusz Marszalec, to ścieżka negocjacji jest otwarta - wyjaśnia Nawrocki.
Dotychczasowy dyrektor Muzeum Westerplatte Mariusz Wójtowicz-Podhorski, także ma otrzymać propozycję współpracy od nowego dyrektora.

Pamiątki darczyńców są bezpieczne

- Pamiątki darczyńców w muzeum pozostają bezpieczne, będzie ich też zdecydowanie więcej, po połączeniu z muzeum Westerplatte. Apeluję do darczyńców, że nie mają się czego obawiać, jestem rękojmią, że te pamiątki zostaną tutaj dobrze wykorzystane - podkreślał Karol Nawrocki.
W nadchodzących dniach dyrektor będzie wdrażał się w funkcjonowanie całej instytucji. Do jego pierwszych zadań będzie należało bliższe zbadanie sytuacji finansowej i kadrowej.

Kim jest nowy dyrektor

Dr Karol Nawrocki od 2009 roku jest pracownikiem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w którym od 2014 r. zajmuje stanowisko Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej.

Jest historykiem, zajmującym się między innymi badaniem przestępczości zorganizowanej w PRL, w latach 80. Jest przewodniczącym Koalicji na rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku.

W swoim dorobku posiada wiele publikacji naukowych oraz ponad trzydzieści publikacji popularnonaukowych, w tym: "Zarys historii NSZZ Solidarność Regionu Elbląskiego (1980-1989)" (Gdańsk 2010), opracowania źródłowego "Wokół elbląskiej Solidarności. Dokumenty" (Gdańsk 2011); współautor: "Sprawa kwidzyńska 1982. Internowanie, pobicie, proces" (Gdańsk-Kwidzyn 2012) oraz "Lechia-Juventus. Więcej niż mecz" (Gdańsk 2013).

Czy wystawa w Muzeum II Wojny ulegnie zmianom?
30%

tak, ale dopiero za jakiś czas

48%

tak i to dość szybko

6%

nie, to może nieść zbyt duże konsekwencje prawne

16%

nie, bo nie ma na razie co zmieniać

zakończona

łącznie głosów: 1199