Kto zastąpi abp. Głodzia? Procedura już trwa

23 czerwca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Stąporek
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź latem skończy 75 lat i już dawno zapowiedział, że odejdzie na emeryturę. Procedura wyłonienia jego następcy już trwa. Więcej zdjęć (4)

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź latem skończy 75 lat i już dawno zapowiedział, że odejdzie na emeryturę. Procedura wyłonienia jego następcy już trwa.

fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź latem skończy 75 lat i już dawno zapowiedział, że odejdzie na emeryturę. Procedura wyłonienia jego następcy już trwa.

fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Abp Sławoj Leszek Głódź prawdopodobnie opuści urząd metropolity gdańskiego w połowie sierpnia. Trwa już procedura zmierzająca do wyłonienia jego następcy.W minioną niedzielę w Archikatedrze Oliwskiej odbyła się msza dziękczynna za 50 lat kapłaństwa abp. Sławoja Leszka Głodzia. Niewykluczone, że był to też element pożegnania arcybiskupa z metropolią gdańską, na której czele stoi od 2008 r.

13 sierpnia arcybiskup skończy 75 lat. Osiągnie tym samym wiek, w którym będzie mógł przejść na kościelną emeryturę.

Nie ma takiego obowiązku, ale zyska taką możliwość.

Od wielu miesięcy abp Głódź dawał sygnały, że chce z niej skorzystać.

- Jestem w lepszej sytuacji [niż metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski - dop. red.], bo mi do emerytury zostało tylko pół roku, a jemu aż pięć lat - mówił w listopadzie 2019 r.
Decyzja abp. Sławoja Leszka Głodzia nie powinna dziwić. Na stanowisku metropolity gdańskiego spędził ostatnie 12 lat, wcześniej przez cztery lata był biskupem diecezji warszawsko-praskiej, a jeszcze wcześniej, w latach 1991-2004, biskupem polowym Wojska Polskiego.

Od 2014 roku zmagał się z chorobą nowotworową i choć wyszedł z niej zwycięsko, to choroba zauważalnie dała mu się we znaki.

Ponieważ decyzja o powołaniu tak wysokiego dostojnika kościelnego nie jest łatwa, a kościół chciałby uniknąć wakatu na takim stanowisku, procedury wyznaczenia następcy metropolity gdańskiego już trwają. Potwierdziły nam to dwie osoby, pozostające w stałym kontakcie z kurią metropolitalną w Gdańsku.

Trzy nazwiska na giełdzieKto więc mógłby zastąpić abp. Sławoja Leszka Głodzia na stanowisku arcybiskupa gdańskiego i metropolity? Osoby, które o to pytamy, zastrzegają, że są to wyłącznie spekulacje i że nie sposób przewidzieć, jaka decyzja ostatecznie zapadanie w Watykanie (metropolitę wskazuje papież).

Jako pierwsze pojawia się nazwisko Wiesława Szlachetki (61 lat), biskupa pomocniczego w diecezji gdańskiej, w której stanowisko to pełni od 2014 roku.

Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy diecezji gdańskiej Więcej zdjęć (4)

Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy diecezji gdańskiej

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy diecezji gdańskiej

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Od lat związany z Gdańskiem. Przez 14 lat (1986-2000) był wikariuszem w parafii Chrystusa Zbawiciela, w 2000 roku został proboszczem utworzonej wówczas parafii św. Polikarpa Biskupa i Męczennika. Był też wykładowcą Studium Katechetycznego Archidiecezji Gdańskiej, Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni oraz Gdańskiego Seminarium Duchownego.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji Charytatywnej i delegatem ds. Duszpasterstwa Kobiet, pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Nadzorczej Caritas Polska.

Przeciwko nominacji bp. Szlachetki przemawia jednak kościelny zwyczaj, że biskup pomocniczy nie powinien zostać głównym biskupem w tej samej diecezji.

- To zastrzeżenie nie dotyczy jednak awansu z innej diecezji, nawet jeśli jest w ramach tej samej metropolii kościelnej - zaznacza jeden z naszych rozmówców i zwraca uwagę na możliwą nominację dla biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.
Biskup pelpliński Ryszard Kasyna Więcej zdjęć (4)

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna

fot. Krzysztof Mania/KFP

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna

fot. Krzysztof Mania/KFP

Ryszard Kasyna (63 lata) był wcześniej biskupem pomocniczym gdańskim w latach 2005-2012, a na obecnym stanowisku pracuje od 2012 roku.

W latach 1982-1985 był wikariuszem w bazylice Mariackiej w Gdańsku. W latach 90. związał się z Gdańskim Trybunałem Metropolitalnym, w 1993 został jego wiceoficjałem, a w 1996 roku oficjałem. W seminarium duchownym w Gdańsku i w instytutach teologicznych prowadził wykłady z prawa (jest doktorem prawa).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza, a także członkiem Komisji Duchowieństwa, Komisji Mieszanej Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni i Rady Prawnej. Od 2010 roku jest członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Jednak kolejny z naszych rozmówców powątpiewa w tę nominację.

- Moim zdaniem biskup Kasyna nie wróci do Gdańska, właśnie dlatego, że pełnił tu już wysokie funkcje. Uważam, że większe szanse na nominację ma biskup trzeciej diecezji wchodzącej w skład metropolii gdańskiej, Wiesław Śmigiel z Torunia.
Biskup toruński Wiesław Śmigiel Więcej zdjęć (4)

Biskup toruński Wiesław Śmigiel

fot. Krzysztof Mania/KFP

Biskup toruński Wiesław Śmigiel

fot. Krzysztof Mania/KFP

Wiesław Śmigiel jest najmłodszy z tego grona, ma 51 lat. Swoją funkcję pełni od 2017 r., wcześniej był biskupem pomocniczym pelplińskim w latach 2012-2017. Pochodzi ze Świecia, pracował m.in. w Kościerzynie oraz w Lublinie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim objął stanowisko profesora nadzwyczajnego i wykłada teologię pastoralną, z której uzyskał habilitację.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja i Rady ds. Rodziny. Objął także przewodniczenie w Komitecie ds. Dialogu z Niewierzącymi, wchodzi w skład Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą i Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

Czarny koń może przybyć spoza regionuNasi rozmówcy przywołują te nazwiska jako najczęściej pojawiające się w wewnątrzkościelnych spekulacjach, jednak zastrzegają, że ostateczny nominat może być zupełnie inny, niezwiązany wcześniej z archidiecezją gdańską.

Warto wspomnieć, że także abp Sławoj Leszek Głódź nie miał żadnych związków z naszym regionem przed wyniesieniem do godności metropolity gdańskiego.

Metropolia (prowincja) kościelna - w jej skład wchodzi zawsze archidiecezja oraz jedna lub więcej diecezji. W Polsce Kościół rzymsko-katolicki podzielony jest na 15 metropolii. W skład metropolii gdańskiej wchodzą archidiecezja gdańska oraz diecezje pelplińska i toruńska. Metropolitę mianuje papież.
Czy dla wiernych ma znaczenie, kto stoi na czele ich diecezji?
43%

tak, głos biskupa jest ważny dla wiernych, powinien ich rozumieć i być im bliski

20%

raczej tak, choć większe znaczenie mają księża parafialni, bo to oni mają większy kontakt z wiernymi

37%

nie, wierny powinien kierować się przede wszystkim własnym sumieniem, bez oglądania się na zwierzchników kościoła

zakończona

łącznie głosów: 3415