Nowy monitoring i system informacji w starych tramwajach

25 listopada 2019, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejne modernizacje tramwajów z Niemiec wydłużą ich życie o 20-30 lat

Obraz z kamer ma być dokładniejszy, a monitory, na których wyświetlane będą komunikaty - przyjaźniejsze w odbiorze dla pasażerów. Gdańskie Autobusy i Tramwaje chcą zmodernizować monitoring oraz system informacji pasażerskiej w ośmiu tramwajach typu N8C.W tych pojazdach zdemontowana ma zostać istniejąca elektronika pokładowa, a w jej miejscu pojawi się nowa: zainstalowany zostanie system informacji pasażerskiej oraz monitoring.

- System ma być kompatybilny z aktualnie wykorzystywanym przez GAiT oprogramowaniem. Tramwaje zyskać mają nowy system monitoringu oraz nowe nośniki informacji pasażerskiej - wyświetlacze ledowe zastąpione zostaną ekranami LCD - wylicza Anna Dobrowolska z Gdańskich Autobusów i Tramwajów.
Chodzi o ujednolicenie i unowocześnienie nośników informacji pasażerskiej w pojazdach. Większość pojazdów GAiT posiada bowiem obecnie monitory LCD.Tramwaje N8C wyposażone są natomiast, podobnie jak najstarsze we flocie 105 Na (wytwarzane były w latach 1979-1992 przez zakłady Konstal), w wyświetlacze ledowe. Ekrany LCD są bardziej przyjazne w odbiorze dla pasażerów. Dają także możliwość wyświetlania informacji bieżących oraz informacji o aktualnej sytuacji komunikacyjnej, pobieranej automatycznie z aplikacji ZTM.

- Zmieniły się także standardy dotyczące monitoringu wewnątrz pojazdu - parametry techniczne sprzętu, rozdzielczość. Stąd potrzeba wymiany obecnego monitoringu na nowocześniejszy - tłumaczy Dobrowolska.
Kwota, którą GAiT zaplanował na inwestycję podana zostanie dopiero po otworzeniu ofert. Te składać można do 26 listopada.

Wszystkie tramwaje będą miały monitoring...Wszystkie pojazdy GAiT wyposażone są w system informacji pasażerskiej, a monitoringu brakuje w najstarszych tramwajach, typu 105 Na. To się jednak ma zmienić.

Jak kursują autobusy i tramwaje w Gdańsku?- Docelowo wszystkie pojazdy GAiT wyposażone będą w monitoring, ponieważ składy typu 105 Na zostaną zastąpione przez nowe tramwaje PESA Jazz Duo - podsumowuje Anna Dobrowolska.

...i nową, "gdańską" tapicerkęNowa elektronika to jednak nie jedyna zmiana w tramwajach. Przedstawiciele GAiT poinformowali niedawno, że na trasę wyjechał skład typu N8C, który uzyskał nową, "gdańską" tapicerkę.

- Znajdują się na niej gdańskie lwy, a sama kolorystyka nawiązuje do barw herbu. Docelowo taki wzór tapicerki znajdzie się we wszystkich modernizowanych pojazdach oraz tych, w których tapicerka siedzisk wymagać będzie wymiany - zarówno w tramwajach, jak i w autobusach - poinformowali urzędnicy.
W 2015 r. dotarł do Gdańska pierwszy tramwaj N8C. Materiał archiwalny.
Jak oceniasz nowoczesność autobusów i tramwajów w Gdańsku?
19%

w większości to nowe pojazdy, komfort podróży jest wysoki

56%

jest pół na pół - wiele pojazdów trzeba wymienić na nowe lub zmodernizować

25%

jest kiepsko, większość pojazdów nadaje się do wymiany

zakończona

łącznie głosów: 544