Nowy pomysł na Targ Sienny i Rakowy. Krok w dobrą stronę

12 listopada 2011 (artykuł sprzed 9 lat)
Michał Stąporek

Jest nowa koncepcja zabudowy Targu Siennego i Rakowego, jaką we współpracy z miastem ma zrealizować holenderski deweloper Multi Development. Kilka zmian przybliża ten projekt do realizacji, choć niektóre elementy prawdopodobnie będą wymagały kolejnych poprawek.Gdańsk i holenderska firma deweloperska Multi Development od kilku lat przygotowują się do wartej ponad 800 mln zł zabudowy Targu Siennego i Rakowego. Strony mają utworzyć spółkę, do której Gdańsk wniesie pięć hektarów terenu, a Holendrzy zapewnią finansowanie inwestycji.

Jednym z warunków zawiązania spółki, jest przygotowanie przez dewelopera takiej koncepcji zagospodarowania tych terenów, którą zaakceptuje wojewódzki konserwator zabytków. Ten już odrzucił jedno takie opracowanie, przedstawione mu w czerwcu. Jednak we wrześniu, podczas spotkania z generalnym konserwatorem zabytków w Warszawie, ustalono, co musi się znaleźć w dokumencie, by tym razem został zaakceptowany.

Z naszych informacji wynika, że taka poprawiona koncepcja została już złożona u konserwatora. Co w niej jest?

W stosunku do pierwotnej wersji zaproponowano w niej kilka zmian. Szklany dach nad Kanałem Raduni został podniesiony na wysokość 18 metrów. Elementy zadaszenia kanału dopasowano też do podziałów budynków, które powstaną w tym miejscu. Dach jest teraz bardziej ozdobny i można uznać, że nie narusza już integralności Kanału Raduni, na co zwracano uwagę na warszawskim spotkaniu z generalnym konserwatorem zabytków.

Projektanci z biura pracującego dla Multi Development rozdzielili obiekty, jakie powstaną nad kanałem, w ten sposób, że pomiędzy nimi powstała oś widokowa łącząca ul. Rogaczewskiego z ul. Bogusławskiego (widać to na grafice nr 3).

Podobnego rozbicia budynków dokonano w południowej części działki, gdzie postanie kino wielosalowe. Dzięki temu wjeżdżający do Gdańska od strony Traktu św. Wojciecha nie zobaczą jednorodnej bryły z monotonną fasadą, lecz kilka obiektów o mniejszej skali.

Mimo to, kilka rozwiązań wciąż może być ocenione jako dyskusyjne.

Wątpliwości może budzić sposób zagospodarowania brzegów Kanału Raduni. W obecnie przygotowanym projekcie usunięto z nich niemal całą naturalną zieleń i wyłożono je kostką brukową (widać to na grafice nr 4). Zachowana zostanie natomiast część drzew, kilka zostanie nawet dosadzonych. Projektanci zaproponowali jednak gatunki egzotyczne (np. fikus australijski czy oliwkę), nie występujące naturalnie w naszej strefie klimatycznej. Możliwe, że zostaną poproszeni o zastąpienie ich ciepłolubnymi gatunkami drzew charakterystycznych dla polskiego klimatu.

W najnowszym projekcie niezbyt dokładnie zaprezentowano bardzo ważny z punktu widzenia całej zabudowy Targu Siennego plac, jaki powstanie zaraz za tunelem biegnącym od Bramy Wyżynnej pod ul. Okopową. Nie określono ściśle jego rozmiarów, ani tego na jakiej głębokości będzie zlokalizowany. Z naszych informacji wynika, że im będzie płytszy, z tym większą przychylnością się spotka.

Gdy już koncepcja zostanie przyjęta i miasto utworzy z holenderskim wspólnikiem spółkę, ta będzie mieć pełne ręce roboty. Najpierw zacznie powstawać infrastruktura. Po pierwsze betonowa płyta o powierzchni 2,5 ha, która przykryje wykop, jakim biegną tory kolejowe wzdłuż ul. 3 Maja. Po drugie tunel pod Huciskiem, którym pobiegnie nowa ulica Podwale Grodzkie, łącząca okolice dworca PKP Gdańsk Główny, projektowaną stację SKM Gdańsk Śródmieście (budowana kosztem 80 mln zł z pieniędzy SKM) z ulicą Toruńskązobacz na mapie Gdańska. Po trzecie dodatkowe pasy na wiadukcie w ciągu Armii Krajowej, który w tym miejscuzobacz na mapie Gdańska zmieni się w węzeł komunikacyjny.

Dopiero potem przyjdzie czas na komercyjne budynki, które będą musiały "zarobić" na część infrastrukturalną inwestycji. Na 36,5 tys. m kw. kwitnąć ma handel, 26 tys. m kw. zająć mają biura. Rozrywka, w tym kino, mają zająć ponad 5,5 tys. m kw. powierzchni, a parkingi prawie 28 tys. m kw. Wraz z drogami wewnętrznymi ciągami spacerowymi ma tu powstać ok. 100 tys. m kw. powierzchni.

Na spółce z Holendrami miasto zyska dla siebie jeszcze jeden obiekt. Przy kanale Raduni, w północnej części zabudowywanej działki, odbudowany zostanie tzw. Kunszt Wodny, który działał w tym miejscu zobacz na mapie Gdańska do lat 70. XIX wieku. W zrekonstruowanym budynku o powierzchni 2,4 tys. m kw. powstanie miejskie Centrum Dziedzictwa Historycznego.

Zabudowa Targu Siennego ma potrwać ok. 5 lat i w zależności od tego, kiedy się rozpocznie, powinna zakończyć się w 2017 lub 2018 roku.