Nowy pomysł na zabudowę terenów wokół dworca PKS

13 lipca 2020, 7:00
Michał Brancewicz
Tak może zmienić się teren dworca PKS w Gdańsku. fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl / zrzut ekranu

Miejski plac z zielenią w części środkowej, biurowiec i hotel po jego obu stronach, a dworzec i perony autobusowe pod ziemią na poziomie -1 - tak może wyglądać zagospodarowanie terenów PKS-u przy ul. 3 MajaMapka w Gdańsku.W marcu 2016 roku Rada Miasta Gdańska zdecydowała o sporządzeniu miejscowego planu dla Grodziska i Centrum Hewelianum, obejmującego również tereny dworca PKS przy ul. 3 MajaMapka.

Ten plan ostatecznie nie powstał, a obszar nim objęty został podzielony na dwie części:
  • Góra Gradowa - Centrum Hewelianum
  • rejon dworca autobusowego w Gdańsku.

Nowy plan dla PKS-uPrace nad planem dla Grodziska i Hewelianum trwają od września 2018 roku. Z kolei na czerwcowej sesji Rady Miasta zdecydowano o rozpoczęciu prac nad nowym planem dla terenów PKS-u.

Użytkownikiem wieczystym budynku dworca i placu dla autobusów jest od 2012 roku Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. Inwestor od dawna zapowiadał chęć wybudowania w tym miejscu hotelu.

Tak może zmienić się teren dworca PKS w Gdańsku. fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl / zrzut ekranu
Na czerwcowej sesji zaprezentowana została nowa wizja zagospodarowania tego terenu, która uzyskała wstępną aprobatę pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Koncepcja zagospodarowania terenów PKS zakłada:

  • w centralnej części terenu, w miejsce dzisiejszego parkingu, powstanie miejskiego placu z elementami zieleni i miejscami rekreacji
  • budowę nowych budynków o funkcji usługowo-biurowo-hotelowych w północnej i południowej części terenu, czyli w sąsiedztwie budynku przy ul. 3 Maja 9 i w miejscu istniejącego budynku dworca PKS. Ich wysokość nie może przekroczyć budynku zajmowanego do niedawna przez Powiatowy Urząd Pracy
  • nowe budynki będą mogły powstać bliżej jezdni ul. 3 Maja. Wyższe kondygnacje mogą być nadwieszone, a ciągi piesze powstaną w podcieniach
  • stworzenie nowego budynku dworca oraz peronów autobusowych na poziomie -1
  • możliwe jest utworzenie naziemnego przejścia przez ul. 3 Maja


Radni przyznali, że nowa wizja inwestora jest bardzo ambitna i zakrojona na szeroką skalę, więc jej realizacja z pewnością rozłoży się na lata.

Zapytaliśmy prezesa firmy PB Górski, kiedy przewiduje rozpoczęcie prac.

- Czekamy na uchwalenie nowego planu - ucina Bogdan Górski.
Standardowo prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego trwają od półtora roku do dwóch lat.

Urzędnicy miejscy opuszczają budynek Urzędu PracyCo ciekawe, obszar nowego planu został poszerzony o budynek dawnej szkoły wojskowej przy ul. 3 Maja 9Mapka, który, jak już wspominaliśmy, był do niedawna zajmowany m.in. przez Gdański Urząd Pracy i urzędników kilku wydziałów magistratu. Większość z nich już przeniosła się do nowej siedziby w odrestaurowanych budynkach przy ul. LastadiaMapka.

Czytaj też: Atrakcyjne budynki stają się siedzibami urzędów

W budynku przy ul. 3 Maja 9 wciąż obecnie działa tam Gdańskie Centrum Świadczeń i referat mobilności aktywnej. Jednak również ci urzędnicy wyprowadzą się stamtąd jeszcze w tym roku.

Co miasto zrobi z opróżnionym budynkiem?

- Nie ma na razie sprecyzowanych planów. Na chwilę obecną nie zamierzamy go sprzedawać - informuje Izabela Kozicka-Prus z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Podoba ci się pomysł zabudowy terenów dworca PKS?
33%

tak, idealnie wpasowuje się w to miejsce

20%

tak, ale mam obawy, że w tej formie nie uda się tego zrobić

28%

wszystko będzie lepsze od tego, co tam jest obecnie

19%

nie, wystarczyłby remont samego dworca

zakończona

łącznie głosów: 1970