stat

Nowy przewodnik rowerowy po Gdyni

19 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba

Szesnaście propozycji jednodniowych wycieczek znalazło się w wydanym przez Gdynię folderze dla rowerzystów. Publikacja zawiera trasy turystyczne i rekreacyjne, więc będzie pomocna głównie podczas weekendowych wypraw. Można ją odebrać w Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni lub pobrać z Internetu.Pobierz folder rowerowy "Gdynia na dwóch kółkach" (PDF)

Rowerzyści jeżdżący regularnie po Gdyni znają główne szlaki w mieście. Jednym z powodów jest to, że na wielu odcinkach ulic brakuje udogodnień dla cyklistów. Przykładem jest śródmieście, gdzie urzędnicy - po wielu zapowiedziach i przymiarkach - dopiero w ostatnich tygodniach próbują wyrównywać szanse zmotoryzowanych i rowerzystów, wyznaczając kontrapasy i dopuszczając kontraruch na części jednokierunkowych ulic. Zmiany mają zacząć obowiązywać w sierpniu, a kolejne, takie jak dopuszczenie jazdy rowerem pod prąd ul. Starowiejską, są planowane na wiosnę.

Ostatnio udało się też dokończyć budowę blisko 500-metrowej trasy wzdłuż ul. Wiczlińskiej od ronda do ul. Mokrej. Inwestycja kosztowała 820 tys. zł. Nieco ponad połowa pochodziła z budżetu obywatelskiego, dzięki któremu budowa była możliwa.

Pętle do jazdy rekreacyjnej

Unikający jazdy w ruchu miejskim w dni powszednie starają się wybierać głównie trasy leśne. Tych szlaków akurat w Gdyni jest sporo. Swego czasu to właśnie tam czyniono najwięcej inwestycji. Poprawiono trasę z Karwin do Małego Kacka, utworzono ścieżkę z Orłowa do Sopotu, odnowiono oznakowanie na leśnych duktach.

Teraz urzędnicy postanowili wypromować rekreacyjne ścieżki i zebrać te najbardziej atrakcyjne w jednym folderze. Znajduje się tam szesnaście tras - głównie pętli na dystansie 1,5 do 15 km. W broszurze znajdują się propozycje podróży m.in. po zachodnich dzielnicach Gdyni, Grabówku, Oksywiu, Małym Kacku, czy rezerwacie Kacze Łęgi.

Do książeczki dołączona jest mapka uzupełniona o informacje dotyczące infrastruktury, pozwalającej zorientować się w innych drogach dla cyklistów w Gdyni.

Opisy i wskazówki dla rodzin z dziećmi

- W opisach znajdziemy dokładną charakterystykę oraz miejsca warte uwagi, które mijać będziemy po drodze. Trasy opracowane zostały w taki sposób, aby nawet osoby, które korzystają z rowerów okazjonalnie, z łatwością sobie z nimi poradziły. Każda propozycja jest opisana pod względem długości, nawierzchni, średniego czasu przejazdu, poziomu trudności oraz atrakcji na trasie - opowiada Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej i jeden ze współautorów przewodnika.
Autorzy nie zapomnieli także o rodzicach podróżujących z dziećmi, zaznaczając wyraźnie, czy trasa nadaje się do przejazdu z przyczepką i z jaką skalą trudności będą sobie musieli poradzić najmłodsi. Sugerują też, jaki rodzaj roweru będzie najlepiej nadawał się do podróżowania.

- Trasy są obliczone średnio na około godzinę jazdy. Mam nadzieję, że zachęcimy na koniec wakacji do jazdy rowerem. Zresztą, jesienią też można organizować wyprawy. Folder jest do nabycia w Miejskiej Informacji Turystycznej. Przygotowaliśmy 5 tys. egzemplarzy.
Do czego wykorzystujesz w pierwszej kolejności rower?
20%

do transportu z miejsca na miejsce

22%

do poprawy kondycji fizycznej

49%

do rekreacji w wolnym czasie

9%

nie jeżdżę rowerem

zakończona

łącznie głosów: 827