Nowych basenów w Gdańsku na razie nie będzie

15 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba

Do czterech nowych basenów, które powstały w Gdańsku w ciągu ostatnich czterech lat, na razie nie dołączą kolejne. Nie ma tymczasowo pieniędzy na budowę pływalni ze środków miejskich, a po analizach uznano także, że nie opłaca się ich budować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Najbliższe plany zakładają za to remonty pięciu starych basenów, działających przy szkołach.W Gdańsku funkcjonuje 12 pływalni miejskich: cztery baseny są zarządzane przez Gdański Ośrodek Sportu, a osiem to pływalnie przyszkolne.

Oprócz tego gdańszczanie mogą korzystać z dwóch basenów uczelnianych: z basenu Politechniki Gdańskiej i basenu AWF, a także z obiektu znajdującego się w kompleksie biurowym Alchemia oraz kilku pływalni przyhotelowych.

Od 2015 roku do użytku oddano cztery nowe kryte pływalnie:  • przy Pozytywnej Szkole Podstawowej przy ul. Azaliowej 18 w dzielnicy Kokoszki (basen otwarto w lipcu 2015 r.),

  • przy Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego 14 w dzielnicy Osowa (basen otwarto w kwietniu 2017 r.),

  • przy Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Stryjewskiego 28 w dzielnicy Stogi (pływalnię otwarto w styczniu 2018 r.)

  • przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy ul. Smoleńskiej 6/8 w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce (otwarcie w lipcu 2018 r.)

Nic nie wskazuje jednak na to, by w najbliższym czasie pojawić się miały nowe baseny finansowane ze środków miejskich. Powodem są finanse.

- Obecnie ograniczone środki budżetowe miasta nie pozwalają na to, aby w najbliższym czasie wybudować nowe baseny w ramach środków własnych. Należy jednak zaznaczyć, że w ramach wielowariantowej koncepcji dla zadania: "Budowa całorocznego, krytego lodowiska w Gdańsku, w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice" (koncepcja ma powstać do 31 marca 2020 r.), dwa z czterech wariantów realizacyjnych mają zakładać (na działkach przeznaczonych pod lodowisko) również lokalizację krytego basenu - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Decyzja o ostatecznym kształcie inwestycji zostanie podjęta przez miasto po otrzymaniu całej koncepcji. Jednak i w tym przypadku wszystko zależeć będzie od możliwości finansowych miasta.

To jednak nie wszystko. Część istniejących pływalni miejskich wymaga bardzo kosztownych remontów i modernizacji, spowodowanych zużyciem technicznym. Gdańscy urzędnicy zapowiadają, że w ramach "Programu modernizacji basenów przyszkolnych" w latach 2019-2022 wykonane mają zostać przebudowy (ze środków miejskich):


Formuła "PPP" okazała się nieopłacalnaW ubiegłym roku informowaliśmy, że Gdańsk szykuje się do stawiania kolejnych pływalni, ale w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jeśli udałoby się znaleźć inwestora, budowa nowych pływalni mogłaby się rozpocząć na przełomie 2020 i 2021 roku. Najprawdopodobniej jednak na baseny wybudowane w formule PPP w najbliższym czasie nie ma co liczyć.

- Miasto przygotowało wstępne założenia przedsięwzięcia budowy basenów dzielnicowych w Gdańsku z wykorzystaniem formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP):
  • na południu Gdańska,
  • w Śródmieściu,
  • we Wrzeszczu
  • i w Nowym Porcie/Letnicy.
Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym Wydział Polityki Gospodarczej zlecił zewnętrznej firmie doradczej opracowanie wielowariantowych analiz, których celem było wskazanie najkorzystniejszej dla miasta formy realizacji przedsięwzięcia - tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk.Te natomiast jednoznacznie wskazały, że formuła PPP, oparta na oczekiwanej przez inwestorów opłacie za dostępność, jest mniej korzystna dla miasta w porównaniu do modelu tradycyjnego (tzn. budowy basenów w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych i środki własne miasta).

Jędrzej Sieliwończyk podsumowuje, że oznacza to, iż przy dzisiejszej sytuacji na rynku budowa basenów dzielnicowych z wykorzystaniem formuły PPP (opartej na opłacie za dostępność) jest nieuzasadniona ekonomicznie.
Często chodzisz na basen?
23%

tak, co najmniej trzy razy w tygodniu

23%

raz w miesiącu

41%

nie chodzę na basen

13%

nie, bo nie umiem pływać

zakończona

łącznie głosów: 899