Objazd Bramy Nizinnej za prawie 16 mln zł

5 lipca 2021, 21:00
Michał Brancewicz
Nowa droga powstanie w śladzie dawnej linii kolejowej i będzie biegła przez widoczny na zdjęciu z prawej strony most. 


Więcej zdjęć (2)

Nowa droga powstanie w śladzie dawnej linii kolejowej i będzie biegła przez widoczny na zdjęciu z prawej strony most.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Nowa droga powstanie w śladzie dawnej linii kolejowej i będzie biegła przez widoczny na zdjęciu z prawej strony most.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Najtańsza oferta na budowę objazdu Bramy NizinnejMapka, mimo że i tak przekraczała budżet, została odrzucona. Wybór padł na drugą w kolejności propozycję firmy Strabag opiewającą na 15,989 mln zł. Nowa droga powstanie w rok, a z dotychczasowego przejazdu pod Bramą Nizinną korzystać będą mogli już tylko rowerzyści i piesi.Brama Nizinna została odremontowana blisko 5 lat temu.

Już wtedy zapowiadano wybudowanie objazdu, który wyprowadzi auta poza zabytkowy obiekt. Gdyby tak się nie stało, stan Bramy Nizinnej szybko uległby pogorszeniu.

Rozpoczęcie budowy nowej drogi jest już blisko. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wybrała bowiem najkorzystniejszą ofertę na realizację tych prac.

Budowa objazdu Bramy Nizinnej za prawie 16 mln złWygrał Strabag, który zaoferował, że zrealizuje to zadanie za 15 989 704 zł.

Co ciekawe, nie była to najtańsza oferta. Niżej swoje usługi wyceniła firma B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska z Pruszcza Gdańskiego - 13 651 770 zł.

Jednak ta oferta została odrzucona.

Miasto w budżecie na ten cel zarezerwowało 13 535 635 zł. A to oznacza, że wybierając ofertę firmy Strabag, będzie musiało dołożyć niemal 2,5 mln zł.

Wykonawca będzie musiał wybudować nową drogę w śladzie dawnej linii kolejowej do nieistniejącego już dworca Kłodno, na terenie którego planowana jest nowa zabudowa mieszkaniowo-usługowa.

Nawierzchnia z kostki kamiennejKierowcy po przekroczeniu Opływu Motławy dojadą do nowego skrzyżowania w formie ronda, z którego będzie można wrócić do Bramy Nizinnej ul. Grodza Kamienna i stamtąd kontynuować podróż dotychczasowym układem ulicznym w kierunku Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego.

Docelowo od ronda zostanie wyprowadzona nowa ulica o roboczej nazwie "Nowa Chmielna", którą będzie można dojechać przez dawne tereny kolejowe bezpośrednio do ul. Toruńskiej i dalej przez ul. Chmielną do Podwala Przedmiejskiego.

Nawierzchnia na objeździe Bramy Nizinnej zostanie wykonana z kostki kamiennej, a w jej posadzce zostanie odwzorowany odmiennym kolorem i układem kostki przebieg dawnego toru kolejowego. Odrestaurowane zostaną też ceglane mury dawnej bramy kolejowej.

Chodnik i miejsca parkingowePo obu stronach jezdni przewidziano chodniki z płytek betonowych o szerokości ok. 2 m. Wzdłuż jezdni od strony Bastionu Żubr powstanie także zatoka postojowa na ok. 16 samochodów. Dodatkowe miejsca parkingowe (na ok. 14 pojazdów) będą zlokalizowane wzdłuż ul. Grodza Kamienna.

Dotychczasowa droga przez Bramę Nizinną zostanie zablokowana słupkami i oznakowana jako ciąg pieszo-rowerowy. Środkowe słupki po obu stronach bramy będą wyposażone w elektryczny mechanizm opuszczania uruchamiany pilotem np. w razie potrzeby przejazdu służb ratunkowych lub komunalnych.

Budowa nowej drogi potrwa rok od dnia podpisania umowy.
Przejeżdżałe(a)ś kiedyś przez Bramę Nizinną?
47%

tak, bo to moja codzienna trasa

40%

tak, ale tylko jak zdawałe(a)m na prawo jazdy

13%

nie, nigdy tam nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 1235

Opinie wybrane


wszystkie opinie (155)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.