stat

Załoga tramwaju wodnego uratowała tonącego w Motławie

11 lipca 2018, 14:00
Maciej Naskręt

O wielkim szczęściu może mówić 66-letni mężczyzna, który topił się we wtorek w Motławie. Z wody wyciągnęła go załoga przepływającego statku m/s Sonica, która wykonywała kurs tramwajem wodnym.Sprawdź kiedy i gdzie pływają tramwaje wodne

We wtorek ok. godz. 12:15, marynarz Arkadiusz Czerepko ze statku m/s Sonica, który obsługuje linię tramwaju wodnego z centrum na Westerplatte, na wysokości nabrzeża Wiosna Ludów zobacz na mapie Gdańska zauważył mężczyznę, który spadł z nabrzeża do wody.

Kapitan ogłosił na jednostce alarm "człowiek za burtą". Statek podpłynął do nabrzeża, a Arkadiusz Czerepko i mechanik Karol Marcjanik podjęli tonącego z wody.

- O żadnym skakaniu do wody z jednostki nie mogło być mowy. Komuś z załogi mogłoby coś się stać. Topiącemu się mężczyźnie rzucono koło ratunkowe i w ten sposób wyciągnięto go na nabrzeże - opowiada kapitan Soniki, Jakub Kossmann.
66-letniemu mężczyźnie udzielono pierwszej pomocy i wezwano pogotowie ratunkowe.

Przypomnijmy, że tramwaje wodne pływają po wodach śródlądowych Gdańska. Funkcjonują one od 2012 r. i cieszą się sporym powodzeniem wśród turystów. W Gdańsku funkcjonują dwie linie tramwaju. Obie są obsługiwane przez Żeglugę Gdańską.

Linie:

  • F5 - Żabi Kruk - Zielony Most - Targ Rybny - Wiosny Ludów - Nabrzeże Zbożowe - Twierdza Wisłoujście - Westerplatte - Nowy Port Latarnia Morska - Brzeźno (falochron zachodni; do Brzeźna od 2016)

  • F6 - Targ Rybny - Wiosny Ludów - Sienna Grobla II - Tamka - Stogi - Sobieszewo - Narodowe Centrum Żeglarstwa (przez Sobieszewo od 2015; od 2016 odwrócono kolejność obsługi i Sobieszewo stało się przystankiem końcowym)

Czy umiesz pływać?
24%

nie, nie potrafię

41%

tak, ale staram się pływać tam, gdzie mam grunt pod nogami

35%

tak, nie mam żadnych obaw przed wodą

łącznie głosów: 2878