Obwodnica Trójmiasta: spadek ruchu o 1/3

22 kwietnia 2020, 7:00
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Utrudnienia na węźle Lotnisko do listopada

Wprowadzone w połowie marca ograniczenia spowodowane koronawirusem odkorkowały Obwodnicę Trójmiasta, po której już dawno nie jeździło się w tak komfortowych warunkach. Jak wskazują wyniki, dobowy ruch pojazdów między węzłem Gdańsk Południe a zjazdem na Trasę Kwiatkowskiego spadł niemal o 1/3. O ponad połowę zmalał też ruch na autostradzie A1.Największy wpływ na radykalny spadek liczby aut, które każdego dnia przemieszczają się obwodnicą, miało zamknięcie w połowie marca szkół oraz ograniczenie usług i handlu. Z dnia na dzień na wszystkich drogach krajowych ruch spadł o kilkadziesiąt tys. aut na dobę. Wyjątkiem jest ruch pojazdów ciężarowych, który w porównaniu do analogicznego okresu z 2019 r. pozostał na podobnym poziomie.

- Przeanalizowaliśmy ruch w marcu 2020 r. i porównaliśmy go z ruchem w analogicznym okresie w latach ubiegłych. Znaczny spadek ruchu pojazdów osobowych świadczy tylko o tym, że, respektujemy ograniczenia związane ze stanem epidemii. Ruch pojazdów ciężkich, które mogą się swobodnie przemieszczać, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie w stosunku do pozostałych pojazdów - informuje Szymon Piechowiak, rzecznik prasowy GDDKiA.

Spadek ruchu w całym krajuZ badań drogowców wynika, że najbardziej widoczny jest spadek ruchu samochodów osobowych. Średnia suma tego ruchu na drogach krajowych w Polsce, w poszczególnych dniach tygodnia w marcu 2019 roku, wahała się pomiędzy 520 a 650 tys. poj./dobę, podobne wartości zarejestrowano również na początku marca. Z dniem wprowadzenia pierwszych ograniczeń, tj. 15 marca, ruch ten spadł do poziomu ok. 250-350 tys. poj./dobę w dni robocze. Jeszcze większe spadki obserwowane są w weekendy - z poziomu ok. 550 tys. poj./dobę do ok. 160 tys. poj./dobę w ostatnią niedzielę marca 2020 r.

W przypadku pojazdów ciężarowych z naczepą ruch zmniejszył się nieznacznie, tj. z ok. 140 tys. poj./dobę w roku 2019 do ok. 120-130 tys. poj./dobę w analizowanym okresie roku 2020.

Podobnie małe zmiany obserwowane są dla pojazdów ciężarowych bez przyczep oraz z przyczepami. Nieznaczny jest również spadek ruchu pojazdów dostawczych, zmniejszył się on z ok. 110-120 tys. poj./dobę do ok. 80-90 tys. poj./dobę.

Obwodnica: niecałe 60 tys. aut na dobęNa tle dróg w kraju podobnie wypada Obwodnica Trójmiasta, gdzie od połowy marca ruch zmalał o 1/3.

- Dane z natężeń ruchu z punktu pomiarowego na drodze ekspresowej S6 Obwodnicy Trójmiasta pokazują to, co zapewne widzą na co dzień użytkownicy tej trasy - jest zdecydowanie mniejszy ruch. O ile przed wprowadzeniem ograniczeń ze względu na pandemię ruch w dzień powszedni oscylował wokół 80-85 tys. pojazdów na dobę, to po wprowadzeniu ograniczeń spadł poniżej 60 tys. Warto przy tym zauważyć, że wliczony w to ruch samochodów ciężarowych pozostaje na tym samym poziomie ok. 10 tys. pojazdów na dobę - komentuje Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

Jak informują drogowcy, ruch na obwodnicy radykalnie spadł także w czasie Wielkiego Tygodnia. W porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku naszą ekspresówką przejechało 45 proc. mniej pojazdów (spadek o 33 tys. pojazdów w ciągu doby). Tym samym obwodnica na odcinku między zjazdem z Obwodnicy Południowej a węzłem Gdynia Port zajęła drugie miejsce w kraju. Większe spadki odnotowano tylko na autostradzie A4 na odcinku Kostomłoty-Wrocław Płd., gdzie dobowa różnica wyniosła 36 tys. pojazdów. (spadek o 63 proc.).

Mniejszy ruch także na autostradzie A1Jeszcze większe spadki zanotowano na bramkach wjazdowych i zjazdowych na autostradzie A1. O 60 proc. spadł ruch pojazdów lekkich, a o ok. 20 proc. - ciężarowych.
W czasie epidemii koronawirusa z auta korzystam:
34%

tak samo jak przed wprowadzonymi ograniczeniami

57%

zdecydowanie rzadziej, bo siedzę w domu

9%

o wiele częściej, bo unikam korzystania z komunikacji miejskiej

zakończona

łącznie głosów: 861

rb