stat

Od 1 czerwca tylko jeden szpital jednoimienny w regionie

20 maja 2020, 12:00
Wioleta Stolarska

- Podjęliśmy decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych. Zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń - informuje Ministerstwo Zdrowia. W każdym regionie zostanie jeden taki szpital. Nie oznacza to jednak końca pandemii koronawirusa.W województwach, w których będzie najniższa liczba nowych zakażeń, szpitale jednoimienne sukcesywnie będą powracały do normalnej pracy. Proces ten rozpocznie się 1 czerwca.

- Rozmawialiśmy z wojewodami, dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ i w środę zostaną nam przedstawione propozycje, które szpitale wracają do normalnej pracy i w jakim zakresie - podkreślił Łukasz Szumowski.
Według zapowiedzi resortu zdrowia w regionie ma funkcjonować jeden dedykowany szpital zakaźny - na Pomorzu będzie to najpewniej Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.

Odmrażanie pracy pozostałych szpitali nie oznacza jednak zupełnej likwidacji sieci. Minister zdrowia nie wyklucza bowiem pojawienia się nowej fali zakażeń w sytuacji, kiedy nie będzie utrzymywany reżim sanitarny.

Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegiDo tej pory w woj. pomorskim funkcjonuje pięć jednoimiennych szpitali zakaźnych dedykowanych pacjentom zakażonym koronawirusem:


"Nie przekroczyliśmy 30 proc. obłożenia łóżek w szpitalach"- Na szczęście w Polsce nie było dużo hospitalizowanych chorych na COVID-19. Nigdy nie przekroczyliśmy 30 proc. obłożenia łóżek w szpitalach zakaźnych. To pokazuje, że udało nam się uniknąć tego włoskiego i francuskiego scenariusza - mówił minister zdrowia.
Z danych resortu zdrowia wynika, że w sumie w 21 szpitalach jednoimiennych w Polsce zajętych jest 1155 łóżek i 72 respiratory. Największe obłożenie w kraju mają szpitale jednoimienne na Śląsku, gdzie (zgodnie ze stanem z 18 maja) przebywało 239 chorych na 592 miejsca.
Czy w związku z przekształceniem szpitali na zakaźne zmienił się termin twojej wizyty czy zabiegu?
29%

tak, został przesunięty

31%

tak, został odwołany, nie mam nowego terminu

5%

nie, mój termin jest dość odległy, więc go nie zmieniano

35%

nie miałe(a)m takiego problemu

zakończona

łącznie głosów: 1186