stat

Od 76 do 79 mln zł za nowe autobusy dla Gdyni

13 czerwca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Solaris i MAN złożyły oferty na dostawę 55 nowych autobusów dla Gdyni. Pierwsza firma proponuje za 32 przegubowce i 23 pojedyncze pojazdy cenę blisko 79 milionów złotych, a druga nieco ponad 76 mln zł. Oferty będą teraz analizowane przez miasto.Gdynia kupuje kolejne pojazdy ze wsparciem unijnym, mające wozić pasażerów po mieście. Tym razem chodzi o 55 autobusów. Unia Europejska pokryje 70 proc. kosztów tej inwestycji.

Nowe autobusy w Gdyni: oferty od firmy MAN i SolarisDo przetargu wpłynęły dwie oferty od firm Solaris i MAN, które złożyły oferty na autobusy przegubowe i standardowe. Obie firmy zaproponowały taki sam termin wykonania zamówienia - 330 dni oraz identyczne okresy gwarancyjne - 36 miesięcy.

Kluczowa, oprócz parametrów technicznych, będzie więc cena, która decyduje w 60 procentach. Solaris proponuje za 55 pojazdów 78 761 mln zł natomiast firma MAN 76 010 mln zł..

Wszystko wskazuje więc na to, że po Gdyni będą jeździły nowe autobusy niemieckiego producenta. Na oficjalnie rozstrzygnięcie trzeba jednak jeszcze poczekać.

- Po otwarciu ofert następuje analiza złożonych dokumentów pod względem formalnoprawnym - informują władze Gdyni.

Pierwszy przetarg nieudanyPrzypomnijmy, że w pierwszym - zakończonym w zeszłym roku - przetargu na zakup 32 przegubowych i 23 pojedynczych autobusów złożona została tylko jedna oferta. Firma MAN Truck & Bus Polska zażądała wówczas aż 92,6 mln zł brutto. Okazało się, że to o 16 mln zł za dużo w stosunku do kwoty, którą miasto planowało wydać na nowy tabor, w związku z czym przetarg unieważniono.

W nowym postępowaniu bez zmian pozostała liczba pojazdów, ich rodzaj oraz kryterium, by rok produkcji autobusów był zgodny z rokiem ich dostawy. Wydłużono jednak czas dostarczenia autobusów. Ostatnie mają zostać przekazane Gdyni maksymalnie po 360 dniach od podpisania umowy. Podczas pierwszego podejścia przy przegubowcach ten czas wynosił osiem miesięcy, a przy autobusach krótkich - siedem.

Tym razem miasto na zakupy zabezpieczyło też więcej pieniędzy - nieco ponad 88 mln zł.

Całkowity koszt inwestycji w nowy tabor szacowano na 170 mln zł. Dofinansowanie unijne z Programu Ochrona i Środowisko miasto zaplanowało w wysokości 103,1 mln zł.

Nowe trolejbusy w Gdyni jeszcze przed wyboramiPrzypomnijmy, że w styczniu Gdynia poinformowała o przyjęciu oferty złożonej przez firmę Solaris na dostawę 30 nowych trolejbusów (16 przegubowych i 14 pojedynczych) oraz nowych baterii litowo-jonowych do 21 pojazdów.

Czytaj też: Gdynia kupi trolejbusy

Firma złożyła oferty we wszystkich trzech częściach, oferując 95 mln zł za całość. Mimo blisko 9 mln zł różnicy względem budżetu, Gdynia przyjęła ofertę, więc pierwsze nowe trolejbusy wyjadą na ulice miasta jeszcze przed wyborami samorządowymi.

Czytaj też: sześć nowych "elektryków" w gdyńskiej komunikacji
Czy nowy tabor zachęci mieszkańców Gdyni do jazdy komunikacją?
46%

tak, poprawi się komfort podróżowania i wygoda

31%

możliwe, ale decydujące będą decyzje władz o priorytecie dla komunikacji

23%

nie, dopóki miasto nadal będzie faworyzować kierowców samochodów

zakończona

łącznie głosów: 579