stat

Od grudnia więcej kursów SKM

12 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Naskręt

Dobre wieści dla pasażerów SKM. Od grudnia, poza godzinami szczytu, pociągi mają kursować co 10, a nie jak dotąd, co 15 min. Lepiej ułożony zostanie też nocny rozkład.Przypomnijmy, że województwo pomorskie szuka przewoźnika kolejowego, który przez kolejny rok będzie woził pasażerów w aglomeracji trójmiejskiej. Umowa obowiązywać będzie od grudnia, wtedy też wejdzie w życie nowy rozkład kursowania pociągów. Duże zmiany szykują się na linii SKM.

Zobacz aktualny rozkład pociągów PKM i SKM

SKM poza godzinami szczytu co 10 minut

Poza szczytem, czyli w godz. 9-15 oraz 18-21, na trasie Gdynia - Gdańsk kolejki będą kursowały co 10 minut. Dzisiaj ta częstotliwość wynosi 15 min. To oznacza, że w ciągu godziny na trasę wyjedzie sześć składów (dotychczas były cztery).

Bez zmian pozostanie częstotliwości kursów w trakcie szczytu komunikacyjnego. Pociągi nadal będą odjeżdżać co 7-8 minut.

Z kolei na trasie z Trójmiasta do Rumi, Redy i Wejherowa oraz w drugą stronę, składy będą kursowały co 20 minut od rana do wieczora. Obecnie jeżdżą raz na 30 minut poza szczytem, ale w szczycie nawet co 8 minut.

Czytaj też: Podróżujesz PKM-ką? Nie możesz pracować na dwie zmiany

Nie będzie trzech godzin między SKM-kami w nocy

Bardziej korzystny dla pasażerów będzie też nocny rozkład pociągów. Kolejka jadąca dzisiaj z Gdańska Głównego do Gdyni Głównej o godz. 3:00 zostanie przesunięta na godz. 2:03. Dzięki temu nie będzie trzygodzinnej luki między kursami. Pozostałe nocne odjazdy pozostaną praktycznie bez zmian: 23:35, 0:08 (jest 0:05) i 4:00.

Rozkład zagęści się także na trasie do Gdańska. Teraz pociągi odjeżdżają z Gdyni Głównej o godz. 23:45 i 3:10. Po grudniowych zmianach pojadą o 23:59, 1:59 i 3:37.

Jak oceniasz planowane zmiany w rozkładzie SKM?
54%

bardzo dobrze, w końcu będzie więcej pociągów

15%

obawiam się, że w praktyce trudno będzie utrzymać wyższą częstotliwość

31%

to i tak wciąż za mało w stosunku do potrzeb

łącznie głosów: 1377