Od kwietnia 2020 zdrożeją bilety ZTM i ZKM

11 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrok ws. systemu Fala: wyniki przetargu do weryfikacji

To już niemal pewne - prawdopodobnie od 1 kwietnia 2020 roku zdrożeją bilety na komunikację miejską ZTM Gdańsk i ZKM Gdynia. Członkowie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej jednogłośnie zaakceptowali propozycje nowych, wyższych opłat. Teraz odpowiednie uchwały będą musiały przyjąć lokalne samorządy.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Podczas ostatniego zgromadzenia członków Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej przedstawiono rekomendację nowych cen biletów dla organizatorów komunikacji działających w aglomeracji. Zgodnie z jej treścią:
 • bilet jednorazowy na linie zwykłe zdrożeje z 3,20 zł do 3,80 zł
 • jednogodzinny bilet zdrożeje z 3,80 zł do 4,40 zł (w Gdyni bilet ten będzie uprawniał też do przejazdów liniami pospiesznymi)
 • 24-godzinny bilet zdrożeje z 13 zł do 14 zł
 • bilet miesięczny (lub 30-dniowy) ważny od poniedziałku do piątku ZTM Gdańsk zdrożeje z 82 zł do 88 zł
 • bilet miesięczny (30-dniowy) ważny przez cały tydzień ZTM Gdańsk zdrożeje z 90 zł do 94 zł
 • bilet miesięczny (30-dniowy) pn-pt ZKM Gdynia zdrożeje z 72 zł do 78 zł
 • bilet miesięczny (30-dniowy) pn-nd ZKM Gdynia zdrożeje z 82 zł do 86 zł

Rozkłady komunikacji miejskiej w Trójmieście


Droższe bilety miesięczne i semestralnePodrożeją też bilety miesięczne (30-dniowe) w Gdyni, uwzględniające możliwość przejazdu liniami pospiesznymi. Za taki bilet zapłacimy:
 • ważny od poniedziałku do piątku - 92 zł (obecnie 86 zł)
 • ważny przez wszystkie dni tygodnia - 98 zł (obecnie 94 zł)

Podwyżkami objęte zostaną także ulgowe bilety semestralne:
 • czteromiesięczny bilet ZTM Gdańsk będzie kosztował 179 zł (obecnie 171 zł)
 • pięciomiesięczny bilet ZTM Gdańsk - 223 zł (obecnie 214 zł)
 • czteromiesięczny bilet ZKM Gdynia - 163 zł (obecnie 156 zł)
 • pięciomiesięczny bilet ZKM Gdynia - 204 zł (obecnie 195 zł)
 • czteromiesięczny bilet ZKM Gdynia wraz z liniami posp. - 186 zł (obecnie 179 zł)
 • pięciomiesięczny bilet ZKM Gdynia wraz z liniami posp. - 233 zł (obecnie 223 zł)

Więcej zapłacimy również za bilety okresowe na okaziciela oraz inne bilety obowiązujące w pozostałych miastach wchodzących w skład MZKZG. Z wyliczeń związku wynika, że we wszystkich miastach:
 • bilety jednorazowe zdrożeją o 18,8 proc.
 • bilety jednogodzinne zdrożeją o 15,8 proc.
 • bilety miesięczne (30-dniowe) zdrożeją od 3,8 do 10,8 proc.
 • bilety semestralne zdrożeją od 3,5 do 7 proc.

Podróż komunikacją w nocy w cenie dziennejNa "otarcie łez" zaplanowano całkowite zniesienie droższej taryfy nocnej. Bilety z taryfy podstawowej zwykłej (dziennej) będą obowiązywały przez całą dobę - dotyczy to zarówno biletów jednorazowych, krótkookresowych, jak i miesięcznych oraz semestralnych. Likwidacja opłaty nocnej ma uprościć system taryfowy i ułatwić docelową integrację z koleją, gdzie ceny biletów nie zależą od pory dnia.

- Istnieje duże uzasadnienie dla wprowadzenia podwyżek: wzrastają ceny paliw, energii, koszty funkcjonowania publicznego transportu, rosną wynagrodzenia. Do tego gminy intensywnie się rozwijają, powstają nowe linie, kupowany jest nowy tabor. Ostatnia podwyżka była wprowadzona w 2016 r. - mówił podczas zgromadzenia MZKZG, przewodniczący zarządu związku Kamil Bujak.

[2017 r.] Porównanie cen biletów w Trójmieście oraz w innych polskich metropoliach- Nowy kontrakt z Gdańskimi Autobusami i Tramwajami zakłada zwiększenie nakładów o 48 mln zł. Na zwiększenie wozokilometrów wydamy 10 mln zł, zaś na podwyższenie wynagrodzeń motorniczych i kierowców 30 mln zł. Pozostałe wydatki to przede wszystkim wyższe ceny paliwa i energii elektrycznej. Ta podwyżka cen biletów w minimalnym stopniu rekompensuje wzrost kosztów, a szacowane ich pokrycie z biletów wyniesie ok. 34 proc. - wyliczał na zgromadzeniu Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM Gdańsk.

Nowe ceny biletów od 1 kwietnia, wcześniej zgoda radnychRekomendacja cen dla członków MZKZG została zaakceptowana jednogłośnie podczas zgromadzenia. Nowe ceny miałyby obowiązywać od 1 kwietnia, ale nad ich ostatecznym przyjęciem będą głosowały jeszcze rady miasta Gdańska i Gdyni.

- Decyzję w tej sprawie podejmą radni, prawdopodobnie podczas styczniowej sesji - zapowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.
W Gdańsku na razie nie jest jeszcze znany termin podjęcia tego tematu na sesji Rady Miasta, choć o możliwych podwyżkach cen biletów mówiono już przy okazji uchwalania nowego budżetu miasta.

- Aktualnie nie toczą się żadne prace związane z dostosowaniem naszej taryfy przewozowej do rekomendacji MZKZG - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM Gdańsk.
Podwyżka cen biletów:
10%

jest symboliczna, nie odczuję tego

23%

jest znacząca, ale podwyżki są zrozumiałe

67%

jest wysoka i nie powinna być przyjęta

zakończona

łącznie głosów: 6142