Od poniedziałku opłaty za parkowanie przy cmentarzu Łostowickim

15 lipca 2020, 7:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Obecnie parking jest szczelnie wypełniony autami zarówno w dzień, jak i po zmroku. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Zgodnie z zapowiedziami z marca parking przy cmentarzu Łostowickim od strony ul. CedrowejMapka będzie płatny. Pobór opłat zostanie wprowadzony od przyszłego poniedziałku przez wszystkie dni tygodnia w godz. 7-23. Stawki za parkowanie będą identyczne jak w Strefie Płatnego Parkowania.Parking od strony ul. Cedrowej powstał z myślą o osobach odwiedzających cmentarz Łostowicki. Z biegiem czasu i budową bloków pobliskiego osiedla zaczął być wykorzystywany przez nowych nabywców mieszkań. W efekcie trudno znaleźć tutaj miejsce postojowe nawet nocą, gdy nekropolia jest zamknięta.

Z tego powodu urzędnicy zdecydowali się wprowadzić opłaty za postój, choć w tej części Gdańska nie obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania.

- Aby skutecznie zapewnić rotację, a tym samym wolne miejsca dla osób odwiedzających gdańską nekropolię, parking będzie działał przez siedem dni w tygodniu w godzinach 7-23 - zapowiada Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, jednostki odpowiedzialnej za parking.
Opłaty za parkowanie będą pobierane od poniedziałku, 20 lipca, zaś wysokość opłat będzie identyczna jak w Strefie Płatnego Parkowania:
  • pierwsza godzina - 3,90 zł,
  • druga godzina - 4,60 zł,
  • trzecia godzina - 5,50 zł,
  • czwarta i każda kolejna godzina - 3,90.


Czytaj też:

Nowy pomnik na cm. Łostowickim ku czci Polonii gdańskiej, Kaszubów i PomorzanAbonament miesięczny za parkowanie - 250 złUrzędnicy z myślą o mieszkańcach pobliskiego osiedla przewidzieli możliwość zakupu abonamentu w cenie 250 zł miesięcznie.

Obsługa parkingu zostanie powierzona Fundacji Społecznie Bezpiecznie. Na podobnej zasadzie działają parkingi przy ul. LawendowejMapka oraz na StogachMapka.

- Dochód z parkingu będzie przeznaczony na cele statutowe fundacji, która niesie wsparcie dla osób wykluczonych społecznie. To kolejne miejsca pracy dla osób bezdomnych i niepełnosprawnych. Wypracowany zysk przeznaczony zostanie na potrzeby schroniska dla osób bezdomnych w Gdańsku. Podczas ubiegłorocznych wakacji na parkingu nadmorskim na Stogach fundacja zarobiła na samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i starszych. Auto służy także do obsługi bieżącej działalności placówki - dodaje rzecznik GZDiZ.

Bezpłatny postój od 30 października do 2 listopadaZ opłat za parkowanie zwolnione będą osoby niepełnosprawne, posiadające tzw. niebieską kartę parkingową, oraz kierowcy pojazdów elektrycznych. Opłaty nie będą również pobierane w okresie od 30 października do 2 listopada.

Opieka nad grobami - baza firm z Trójmiasta


Materiał archiwalny
Ile powinien kosztować postój przy cmentarzu Łostowickim?
30%

symboliczną złotówkę

35%

identycznie jak w Strefach Płatnego Parkowania

5%

znacznie drożej niż w SPP

30%

za darmo, nawet jeżeli będzie problem ze znalezieniem miejsca

zakończona

łącznie głosów: 2006