Od poniedziałku więcej pasażerów w komunikacji miejskiej

31 maja 2020, 13:45
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Samorządowcy skrytykowali premiera za obietnice bez pokrycia

Od poniedziałku, 01.06.2020 r., z trójmiejskiej komunikacji publicznej będzie mogło skorzystać jednocześnie więcej pasażerów. To efekt znoszenia kolejnych obostrzeń, które rząd wprowadził w związku z pandemią koronawirusa.Wraz z postępującym odmrażaniem gospodarki rośnie liczba pasażerów korzystających na co dzień z komunikacji miejskiej. O zwiększenie limitów osób, które mogą jednocześnie przebywać w autobusach, pociągach i tramwajach, od dłuższego czasu apelują organizatorzy przewozów.

Kolejne zmiany w tym zakresie zaczną obowiązywać od poniedziałku. Zgodnie z przepisami jest do wyboru jedna z dwóch poniższych opcji, co oznacza, że w pojazdach komunikacji miejskiej będzie można zająć:
  • 100 proc. liczby miejsc siedzących
  • albo
  • 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych;

Zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni postawiono na tę drugą opcję.

- Od najbliższego poniedziałku pojazdami komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM w Gdańsku przewozić można tylu pasażerów, ile wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM.
Na przykład: jeśli w danym pojeździe komunikacji miejskiej jest 40 miejsc siedzących i 100 stojących (czyli w sumie 140), to jednocześnie może nim jechać 70 osób. Zajętych może być połowa miejsc siedzących, czyli 20.

Rozkłady komunikacji w GdyniW gdyńskim, standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie będą mogły podróżować średnio 43 osoby, a nie 26 jak do tej pory. Natomiast do "przegubowca" będzie mogło wejść w sumie 73 pasażerów zamiast 44.

Zawieszki na siedzeniach zostanąW tym miejscu należy podkreślić, że zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni, w dalszym ciągu połowa miejsc siedzących pozostaje niezajęta, dlatego też na siedzeniach pojazdów pozostaną zawieszki o wyłączeniu części miejsc siedzących z użytku.

Rozkłady komunikacji miejskiej w Gdańsku- Prosimy pasażerów o zachowanie bezpiecznej odległości od współpasażerów. Przypominamy również o obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską - podsumowuje Zygmunt Gołąb.
Z komunikacji miejskiej w ostatnim czasie:
25%

korzystam rzadziej niż przed pandemią

3%

korzystam częściej niż przed pandemią

41%

korzystam w takim samym stopniu jak zawsze

25%

nie korzystam w ogóle, choć kiedyś korzystałe(a)m

6%

nie korzystam i praktycznie nigdy nie korzystałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 1356